بررسی آلبوم The Endless River از Pink Floyd

رسانه نوا - پینک فلوید این حقیقت که The Endless River در واقع برگرفته از بقایای آخرین آلبوم استودیویی آن ها The Division Bell است را پشت آنچه که احتمالا آخرین آلبوم آنها خواهد بود پنهان نمی کند. آلبوم مذکور با قطعاتی بی کلام بیشتر ادای احترام به ریچاد رایت کیبوردیست گروه پینک فلوید است و اکنون در قید حیات نیست.


بررسی آلبوم The Endless River از Pink Floyd

رسانه نوا – پینک فلوید این حقیقت که The Endless River در واقع برگرفته از بقایای آخرین آلبوم استودیویی آن ها The Division Bell است را پشت آنچه که احتمالا آخرین آلبوم آنها خواهد بود پنهان نمی کند. آلبوم مذکور با قطعاتی بی کلام بیشتر ادای احترام به ریچاد رایت کیبوردیست گروه پینک فلوید است و اکنون در قید حیات نیست.

 این آلبوم در برخی موارد شبیه مجموعه ای از آثار قدیمی گروه به نظر می‏رسد. این اثر بیشتر با حال و هوای آلبوم های مشهور گذشته گروه در زمان حضور سید برت (Syd Barrett) همخوانی دارد و نه آن آهنگ های حماسی دهه ۷۰  که میلیون ها طرفدار هدفون به دست را هدف قرار داده بود.

به عقیده بسیاری آلبوم رودخانه بی انتها بیشتر توسط یک گروه موزیک در حال تغییر ساخته شده است. البته این دقیقا همان وضعیتی است که پینک فلوید اکنون دچار آن شده است. در شرایط کنونی دیوید گیلمور (David Gilmour) خواننده و آهنگساز گروه و نیک میسن (Nick Mason) درامر، برای گروه پینک فلوید باقی مانده است. رایت در این ساخت این قطعات نقش داشته اما حضورش فقط شبیه یک روح است که در بالا و پایین و در کنار آهنگ ها در فضایی بی روح در حرکت است.  کیفیت آشنای آثار رایت در آلبوم The Endless River وجود دارد اما در عین حال اندکی مفهوم و کمی هم بی هدفی به آن بخشیده است. 

با این اوصاف انتظار آلبوم های بی نظیری مانند آلبوم “نیمه تاریک ماه” و “کاش ایجا بودی” و حتی “ناقوس جدایی” را نداشته باشید. آلبوم “رودخانه بی انتها” هرچند بسیار زیرکانه تولید شده اما جذابیت کمتری نسبت به آنها دارد. رودخانه بی انتها مجموعه ای از آهنگ ها نیست بلکه بیشتر یک آلبوم از قطعات موسیقی بی کلام امبینت از پیکره باقیمانده آلبوم ۲۰ سال پیش گروه ساخته شده است. پذیرش این واقعیت که آلبوم مذکور یک اثر کلاسیک محسوب نمی شود، برای بسیاری از علاقه مندان به آثار پینک فلوید کمی سخت به نظر می رسد. 

نام آلبوم اما نمایانگر یک مسئله بسیار مهم است. شاید این پایان انتشار آثار گروه پینک فلوید باشد، اما راه آن ها ادامه دارد: رودخانه بی انتها…

با این وجود قطعاتی همچون “Things Left Unsaid” و “It’s What We Do”  (که ریتم آن مانند آهنگ “Welcome to the Machine” است) و آهنگ “Allons-Y (2)” که گیلمور در آن سولو نوازی می کند، این نکته را به طرفداران یادآوری می کند که این گروه قبل از آنکه به یکی از بزرگترین گروه های راک دنیا تبدیل شود قطعه های موسیقی پیچیده اینسترومنتال ساخته که مردم را به درونیات خود سوق می داده است. 

۱۸ قطعه  آلبوم The Endless River به نوعی به هم متصل بوده تا با هم به شکل یک آلبوم ۵۳ دقیقه ای اینسترومنتال با بخش هایی که آنها را از یکدیگر تفکیک می کند تبدیل شوند. متاسفانه کل آلبوم در بعضی دقایق آنطور که باید و شاید با هم همخوانی ندارد. آهنگ “Anisina” اثر شاخصی که به با حضور آهنگ “The Lost Art of Conversation” که یک قطعه خواب آور پیانو محور است، کنار می رود و سپس به دنبال آن یک سری آهنگ های مشابه کمتر از دو دقیقه ای وجود دارد که قطعا در اصل قطعه های کوچک ناتمام استودیویی بوده اند. 

آهنگ نسبتا طولانای “Talkin’ Hawkin” شامل نمونه صحبت های فیزیکدان معروف استفان هاوکینگ در سال ۱۹۹۴ است (و به نوعی ادامه ای بر آهنگ ‘Keep Talking’ از آلبوم  ‘The Division Bell’ محسوب می شود)  بیشتر یک اثر تجربی غیرمعمول به حساب می آید تا اینکه یک آهنگ کامل باشد. 

در آخرین آهنگ و تنها آهنگ باکلام آلبوم وقتی به یکباره صدای گیلمور در میان آن بهم ریختگی و صداهای ناهنجار در آهنگ “Louder Than Words”  شنیده می شود، خاطرات گروه برای شنونده زنده شده و این نکته که این آلبوم محصولی از پینک فلوید است برایش تداعی می شود. اما واقعیت چیز دیگری است که همه ما بر آن واقفیم.

این آلبوم بیشتر ریمیکسی از آهنگ های منتشر نشده قبلی که توسط یک سری هنرمند در کنار هم قرار داده شده، محسوب می شود. ممکن است آن چیزی نباشد که طرفداران از محبوب ترین گروه های راک دنیا به عنوان آخرین آلبوم انتظار دارند اما به عنوان خاتمه کار و ادای احترام به هر دو هنرمند درگذشته گروه و به عنوان یک میراث جاودان بتوان این آلبوم را مناسب و درخور دانست. 

منبع: SPIN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.