بررسی آلبوم The Last Ship از Sting

رسانه نوا - استینگ هرگز ادعا و تظاهر خود را در کارهایش پنهان نکرده است. در واقع او گاهی گزافه گویی بسیار نیز کرده است. وقتی به زمانی برمی گردیم که او در گروه "Police" بود، وی در اولین آهنگ گروه که جزو ۱۰ آهنگ برتر شد، به طور اتفاقی نام ولادیمیر ناباکف رمان نویس روسی را به میان آورد.


بررسی آلبوم The Last Ship از Sting

رسانه نوا – استینگ هرگز ادعا و تظاهر خود را در کارهایش پنهان نکرده است. در واقع او گاهی گزافه گویی بسیار نیز کرده است. وقتی به زمانی برمی گردیم که او در گروه “Police” بود، وی در اولین آهنگ گروه که جزو ۱۰ آهنگ برتر شد، به طور اتفاقی نام ولادیمیر ناباکف رمان نویس روسی را به میان آورد.

او پرفروش ترین آلبوم گروه به کاوش و تفحص در مورد فلسفه روانکاوی کارل یانگین پرداخت. وقتی “Sting” از گروه “Police” جدا شد و کار خود را به صورت تک نفره آغاز کرد، این وضعیت حتی بدتر هم شد. 

اکنون ۱۰ سال از آخرین آلبوم قابل قبول “Sting”  به نام “عشق مقدس” (Sacred Love)  می گذرد. اکنون آلبوم جدید پرادعاترین و جاه طلبانه ترین پروژه استینگ به نظر می رسد. آلبوم “آخرین کشتی” (The Last Ship|) یک سیکل آهنگ ۱۲ قطعه ای است که به صورت نمایش نامه نوشته شده است (این آلبوم در سال ۲۰۱۴ در Broadway اجرا شد) و بر اساس خاطرات دوران کودکی و بلوغ این خواننده در یک شهر ساحلی روایت شده است. همچون اکثر کارهای پاپ که مخصوص تئاتر طراحی شده اند، “The Last Ship” تا حد زیادی فضای خودنمایانه ای دارد و تا اندازه ای نیزطاقت فرسا و گزافه گویانه است. 

در این آلبوم Sting تقریبا تمام هنر خود را در سبک های مختلف از گذشته تا کنون به نمایش می گذارد. حتی قابل درک ترین آهنگ ها مثل “And Yet”  و “Practical Arrangement” شانسی برای اجرا بدست نمی آورند و Sting اهمیتی به این موضوع نمی دهد. از اولین آهنگ که هم نام آلبوم است – یک قطعه آکوستیک خوش نوا که صحنه را برپا می کند- تا بخش های تکراری آهنگ ها، آلبوم “The Last Ship” مملو از شخصیت های نمایشی گوناگون، گویش ها و تم هایی است که پرتره ای از زمان و مکان گذشته یک شخص را ترسیم می کند. 

از لحاظ ترانه سرایی و کلمات این آلبوم همان چیزی از آب درآمده  که تولید صحنه سعی در به نمایش در آوردن آن دارد. این اثر بیشتر نوستالژیک و احساسی است و از لحاظ موسیقی آن چیزی که از یک داستان درباره شهری ساحلی حدود ۵۰ سال قبل انتظار می رود، است. آهنگ های ساحلی، قطعات رومانتیک و خاطرات صمیمانه گذشته در شهری واقع در شمال شرقی انگلستان که مردم آنجا به ساختن کشتی مشغول هستند. تمام این ها مواردی است که  Sting درباره اش می خواند.

بسته به تاب و تحمل و تجسم شما از این موارد، آلبوم  “The Last Ship” یا شما را خسته می کند یا اینکه باور شما را به گذرعمر موقرانه این خواننده که او در تلاش برای اثبات آن است بیشتر می کند. از اول نیز معلوم بود که Sting به ناچار دست به تولید چنین پروژه ای می زند – سفر او در تلفیق موسیقی جاز و موزیک کلاسیک در طول ربع قرن گذشته نشانگر هنرمندی است که در طول زندگی همواره تلاش کرده تا به یک ستاره تبدیل شود. باید قبول کرد که چه خوب چه بد این حرکت حرفه ای یک شخص بالغ است.

منبع: SPIN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.