بررسی آلبوم رفته از دست از گروه کامنت

رسانه نوا - شنا، در مسیر مخالف رودخانه کار آسانی نیست، ماهی مرده هم می‌تواند مسیر موافق را طی کند! هرچند سال‌هاست سبک موسیقی راک در ایران وجود دارد اما هنوز دچار مشکلات و حاشیه‌های فراوانی است. یکی از اساسی‌ترین مشکلات موسیقی راک در ایران، مشکل ترانه سرایی است. کامنت شاید اولین گروهی باشد که در زمینه ترانه بسیار موفق بوده است. 


بررسی آلبوم رفته از دست از گروه کامنت

رسانه نوا – شنا، در مسیر مخالف رودخانه کار آسانی نیست، ماهی مرده هم می‌تواند مسیر موافق را طی کند! هرچند سال‌هاست سبک موسیقی راک در ایران وجود دارد اما هنوز دچار مشکلات و حاشیه‌های فراوانی است. یکی از اساسی‌ترین مشکلات موسیقی راک در ایران، مشکل ترانه سرایی است. کامنت شاید اولین گروهی باشد که در زمینه ترانه بسیار موفق بوده است. 

گروه کامنت یک گروه موسیقی آلترناتیو راک ایرانی است و در آلبوم اخیر خود «رفته از دست» به سمت موسیقی پراگرسیو نیز گرایش پیدا کرده و فضاهای موسیقی افراد شاخصی همچون استیون ویلسون را می‌توان در کار آن‌ها جستجو کرد. این گروه به جای استفاده از اشعار کلاسیک یا ترانه‌های جدید به روش منحصربفردی روی آورده است. آن‌ها به جای ترانه از کلمات بهره برده‌اند. (Words) یا کلمات در واقع چیزی که جای ترانه (Lyrics) را پر کرده است. از طرف دیگر خواننده با یک لحن خاص می‌خواند، گویی در حال خواندن به زبان انگلیسی است. همین موضوع باعث می‌شود خواننده توانایی بازی با هجاها برای گنجاندن ترانه برروی موسیقی را داشته باشد و حس خود را به شیوه بهتری القا کند. کامنت از گروه‌هایی است که همواره به دنبال نوآوری بوده است و آلبوم «رفته از دست» نیز از این قاعده مستثنی نیست و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. 

با اینکه از شکل گیری موسیقی راک در ایران زمان زیادی می‌گذرد، هنرمندان این سبک هنوز در حال آزمون و خطا هستند. این آزمون و خطا هم از لحاظ شکل و فرم موسیقی و هم از لحاظ کلام است. کلام عضو جدا ناشدنی موسیقی راک است و دقیقا چیزی است که سال‌ها، بسیاری از هنرمندان ایرانی را درگیر خود کرده است. ادبیات ترانه‌سرایی راک عنصر غایب در فرهنگ موسیقی راک در ایران بوده و هست. به هرحال گروه کامنت سعی کرده تا حدودی راه خود را از سایر گروه‌های ایرانی جدا کند. کیان پورتراب ترانه‌سرا و خواننده این گروه با سبک جدید ترانه‌های خود و شیوه متفاوتی که در خواندن انتخاب کرده است، توانسته به خوبی از پس مسئله ترانه برآید. با تغییر لحن و ساختار آواز خواندن، ممکن است آثار کامنت برای یک شنونده جدید، کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما اگر کمی دقت کند، به سادگی مفهوم این پیچیدگی را درک می‌کند. آن‌چه که شما می‌شنوید، یک کلام با زبان انگلیسی به نظر می‌رسد اما این‌ها در واقع مجموعه‌ی کلماتی به زبان فارسی هستند که تنها فرم و لهجه‌ی خواننده فضای دیگری را به شما القا می‌کند. از همه مهم‌تر همین‌ که کیان پورتراب به عنوان خواننده و آهنگساز خود ترانه‌هایش را شخصا می‌نویسد و برای تک تک جملات و کلمات وقت گذاشته می‌شود نشان از میزان اهمیتی است که برای ساخت آثار خود قائل هستند. 

از نظر موسیقی و آهنگسازی این آلبوم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. کامنت بعد از انتشار آلبوم کوتاه دایره‌ها، مسیر و فضای آهنگسازی خود را تا حدودی به سمت موسیقی پراگرسیو راک سوق داد. دقیقا چیزی که در موسیقی راک ایران کمتر به آن پرداخته شده بود. با آن‌که هیچ کاری بی عیب و نقص نیست اما آلبوم “رفته از دست” در یک چارچوب کاملا استاندارد تولید شده است و نمی‌توان بر موسیقی آن خرده گرفت و یکی از برترین آثار موسیقی راک در ایران به شمار می‌رود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.