بررسی آلبوم ایستگاه اول از گروه کوارتت کاسته

رسانه نوا - «کوارتت کاسته» (Quartet Diminished) گروهی ایرانی که سبک ها و ژانرهای مختلف موزیک را اجرا می کند.


بررسی آلبوم ایستگاه اول از گروه کوارتت کاسته

رسانه نوا – «کوارتت کاسته» (Quartet Diminished) گروهی ایرانی که سبک ها و ژانرهای مختلف موزیک را اجرا می کند.

این گروه در سال ۲۰۱۲ توسط “احسان صدیق” در تهران شکل گرفت. آلبوم «ایستگاه یک» (Station One) گروه اوایل سال ۲۰۱۵ منتشر شد و در اواخر همان سال در تور کنسرت اروپایی توسط گروه اجرا شد. کار آن‌ها ترکیبی گیرا و شنیدنی از موزیک سبک راک – جز، سبک‌های محلی، جاز مشرق زمین و موسیقی دهه ۷۰ است.

برای آشنایی بیشتر با گروه به قطعه «یلمسی» (Yelemsi) دقت کنید که با اجرای ریف های گیتار آغاز شده و در میانه راه ساکسیفون و درامز که قسمت سریع قطعه است؛ تداعی گر موسیقی سنتی ایرانی است.

اسم گروه نیز در واقع به تفاوت هایی که در گام های موسیقی غرب و شرق وجود دارد؛ اشره می کند. بعضی اوقات گروه برای نمایش این تفاوت ها بین این دو حرکت می کند.

آهنگ دیگر آلبوم به نام «تهران» (Tehran) یک غزل و بدیهه سرایی و شرح کابوس وار زندگی پرمشغله اما فعال موسیقی‌دان های پایتخت است. این آهنگ صداهای ظریف که تداعی گر شکوه و جلال افسانه‌ای شهر است را با شلوغی خروشانی که انعکاس سر و صداهای صنعتی یک شهر بزرگ است؛ ترکیب کرده است.

در قطعه اول آلبوم با نام ” Allegro Per Il Re” ما شاهد صدای کلارینت باس از کارهای استاد بزرگ جز Eric Dolphy  و کارهای تجربیMiles Davis  در دهه ۷۰ و نیز استفاده این آلات موسیقی توسطRichard Wagner   یا Sergei Prokofjiev   هستیم که بیانگر یک فضای متفکرانه و گاهی غم انگیز است.

“کوارتت کاسته” در کارهایش چنین فضاهایی را دنبال و تفحص می کند اما خیلی به سرعت با اجرای گیتار و درامز به سبک راک برمی گردد.همچنین آن‌ها از سبک راک – جز پر انرژی به صدای دقیق نوازنده پیانو مازیار یونسی باز می گردند که به سبک سنتی خوانندگی ایرانی ادای احترام می کند. سپس به بدیهه سرایی های جاز مانند وارد می شوند و با صدای گیتار و ساکسیفون به طرز زیبایی در ترک ” Act VII” آلبوم را به انتها می برند.

این آلبوم توسط نشر موسیقی هرمس منتشر شده که در زمینه انتشار آلبوم های با کیفیت شهرت دارد. این آلبوم ترکیبی از کارهای اساتید معروف موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی ایرانی قرن بیستم با سبک کلاسیک سنتی و راک در غرب است.

“نیل ون در لیندن” (Neil van der Linden) ویرایشگر هلندی مجله اینترنتیGulf Art Guide  و نویسنده مجله موزیک Songlines  که وقایع موزیک در خاورمیانه را پوشش می دهد مدیریت و سازماندهی این وقایع و رویدادهای موسیقی در خاورمیانه و آفریقا را به عهده دارد.  

منبع: The National

نظرات 1

  1. ازاده says:

    عالی عالی و عالی. تبریک می گم به هر چهار نفرشون و بخاطر پیتر سلیمانی خیلی متاسفم. سرمایه ی ارزشمندی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.