بررسی آلبوم No Fixed Address از Nickelback

رسانه نوا - چرا نیکل بک نیکل بک شده است؟ جواب این سوال از دیدگاه یک منتقد موسیقی سخت است. آیا چیز بدتری درباره این گروه راک کانادیی در مقایسه با گروه های هم دوره آنها از قبیل Three Doors Down، P.O.D.  یا  Daughtry وجود دارد؟ 


بررسی آلبوم No Fixed Address از Nickelback

رسانه نوا – چرا نیکل بک نیکل بک شده است؟ جواب این سوال از دیدگاه یک منتقد موسیقی سخت است. آیا چیز بدتری درباره این گروه راک کانادیی در مقایسه با گروه های هم دوره آنها از قبیل Three Doors Down، P.O.D.  یا  Daughtry وجود دارد؟ 

احتمالاٌ خیر. با وجود روند پیش‌رو نیکل بک، همچنان همان گروهی است که همه از آن انتقاد می‌کنند. آن‌ها هنوز یک اثر پرفروش را بارها و بارها می‌نویسند و اجرا می‌کنند علیرغم اینکه جنس صدای موسیقی خود را از سال ۲۰۰۷ تا کنون مرتبا تغییر داده اند.

البته با وجود هشتیمن آلبوم استودیویی  گروه به نام «بدون آدرس مشخص» (No Fixed Address)، نیکل بک گروه قابل قبولی می‌شود. اگر ترانه‌های نه چندان خوب را از آلبوم کنار بگذارید؛ در آن صورت بعضی افراد که نیکل‏ بک را سرزنش می‌کنند به طور حتم این آلبوم را دوست خواهند داشت. بدون آن‌که ترس این را داشته باشند که از جمع دوستان خود طرد شوند. در مجموع آلبوم جدید نیکل بک آلبومی است که شنونده از آن لذت می‌برد. البته آهنگ‌هایی هم در این آلبوم وجود دارد که هیچ فردی نمی تواند آنها را دوست داشته باشد. 

 

قطعه “What Are You Waiting For” مانند یک آهنگ سبک کانتری است که توسط خواننده/ آهنگساز آمریکایی Jimmy Buffett با حمایت مالی شرکت Corona نوشته شده باشد و توسط بدترین دی جی که می شناسید کاور شده باشد. تقریباً هیچ طرفدار جدی موسیقی این آهنگ را گوش نخواهد کرد. البته اشکال ندارد به عنوان تک آهنگ از رادیو پخش شود. آهنگسازی و تهیه آهنگ به طرز وحشتناکی آزار دهنده است. صدای شکست از چپ و راست و در نهایت یک درام بیهوده که آهنگ را به انتها می برد. مانند این است که نیکل بک آن را برای فارغ التحصیلان دبیرستانی ساخته است.

“Got Me Runnin’ Round” آهنگی به سبک فانکی که گروه را از سبک اصلی خود جدا می‌کند و خواننده اصلی گروه چاد کروگر برای اجرای آن رپر آمریکایی Flo Rida را به همکاری دعوت کرده است. در واقع این آهنگ منحصراً برای اجرای Flo Rida که در این آهنگ به عنوان خواننده مهمان ظاهر می شود در نظر گرفته شده است. اگر این آهنگ در آلبوم گروه رد هات چیلی پپر (Red Hot Chili Peppers) جای می‌گرفت، مردم آن را بازگشت به ریشه های فانکی با ریتم سایکدلیک تشبیه می‌کردند.

شعر آن بیش از حد بی‌معنی است. از آنجایی که این آهنگ را نیکل بک اجرا کرده است حس غریزی ما می گوید که آن را دوست نداشته باشیم. این به دلیل ذهنیتی است که نسبت به این گروه داریم. این آهنگ مانند شکلات است؛ شیرین، چاق کننده، و فاقد ارزش غذایی و چیزی است که باید از دسترس بچه ها دور نگه داشته شود. 

در آهنگ “She Keeps Me Up” گروه از استایل خاص خود جدا می‌شود. در این قطعه از خواننده وکال مهمان دیگری استفاده شده و بخش گیتار فانکی نیز در آن اجرا شده که به تنهایی هر فردی را به رقص وا می‌دارد؛ حتی با وجود صدای کش‌دار بی احساس کروگر روی ریتم آهنگ هنوز هم این آهنگ آن‌قدری خوب است که هر بار آن را گوش کنید به همراه آن سر خود را نیز تکان می‌دهید. آهنگ “Get ‘Em Up” نیز یک آهنگ راک سنگین است که هرکسی حوصله شنیدن آن را ندارد. استفاده از دو گیتار و یک ریتم ساده برای ریف آهنگ یک حس عمیق به آن داده است؛ اما مانند اکثر آهنگ های آلبوم مفهوم و محتوای آهنگ تقریباً بی ارزش است. آهنگی درباره دزدیدن یک موستانگ و سرقت از بانک با جملاتی مانند «این یک سرقت است/ به روی زمین دراز بکشید» (This is a robbery/ Get down on the floor) مانند یک داستان طرح ریزی شده که توسط مردانی نوشته شده  که خیلی از خودشان مطمئن هستند و سعی دارند مانند آدم های شرور به نظر برسند.

 

در بین آهنگ‌های بسیار ضعیف و آهنگ‌های نسبتا خوب، آهنگ‌های دیگری نیز وجود دارد. آهنگ های زمان پرکن محض. با وجود تنها ۱۱ آهنگ در این مجموعه، آلبومی بسیار عجولانه به نظر می‌رسد. در حالی‌که این موضوع بین گروه های راک رادیویی تا اندازه‌ای معمول است. شنیدن دو آهنگ متوالی که با یکدیگر در جریانند؛ کمی سخت است.

با وجود قطعات کسل کننده، آلبوم در مجموع قابل تحمل است. اما طرفداران گروه این موضوع را مخرب می‌دانند.آهنگ‌هایی مانند “Miss You” آشکارا برای طرفداران قدیمی گروه، در آلبوم گنجانده شده است. این نمونه آهنگ‌ها جزو آهنگ‌های محبوب و دل‌نشین قدیمی نیکل بک به شمار می‌رود که مردم با آن‌ها انس گرفته اند و آن‌ها را دوست دارند (یا ندارند). با همه این صحبت‌ها، آلبوم No Fixed Address احتمالاً قوی ترین آلبوم منتشر شده توسط این گروه در طی سال های گذشته تا کنون است. 

نظرات 1

  1. کیا says:

    حاجی خودتم فهمیدی چی نوشتی
    آهنگ coin for freeman بده ؟
    فروش شصت ملیونی نیکل بک پس نشون دهنده چیه اگر همه متنفرند ازش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.