بررسی آلبوم Harakiri از Serj Tankian

یوسف رحیمی

رسانه نوا – سرج تانکیان (Serj Tankian) خواننده گروه System of a Down همواره در تولید آثار موسیقی در سبک‌های مختلف پیشرو بوده است.

او از زمانی که از این گروه جدا شده و به طور مستقل فعالیت دارد، آثار بسیاری منتشر کرده و به نظر می‌رسد با همین شدت به کار خود ادامه دهد. آلبوم Harakiri یک سی دی که شامل سبک های مختلف موسیقی مملو از ترانه‌های هوشیارانه تانکیان است.

تانکیان درباره موضوعات اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی اصلاٌ کم حرف و خجالتی نیست و این موضوع، هم در ترانه‌های او به عنوان یک ترانه سرا و هم در صحبت های او به عنوان یک فعال و کنش‏گر آمریکایی دیده می‌شود. (او به همراه “Tom Morello” گیتاریست گروه “Rage Against the Machine ” یک گروه فعال غیر سودمندانه را تاسیس کرده اند). در سومین آلبوم رسمی او “Harakiri” این دیدگاه‌های او در کنار هم جمع شده و سخنان بلند و طولانی او درباره بسیاری از چیزها از موضوعات زیست محیطی گرفته تا طمع شرکت ها و شوهای تلویزیونی و کشف آن‌ها با نوعی چاشنی فلسفه عرفان حماسی را تشکیل داده اند. آلبوم مربوط به دنیایی است که در آن بحث‌ درباره پدیده هایی است که در طبیعت وجود دارد (درباره اینکه چکونه پرنده های سیاه در دسته های هزار تایی به زمین می افتند) که ریشه در مسائل اجتماعی دنیا دارند. زمانی که تانکیان با صدای خاص خود در ابتدای آهنگ “Figure It Out”  سئوال می کند: «چرا وانمود می کنید که ما نمی دانیم/ که مدیران اجرایی دچار بیماری هستند؟» در واقع او تلاش می کند تا این مسائل را به شنونده تحمیل کند (این تم و موضوع بارها و بارها در این آلبوم رخ می‌دهد).

از لحاظ موسیقی قسمت اعظم آلبوم ساختار سیستم آو اِ داون و چیزی ملایم تر است. قطعه اول “Cornucopia” به شکلی مبهم، بیشتر یادآور کار اخیر «بیلی کرگان» (Billy Corgan) خواننده آلترناتیو راک و عضو گروه Smashing Pumpkins است (حتی شاید با گروه قبلی او Zwan)،. با در نظر گرفتن این موضوع و این‌که این آهنگ را تانکیان اجرا می کند می توان مطمئن بود که در آن بیانات سیاسی وجود دارد و ظاهراً اینبار مربوط به مسائل زیست محیطی است. او این‌طور می خواند: «ما زمین را نابود می کنیم و نمی دانیم که چرا زمین گریه می کند». استفاده زیاد از گیتار، هوک، و وکال های قوی تانکیان همیشه جزئی با ثبات از آهنگ های تانکیان هستند اما آهنگ‌هایی هم وجود دارد که در انتها به rapid-fire میل می کند که از مشخصه‌های تانکیان است. ترک “Figure It Out” یک درام دابل باس شلوغ، گیتارهای دیستورت شده بی ثبات، و باس قوی و پرقدرت است و این در حالی است که تانکیان در اینجا مانند مسئول تبلیغات یک کارناوال با صدای بلند مشکلات دنیا را از طریق یک بلندگو یک به یک فریاد می زند.

“Ching Chime” که چاشنی شرقی در آن دیده می شود اولین آهنگی است که از دنیای راک آزمایش شده و حقیقی دور می شود و یکی از آثار نسبتا ضعیف آلبوم است. تانکیان درشعرها، کلمات بسیاری را به کار می برد تا بتواند هم قافیه به نظر آید، او در اینجا مانند یک دانش آموز سیاسی است که سعی دارد ظاهر بورد پوستر مضطرب دیلان را به خود بگیرد. شنیدن خط «نیمه دوم لیگ فوتبال Super Bowl/ هر لحظه آن مانند جنگ است» برای یک دفعه ممکن است آزار دهنده نباشد اما شنیدن آن برای چندین بار نوعی تملق و چاپلوسی به نظر می آید. قطعه آکوستیک، ملایم و سینتسایزری “Deafening Silence”  یک شیفت مهم در آلبومی است که قسمت عمده آن گیتار دیستورت شده است. اما علیرغم صدای بهتر تانکیان که توسط هارمونی‌های خواننده همخوان پشتیبانی شده؛ این خصیصه نیز از لحاظ ساز موسیقی مانند یکی از کارهای نمایشی گروه Radiohead کمرنگ می شود. زمانی که صدای او برای یک لحظه کوتاه تن رگه به خود می گیرد حس تغییر گام به کلی از بین می رود. 

نطق موعظه گونه او در بیان ترانه‌ها گاهی اوقات (به خصوص در آهنگ “Occupied Tears”) به نقطه جوش می رسد. ترانه «آیا شما نمی دانید/ آیا شما اهمیت نمی دهید/ آیا شما نمی بینید این غیر منصفانه است؟» باید تلاشی باشد برای انتشار آگاهی اما با این وضع احتمالا به موضوع هولوکاست اشاره شده است. همچنین طرح سوالاتی مانند «چطور می توانی اشک های یک کودک را تسخیر کنی؟» به صورت تملق و مانند یک ابراز تقوای خودی به نظر می رسد. اما به هر جهت نقش تانکیان همیشه همین بوده است. او احتمالاً در طی سال های گذشته این موضوعات مهم را مورد توجه بسیاری از بزرگسالان قرار داده است. زمانی که تانکیان با پوزخند عجیب خود در آهنگ “Reality TV” می خواند؛ اینکار بیشتر به خاطر جلوه فکاهی موضوع است اما این مسئله به سرعت توجه شنونده‌ها را به سمت این طرز فکر او سوق می دهد که رسانه ها غیر واقعی هستند.

در سراسر آلبوم به نظر می رسد که تانکیان شنونده را برای یک اتفاق بزرگ‌تر آماده می سازد. در آهنگ هم نام آلبوم او به طور ناخودآگاه  این موضوع را فریاد می زند : «پدر، به ما بگو وقت قیام چه موقع است» و منتظر پاسخ می ماند. در حالی‌که دنیای طبیعی و عرفانی نشانه‌هایی از عدم موفقیت را به همراه داشته و تانکیان از تمام پلیدی‌های آن آگاه است، اما او در اینجا سعی دارد تا دنیا را برای نبرد نهایی آماده کند نه اینکه ضرورتاً آن را رهبری کند. با توجه به جرقه های حماسی به طور حتم دنیا از این آگاهی او خبردار شده است!

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

محسن ابراهیم زاده

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ناصر چشم آذر

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد