بررسی آلبوم St Cecilia از Foo Fighters

رسانه نوا - Saint Cecilia فقط نام یک هتل در شهر آستین در ایالت تگزاس نیست. بلکه نام آلبوم ای پی جدید گروه «فو فایترز» است که شامل ۵ قطعه‌ای که گروه آن را در این هتل ضبط کرده است، می‌شود. به علاوه Saint Cecilia نام یک سردار قهرمان در قرن دوم است که به عنوان قدیس حامی موزیک نیز شناخته می شود.


بررسی آلبوم St Cecilia از Foo Fighters

رسانه نوا – Saint Cecilia فقط نام یک هتل در شهر آستین در ایالت تگزاس نیست. بلکه نام آلبوم ای پی جدید گروه «فو فایترز» است که شامل ۵ قطعه‌ای که گروه آن را در این هتل ضبط کرده است، می‌شود. به علاوه Saint Cecilia نام یک سردار قهرمان در قرن دوم است که به عنوان قدیس حامی موزیک نیز شناخته می شود.

انتشار این آلبوم مصادف با اتفاقات ناگوار و شوک عملیات تروریستی در پاریس شد. اتفاقی که دنیای موسیقی را تحت تاثیر قرار داد. قطعا «دیو گرول» نمی توانست سکوت کرده و حرفی به میان نیاورد – مثل  اینکه رئیس جمهور در برنامه رادیویی به یک تراژدی ملی اشاره نکند – به هر جهت از بعد شخصی نیز این حادثه احساسات وی را تحت تاثیر قرار داد. این حادثه نه تنها باعث لغو یک سری اجراهای این گروه در سطح اروپا شد بلکه دوستان «گرول» در گروه Eagles Of Death Metal در زمان حمله تروریستی به سالن تاٴتر «باتاکلان» در آن‌جا در حال اجرای برنامه بودند.

این پنج قطعه در حقیقت قبل از وقوع این حادثه نوشته و ضبط شدند. اما با توجه به سابقه فو فایترز با آهنگ های مبارزه طلبانه جای تعجب نیست که چنین نامی را برای آلبوم انتخاب کنند. در جایی از آهنگ هم نام آلبوم «گرول» این‌طور می خواند: «من رو مداوا کن، سنت سیسیلیا من را به خانه ببر/ به خانه ات از جنس استخوان های شکسته» و آن را به شکل (آرام- بلند-آرام، اجرای سولو در وسط آهنگ، فریاد زدن در انتهای آهنگ) اجرا می کند البته خیلی موثرتر و پرانرژی تر از آلبوم سال قبل گروه یعنی “Sonic Highways ” به نظر می‌رسد. 

در آهنگ دوم آلبوم به نام ” Sean” فو فایترز بازگشتی موفق به سبک قدیم گروه و قدم در مسیر گروه راک  Hüsker Dü را مجددا تجربه می کند و سعی به نمایش موفقیت آلبوم‌های اخیر خود را کنار گذاشته است. اما آهنگ سوم “‘Savior Breath ”  بیش از بقیه آهنگ‌ها به آهنگ‌های پیشین گروه شباهت دارد. الهام گرفته از ریف‌های قدرتمند خشمگین گروه “Motörhead” و گیتارهای سبک “هر متال” که گرول در آن با صدای خشمگین اینطور می خواند: “ریه هایم را از تو پر می کنم”. از طرف دیگر واقعاً جای تامل دارد که چطور همین گروه آهنگی چون “Iron Rooster” را ساخته که کمی بیش از حد آرام و بی هدف است و کمی نیز به آهنگ “Old Man” نیل یانگ شباهت دارد اما خوشبختانه با شروع آهنگ بعدی یعنی “The Neverending Sigh” همه چیز از سر گرفته می شود تا اطمینان حاصل شود که آلبوم با صدای رعدآسای خاص گروه به پایان برسد. صرف نظر از شرایط ناراحت کننده انتشار آلبوم، “Saint Cecilia” نشان‌گر حرکت بعدی فو فایترز است. این نشانه‌ای خوش یمن به حساب می‌آید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.