بررسی آلبوم Basar از Africaine 808

رسانه نوا - در این آلبوم، گروه یک واژه نامه حجیم درباره صداهای تازه را ارائه کرده است و به طور قابل ملاحظه ای زبان موسیقی الکترونیک عصر معاصر را در این گذر غنی تر ساخته است.


بررسی آلبوم Basar از Africaine 808

رسانه نوا – در این آلبوم، گروه یک واژه نامه حجیم درباره صداهای تازه را ارائه کرده است و به طور قابل ملاحظه ای زبان موسیقی الکترونیک عصر معاصر را در این گذر غنی تر ساخته است.

در اولین آلبوم گروه Africaine 808 به نام “Basar” در آهنگ سوم “Language of the bass” بر روی صدای درام و سازهای ضربی دستی، صدای یک دی جی بریتانیایی به نام آلکس وویس (Alex Voice) شنیده می شود که می گوید: «سیستم های صوتی – از اینجا آغاز شد» (Sound systems—that’s where it began). او درباره تعداد بسیار زیادی بلندگو که در سال ۱۹۵۰ از جامائیکا به بریتانیا وارد و لندن را به لرزه انداخت صحبت می کند، بخشی از حرف‌های او جنبه تاریخی دارد و بخشی از آن بیوگرافی و بخشی نیز موعظه به حساب می‌آید… نام آهنگ از یک قسمت تکرار شدنی آن گرفته شده است که او به آرامی و جدیتی خاص آن را بیان می کند و بیس سینتی سایزری آهنگ همانطور که انتظار می‌رود مانند یک موجود زنده به خود می پیچد و تکنیک پرتامنتوی آن به نرمی پرواز می‌کند و صدای مابین ضرب‌های سریع آن حیرت انگیز است.
اماBasar  یک آلبوم صوتی نیست؛ به غیر از قطعه “Language of the Bass” این آلبوم برای فرهنگ موسیقی بریتانیا زیاد شناخته شده نیست. این آلبوم بیشتر درباره ترکیب و آمیختن موسیقی است، درباره اینکه چگونه صداها و استایل‌های کشورهای دور می‌توانند یار مناسبی برای موسیقی در غرب باشند. هیچ چیزی در رویکرد گروه دونفره آلمانی Africaine 808 در این آلبوم وجود ندارد. به غیر از تکرار تاریخ‌های دایر شده،  Africaine 808 به نظر مصمم است تا روایت خود را ارائه کند، روایتی که مفهوم کلی «دنیای موسیقی» را مجدداً از ابتدا ارائه می کند.
این روش از زمان شروع کار گروه به کار گرفته شده است. یکی از تک آهنگ‌های اولیه Africaine 808 به نام
 “Lagos, New York” یک پل و ارتباط بین بیس و ریتم های نیجریه‌ای و موسیقی تکنو در نیویورک ایجاد می‌کند. این آهنگ یکی از برترین آهنگ‌های سبک الکترونیک در سال ۲۰۱۴ شناخته شد. و “Cosmicumbia” موسیقی آمریکای لاتین cumbia و موسیقی ژانر cosmic و ضرب‌های آفریقایی را وصلت می دهد. Basar  استایل‌های موسیقی نامتعارف گوناگون را در خود جای داده است اما نه به روشی که بخواهد نابرابری ایجاد کند بلکه یک ملغمه‌ای شاد از صداها و ریتم‌ها است که همه توسط الگوهای برنامه ریزی شده ماشین‌های درام TR-808 به طور ظریف با هم ترکیب شده اند.
در قطعه “Ngoni” یک ساز زهی مربوط به غرب آفریقا جاذبه را برای مجموعه‌ای از سازهای پرکاشن دستی، ماریمبا و سینتیسایزرهای ضربانی و قوی که به تدریج تکمیل می شود را فراهم می کند. قطعه “Crawfish Got Soul” با یک نمونه برداری خنده دار شروع می شود. شما انتظار آن را از آلبوم ۳ Feet High and Rising گروه هیپ هاپ آمریکایی De La Soul دارید – صدای یک فک دریایی، یک رکورد با کیفیت درباره تشویق به آرامش و ریلکس بودن – که به سرعت یک میکس سرزنده ویولن سل، گیتار بلوز، ترومپت، ویبرافون و ارگ‌های فارسیفا را نیز آغاز می‌کند.
رویکرد هیبریدی گروه اقتباسی از ویرایش‌های موسیقی آفریقایی و آمریکای لاتین کارهای دی‌جی استرالیایی
 DJ-friendly است اماBasar  دید خود را محدود به یک نوع موسیقی نمی کند.
 “The Awakening” قطعه اول آلبوم از سازهای بادی و سازهای زهی به شکلی استفاده می کند که یادآور سبک جز است و ماشین درام ۸۰۸ تا نیمه‌های آهنگ وارد نمی‌شود. تمام آهنگ‌های آلبوم یک تنظیم پیچ در پیچ مشابه را دنبال می‌کنند، آهنگ‌ها به طور غیر واضح و طبیعی مانند حرکت‌های یک جمعیت رو به جلو به تدریج تکامل پیدا می‌کنند.
آنچه که آلبوم Basar  را در یک قالب واحد ارائه می کند حس عمیق موسیقی موجود در آن است. بدون همکاری Dodo N’Kishi پرکاشنیست دو ملیتی کنگو/ آلمانی که سابقه همکاری طولانی مدتی با Mouse on Mars دارد و همینطور پرکاشنیست غنایی Eric Owusu که با Ebo Taylor هم‌نوازی کرده است این آلبوم کیفیت فعلی را نمی‌توانست داشته باشد. در آهنگ “Language of the Bass” ترکیب بیس، لید سینتی سایزری، سنج های hi-hat و بسیاری از صداهای غلیظ، آهنگ منجر به ایجاد یک شاهکار می شود. بدون در نظر گرفتن عنوان آهنگ و صدای قرار داده شده در آن، آنچه که باعث می‌شود این آهنگ در گوش طنین اندازد فقط بیس آن نیست بلکه این سازهای مختلف هستند که کل آهنگ را ایجاد می‌کند.

منبع: Pitchfork

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.