بررسی آلبوم Rarities از Rod Stewart

رسانه نوا - راد استوارت همواره در طی سال های پیاپی حرفه خوانندگی، عظمت و ابهت خود را حفظ کرده است؛ اواخر دهه ۷۰ با یکی از آهنگ پرفروش خود به نام «آیا فکر می کنی من جذاب هستم؟» و اخیرا برای سری جدید آلبوم های  خود که شامل تعدادی از آهنگ های قدیمی او که مادربزرگ و پدربزرگ‌های ما به آن‌ها گوش می دادند. اما جدا از این حرف‌ها او یکی از بزرگ‌ترین خواننده‌های راک دنیا است. 


بررسی آلبوم Rarities از Rod Stewart

رسانه نوا – راد استوارت همواره در طی سال های پیاپی حرفه خوانندگی، عظمت و ابهت خود را حفظ کرده است؛ اواخر دهه ۷۰ با یکی از آهنگ پرفروش خود به نام «آیا فکر می کنی من جذاب هستم؟» و اخیرا برای سری جدید آلبوم های  خود که شامل تعدادی از آهنگ های قدیمی او که مادربزرگ و پدربزرگ‌های ما به آن‌ها گوش می دادند. اما جدا از این حرف‌ها او یکی از بزرگ‌ترین خواننده‌های راک دنیا است. 

مدرک می‌خواهید؟ مجموعه “Rarities” در دو سی دی شامل تعداد بسیاری زیادی از آهنگ‌های این خواننده است که این موضوع را اثبات می کند. در حالی که بسیاری از این آثار در طول سال‌ها به فرم‌های دیگری نیز ظاهر شده اند، قطعه‌های کوتاه شده، نسخه‌های دیگر، تک آهنگ‌ها، آهنگ های سمت B و قطعه‌های زنده رادیویی که در این آلبوم گنجانده شده؛ مربوط به پربارترین دوره کاری استوارت بین سال های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۴ است. هنگامی که او در استودیوی ضبط مرکوری آهنگ‌هایش را ضبط می‌کرد. 

این نکته را باید اذعان داشت که گوش دادن به آهنگ‌های “Rarities” یک ضرورت نیست. مشخص است که این مجموعه برای طرفدارانی در نظر گرفته شده است که چندین نسخه از آلبوم سولوی او «هر عکس داستانی را بازگو می کند» (‘Every Picture Tells a Story’) را در طی سال ها مستهلک کرده‌اند و قطعاً برای کسانی که فکر می‌کنند آهنگ کاور استوارت “This Old Heart of Mine”  تقریبا اگر بهتر نباشد لااقل مانند نسخه اصلی گروه Isley Brothers است؛ در نظر گرفته نشده است. بعضی از آهنگ‌های این خواننده در دهه ۷۰ از همان ابتدای ظهور ضعیف بودند (برای مثال آهنگ بی انرژی ‘Pinball Wizard’). اما واقعا چه کسی علاقه به شنیدن آثار فاخری همچون “Maggie May” از این خواننده ندارد؟

نسخه زنده اولین آهنگ پر فروش استوارت “Maggie May” – که با همکاری خواننده‌ها و همکاران دیگر او مثل Faces،  Ron Wood، Ronnie Lane، Ian McLagan  و  Kenney Jones برای رادیوBBC   ضبط شد – شاخص‌ترین آهنگ این مجموعه است. همین‌طور نسخه کوتاه‌تر و جمع و جورتر آهنگ «همه چیز تمام شد»)  (It’s All Over Now این مجموعه، یک آهنگ کلاسیک از Bobby Womack، آهنگ شاخص دیگر این مجموعه است. این آهنگ با اجرای رولینگ استونز Rolling Stones مشهور شد و در دومین آلبوم انفرادی استوارت “Gasoline Alley”در سال ۱۹۷۰ ظاهر شد.  

آهنگ های کاور باب دیلان به نام ” Girl From the North Country”، آهنگ ” Oh! No Not My Baby” (که توسط کارول کینگ و جری گافین نوشته شده است) و آهنگ “Angel” جیمی هندریکس از محبوب‌ترین آثار این مجموعه به شمار می رود. آنچه که در مجموعه “Rarities” وجود دارد آهنگ‌هایی است که بیانگر رشد و توسعه صدا و تاثیر این هنرمند بر صنعت موزیک است. برای مثال در آهنگ “Maggie May” ترانه آن به هیچ وجه در نسخه منتشر شده دیده نمی شود.

حتی نشانه‌ای از حضور آهنگ استاندارد “Every Time We Say Goodbye” آهنگساز آمریکایی Cole Porter در دهه ۷۰ در کار سولوی استوارت وجود دارد. اکثر طرفداران توافق دارند که استوارت در دوره اولیه از حضور خود در حرفه موزیک در بهترین فرم بوده است. هنگامی که آلبوم هایی همچون  “Every Picture Tells a Story” و  “Never a Dull Moment” او را تبدیل به یک ستاره موزیک کرد. مجموعه “Rarities” از طریق آهنگ های بسیار آشنای آن یک نگاه دیگری بر این دوره ارائه می اندازد.

صرف نظر از وجود چند آهنگ ناموفق در این آلبوم و البته آهنگ کاور ناموفق او “(You Make Me Feel) Like a Natural Man” این آهنگ‌های یادگاری مقدس تقریبا همان آهنگ‌های ماندگاری هستند که شما از این خواننده می شناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.