بررسی آلبوم لامی از هژیر مهرافروز

رسانه نوا - طی سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری در عرصه موسیقی تلفیقی در ایران صورت گرفته است. همانطور که می‌دانید موسیقی تلفیقی از ترکیب دو یا چند فرهنگ موسیقایی شکل می‌گیرد. نخستین حضور موسیقی تلفیقی در ایران را می‌توان در آثار زنده یاد عباس مهرپویا جستجو کرد.


بررسی آلبوم لامی از هژیر مهرافروز

رسانه نوا – طی سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری در عرصه موسیقی تلفیقی در ایران صورت گرفته است. همانطور که می‌دانید موسیقی تلفیقی از ترکیب دو یا چند فرهنگ موسیقایی شکل می‌گیرد. نخستین حضور موسیقی تلفیقی در ایران را می‌توان در آثار زنده یاد عباس مهرپویا جستجو کرد.

موج جدید این موسیقی در ایران به شدت جوانان را تحت تاثیر قرار داده و به سبک مورد علاقه بسیاری از ایشان تبدیل شده است. هژیر مهرافروز اما یکی از هنرمندانی است که نگاهی متفاوت‌ به این سبک موسیقی داشته و کمی حرفه‌ای تر به پدیده موسیقی تلفیقی نگاه کرده است. این حرفه‌ای تر بودن نه فقط از نظر آهنگسازی، سازبندی و تنظیم بلکه بیشتر به دلیل عدم استفاده از المان‌های بازاری برای فروش بیشتر یک آلبوم موسیقی است. ترکیب و تلفیق دو فرهنگ موسیقی نیازمند وقت و سال‌ها تحقیق است و آنچه که از موسیقی هژیر مهرافروز بر می‌اید، چیزی جز این نیست. البته مهرافروز معتقد است آنچه او تحت عنوان موسیقی ارائه می‌کند، تلفیقی نام ندارد و موسیقی ترکیبی است.

فضای کلی آلبوم ادامه رو سبک موسیقی آلبوم آیان، دومین اثر این هنرمند است. در این آلبوم از المان‌های سبک‌های مختلف موسیقی همچون پاپ، راک، سنتی و موسیقی عرفانی بهره گرفته شده است و یک موسیقی ترکیبی مدرن به انضمام صدای خاص خواننده که تاثیر کار را دو چندان کرده است. همچنین بهره گیری از اشعار یک هنرمند معاصر یعنی عباس زرونده با فضای کلاسیک به جای استفاده از آثار شاعران قدیمی‌تر، تاثیری ژرف بر شنونده می‌گذارد چرا که هرچند اشعار گذشتگان وابسته به زمان و مکان نیستند، اما شاعری که در عصر حاضر زندگی می‌کند بر اوضاع و احوال زمان خود واقف است؛ حال چه از عشق اسمانی بنویسد چه از معشوق زمینی خویش بگوید یا حتی یک موضوع اجتماعی را موضوع شعر خود قرار دهد. ناگفته نماند که اشعار آلبوم نیازمند نگارش مقاله‌‌ای جداگانه است و در این جا بصورت مختصر به آن پرداخته می‌شود. از نکات حائز اهمیت در این اثر، توجه به مضمون اشعار جهت ساخت موسیقی آن بوده است. بدین معنی که برای هر شعر، موسیقی طوری طراحی و ساخته شده که مضمون و محتوای شعر را نیز به مخاطب القا کند. ترکیب دو موسیقی شرق و غرب همواره مورد توجه موسیقی‌دانان سبک تلفیقی بوده و هست. اما اینکه چگونه و چطور کنار هم قرار گیرند مسئله‌ی مهم‌تری به حساب می‌آید. چیزی که در این آلبوم به شکل کاملا درستی شکل گرفته است. صدای خواننده یکی از مهم‌ترین عناصر در موسیقی به شمار می‌رود، در این چهارراه بن بست که هر فردی سعی دارد با بهره گیری از تحریر‌های سنتی با چاشنی موزیک پاپ قد علم کند، صدای ناب و رسای هژیر مهرافروز و شیوه‌ی خاص خوانش و ادای اشعار او گوش شنونده را نوازش می‌کند. همچنین مهرافروز تا حدودی به سمت موسیقی قوالی گرایش پیدا کرده است. 

سازبندی و تنظیم قطعات آلبوم بسیار خاص و متفاوت است. بطور کلی گوشه‌هایی از موسیقی که تا به حال به آن‌ها پرداخته نشده است در این آلبوم گنجانده شده است. هژیر مهرافروز موسیقی‌دان توانایی است. تفکر خاصی برروی آثار او وجود دارد و از هر نظر پرداخت ویژه‌ای برآن انجام شده است. همین که خود را تکرار نمی‌کند و طی تمام سال‌های فعالیتش از خود آثار فاخری به جای گذاشته است نشان دهنده میزان خلاقیت و ابتکار او است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.