بررسی آلبوم Til Your River Runs Dry از Eric Burdon

رسانه نوا - تا زمانی که رودخانه ات خشک شود (Til Your River Runs Dry) یک آلبوم با انرژی و پر طراوت از "اریک بردن" (Eric Burdon) یکی از پیشگامان و رهبران موسیقی راک دنیا است. این آلبوم قطعا طرفداران جدیدی را برای این هنرمند جذب نخواهد کرد اما طرفداران قدیمی از شنیدن صدای دوباره اریک بسیار خوشحال خواهند شد.


بررسی آلبوم Til Your River Runs Dry از Eric Burdon

رسانه نوا – تا زمانی که رودخانه ات خشک شود (Til Your River Runs Dry) یک آلبوم با انرژی و پر طراوت از “اریک بردن” (Eric Burdon) یکی از پیشگامان و رهبران موسیقی راک دنیا است. این آلبوم قطعا طرفداران جدیدی را برای این هنرمند جذب نخواهد کرد اما طرفداران قدیمی از شنیدن صدای دوباره اریک بسیار خوشحال خواهند شد.

 در این آلبوم اریک بردن ماموریتی را عهده دار است. او مدت ۵۰ سال است که در حرفه خوانندگی فعالیت داشته اما روحیه و احساس او مانند دوره جوانی است. در سن ۷۱ سالگی “بردن” به اندازه کافی در زندگی تجربه کسب کرده و این تجارب را در آلبوم بلند جدید خود ارائه کرده است. آلبومی که در نوع خود خاص و متفاوت است.

همه چیز با نخستین آهنگ آلبوم به نام “آب” شروع می شود که یک آهنگ راک پرانرژی و مملو از احساس است. وقتی در جایی از آهنگ او این چنین می خواند: “نا امیدی این زمین را فرا گرفته است/ من التماس نمی کنم بلکه تقاضا می کنم/ من تسلیم نخواهم شد و یک روز به زودی/ حقیقت به اتاق پذیرایی تو وارد خواهد شد” اطمینان شما نسبت به باور او به کلمات قطعی می شود. این آهنگ الهام گرفته از دیدار اتفاقی “بردن” با میخائیل گورباچف آخرین رهبراتحاد شوروی بود. در آن زمان مشکل آب یکی از مسائل عمده ای بود که دنیا با آن دست و پنجه نرم می کرد. البته او از کلمه آب به صورت استعاره برای معانی بیشتر دیگری استفاده کرده است. گروه او با اراده محکم، آثاری یک دست را به مخاطب ارائه می کند.

در آهنگ ” Memorial Day” اریک بردن از احساسات، حقایق زندگی و میراث جنگ می خواند. فکر اینکه چه کسی در روز یادبود گرامی داشته می شود، فکر او را درگیر خود کرده است. نزدیکان، شاعران، هیپی ها، انسان های دلیر، عزیزان همه و همه در این معادله نقش دارند. در یکی از پرانرژی ترین ترک های آلبوم او این چنین می خواند: “این جنگ افراد مرفه است ولی فقرا باید تاوان آن را بدهند/ بی گناهان کشته خواهند شد و گناه و تفسیر به مرور زمان فراموش خواهد شد”. این آهنگ به محبوب ترین آهنگ رادیوهای راک کلاسیک تبدیل شده است.

در جایی دیگر در آهنگ “شیطان و مسیح” یک موسیقی گاسپل – بلوز را ارائه می کند و در آهنگ ” Bo Diddley Special ”  روح Elias McDaniel گیتاریست و خواننده بزرگ آمریکایی را مورد صحبت خود قرار داده و احترام قلبی خود را به او ادا می کند. آهنگ “این یک رویا بود” یک آهنگ بلوز مخصوص شب درباره رئیس جمهوری خیالی که از “بردن” راهنمایی می خواهد؛ او با رئیس جمهور خیالی خود این چنین رایزنی و مشورت می نماید: “جنگ یک اعتیاد است و معتادان نمی خواهند از آن دست بردارند/ با هر قطره خونی که بر زمین می ریزد آنها ثروتمند تر می شوند/ اگر می خواهید قهرمان باشید ابتدا کشورتان را درست کنید”. او سپس اینطور می خواند “این فقط یک رویا بود که در ذهن من شکل گرفت و وقتی صبح از خواب بیدار شدم هیچ رئیس جمهوری را ندیدم”. او همواره نسبت به سیاست های اشتباه آمریکا موضع گیری هایی انجام داده است.

آهنگ “عادت های قدیمی دیر از سر می افتند” (Old Habits Die Hard) احتمالاً قوی ترین اثر این آلبوم است که در آن “بردن” با صدای قوی و خشم آلود خود که با سن زیاد او در تناقض است را اجرا می کند. او به این آهنگ با نام “آهنگ طغیان گر” اشاره کرده و خود را جای یک مرد جوان تر قرار داده است. در ترانه این آهنگ شرح زندگی یک شخص آورده شده و شیوه نگرش و خشم او در آن بیان شده است. از لحاظ موسیقی این یک آهنگ راک بسیار خوب به شمار می رود. آهنگ “مرد معالج” (Medicine Man) یک آهنگ زیبا و فراموش نشدنی است که یاد آور آهنگ فراموش نشدنی “St. James Infirmary” از آلبوم سال ۱۹۶۸ به نام ” Every One of Us” است. این آهنگ با یک فضای گروو بلوز اجرا می شود و مانند یک آهنگ کلاسیک امروزی است.

چیزی که درباره این آلبوم باید گفت این است که این آلبوم با حال و هوای قدیم در موسیقی امروز ترکیب شده است. عشق و احساس میان قطعات این آلبوم موج می زند. با وجود ارتباط بین قطعات، این این آلبوم یک اثر مفهومی محسوب نمی شود. “بردن” مانند بسیاری از هم دوره ای های هم عصرش، علاقه ای به بازنشستگی ندارد. اریک بردن آمیزه ای از موسیقی راک کلاسیک را در موسیقی امروزی گنجانده و در این زمینه بسیار موفق بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.