بررسی آلبوم House of Gold & Bones – Part II از گروه Stone Sour

رسانه نوا - فصل دوم داستان که در این آلبوم به آن پرداخته شده است کامل تر، عمیق تر، و کمی پیچیده تر است. کوری تیلور خواننده و وکالیست گروه استون ساور در آلبوم "خانه ای از طلا و استخوان" (House Of Gold and Bones) زنده زنده می سوزد.


بررسی آلبوم House of Gold & Bones – Part II از گروه Stone Sour

رسانه نوا – فصل دوم داستان که در این آلبوم به آن پرداخته شده است کامل تر، عمیق تر، و کمی پیچیده تر است. کوری تیلور خواننده و وکالیست گروه استون ساور در آلبوم “خانه ای از طلا و استخوان” (House Of Gold and Bones) زنده زنده می سوزد.

 

با توجه به انتشار قسمت اول آلبوم در سال ۲۰۱۲ خیلی سخت است که آلبوم جدید گروه استون ساور در سال ۲۰۱۳ به نام “House of Gold and Bones Part 2″  را بدون مقایسه با قسمت اول (Part 1) نقد کرد. از زمان انتشار قسمت اول آلبوم (House of Gold and Bones Part 1 )، طرفداران این گروه مشتاقانه منتظر قسمت دوم آلبوم ” Part 2″ بوده اند. مقایسه این آلبوم با آلبوم قبلی اجتناب ناپذیر است. این آلبوم با سه آلبوم اول گروه متفاوت است و در ادامه آلبوم House Of Gold and Bones Part 1 تولید شده است. بدون آنکه از قالب های متعارفی که گروه “استون ساور” برای خود برگزیده است خارج گردد. “کوری تیلور” (Corey Taylor) و بقیه اعضاء گروه با انتشار این آلبوم در سال ۲۰۱۳ یک بیانیه ایراد کردند. آنها قطعاً آهنگ ها را برای پشتیبانی پخش رادیویی تغییر نخواهند داد و انتظار دارند همان چیزی که ساخته اند از رادیو پخش گردد. این به آن معنا نیست که شما آهنگی از این آلبوم را از رادیو نخواهید شنید، بلکه فقط به این دلیل که سبک هارد راک معمول گروه تغییر کرده است و مطابق انتظارات شنونده نیست. استون ساور این فرصت را پیدا کرده تا از تکرار سبک همیشگی خود اجتناب کند. از مقایسه کردن ها که بگذریم استون ساور موفق شده تا احساسات و هیجانات به وجود آمده را در قالب یک آلبوم جالب و باشکوه منتشر کند. اثری که ترکیبی از بیم و وحشت، ملودی های دلنشین، تمپوهای روحیه بخش و یک عمق جدید در کلمات و اشعاری که به راحتی در گروه های راک رادیویی متعارف پیدا نمی شود.. در آلبوم House of Gold and Bones Part 2  شدت هیجانات و احساسات افزایش یافته است. Stone Sour بالاخره موفق به میزان تعادل و خلاقیت خود در این آلبوم شده است. این آلبوم با همان فضا و داستان فصل اول شکل می گیرد اما در مقایسه با آن دارای مفاهیم پیچیده تری است. 

اکنون گروه استون ساور برای خود اسم و رسمی پیدا کرده است. دیگر آن‌ها به عنوان بازار دوم فروش موسیقی وکالیست گروه اسلیپ نات یعنی کوری تیلور و گیتاریست گروه جیم روت به شمار نمی‌روند. به خصوص بعد از چند آلبوم موفق تجاری این گروه (عمدتا آلبوم های Audio Secrecy  و Come Whatever May) این موضوع پررنگ تر شده است. در  قسمت دوم استون ساور اشعاری عمیق و مفهومی را با جای دادن قطعات گیرا در مکان مناسب، ایجاد قطعات سنگین تر و فضایی ترسناک تر ارائه کرده است. معمولاً کوری تیلور هیجانات جدی تر خود را در آلبوم های اسلیپ نات بروز می دهد. اما در آلبوم House Of Gold and Bones Part 2 کوری تیلور وکالیست گروه از قالب ساکت معمول و رومانتیک خود خارج شده و نمایشی از فریادها و صداهای تقویت شده شده را به اجرا می گذارد و جدیت و پرخاشگری این آلبوم را نسبت به قسمت اول آن افزایش می دهد. این تغییر شدت احساسات شرایطی را برای آلبوم جدید استون ساور ایجاد می کند تا با شنونده ارتباط برقرار کند و داستان یک شخص که در تقاطع های زندگی خود در مقابل تصمیم گیری های سخت توان خود را از دست داده، را به پایان ببرد. این آلبوم شامل آهنگ های صریح و صادقانه، سرودهای دسته جمعی، آهنگ های ملایم احساسی و چند اثر با ژانرهای مختلف است که باعث می شود داستان آلبوم غیر قابل پیش بینی شود. در نتیجه شما را غافلگیر خواهد کرد.

آلبوم “House Of Gold and Bones Part 2” شامل ۱۳ قطعه است  و زمان آن اندکی بیش از ۵۴ دقیقه است و تغییرات بسیاری در ضرب و آهنگ ها وجود دارد که این جذابیت را برای شنونده ایجاد می کند تا تمام کلمات داستان را مو به مو دنبال کند. دقیقاً هنگامی که فکر می کنید همه چیز مشخص شده است استون ساور از آن مرحله گذر کرده و یک قسمت متفاوت و غیر قابل انتظار را شروع می کند. گوش های شما در اختیار استون ساور قرار گرفته ولی کار گروه هنوز تمام نشده است. مهارت و استادی آلبوم مربوط به سازها است. از قطعه های غم انگیز و ملایم مانند آهنگ اول 

“Red City” که با صدای حزن انگیز پیانو شروع شده و با صدای خواننده عجین شده گرفته تا آهنگ شلوغ “Peckinpa” که با وجود شلوغ بودن شامل یک قطعه هم خوانی گیرا و فراموش نشدنی است. با این وجود آهنگ شاخص آلبوم در قسمت انتهایی آلبوم قرار دارد. آهنگ هم نام آلبوم با فریادهای “RU4-86/ RU4-86/ RU4-86” که با افزایش تدریجی صدا تبدیل به بهترین ریف های پرقدرت آلبوم می شود. این آهنگ نقطه اوج آلبوم است. که در آن این داستان پیچ در پیچ  به بهترین روش ممکن به پایان می رسد. صدای تیلور در این آلبوم عالی است و گیتاریست های گروه روت و رند ظریف ترین جزئیات آلبوم را تکمیل می کنند. ریچل بولان از گروه اسکید راو به عنوان نوازنده گیتار باس نیز حضور خود را در لحظات خاصی نشان می دهد.

آلبوم “House Of Gold and Bones Part 2” در عین دلنشین بودن فضایی وحشت انگیز را به همراه دارد. حال و هوای آلبوم پریشانی و آشفتگی که شخصیت داستان در آن قرار دارد را به خوبی بیان می کند. البته حتی اگر این یک کانسپت آلبوم نبود نیز فروش خوبی داشت. صدای بسیار با کیفیت آلبوم نکته جالبی که باید خاطر نشان کرد. نه از نقطه نظر تولید بلکه از لحاظ جلوه های صدا و نمونه برداری های اضافه شده یک شاهکار هنری به شمار می‌رود. سوای پردازش آشکار صدا در یک استودیوی چند میلیون دلاری، تعدادی نمونه رادیویی نیز در آلبوم به چشم می خورد (نامشخص و صرفاٌ برای جلوه های ویژه) و قسمت های مشخصی که آن‌قدر نامناسب ضبط شده اند که شرح داستان این آلبوم موضوعی را گیراتر می کند. این آلبومی است که از افکار منفی شکل می گیرد. در آهنگ “Sadist” با کمترین آکوردها حزن انگیزترین لحظات ایجاد می شود و سپس با فریادهای تیلور به اوج هیجان می رسد. تیلور این‌طور می‌خواند: “نیازی نیست که چیزی به شما نشان دهم/ تنها کافی است که شما را کنترل کنم”. این قطعه نمایانگر طرز فکر ارتباط انسان ها با یکدیگر است. علیرغم روند مشخص آهنگ ساختار متغیر آن طوری است که آهنگ تغییرات ساختاری زیادی داشته باشد. استون ساور در این نقطه زیاد خلاقانه عمل نمی کند اما آن‌ها از جایی که Part 1 خاتمه یافت ادامه می دهند. آهنگ “Red City” نشان از سعی گروه برای تبدیل یک قطعه معمولی به یک اثر هیجان انگیز است. آن‌ها این‌کار را با هیجانی که در بقیه کارهای گروه دیده نمی شود، انجام می دهند.

در قسمت دوم آلبوم از برداشت‌های کوچکی از قسمت اول استفاده شده است. ریف های چند لایه و ملودی هایی که آن‌ها را به شکل یک قطعه جدید ایجاد می کند. این به معنای اتمام ایده های گروه نیست.بلکه بیان‌گر این است که گروه می داند چگونه از چیزی که در اختیار دارد بهترین استفاده را کند و آن را طوری نوسازی نماید که تبدیل به قطعه ای کاملاً جدید شود. 

در مجموع این آلبوم تا کنون بهترین آلبوم تمام دوران کاری استون ساور بوده است. اگر چه بی نقص نیست. این آلبوم با ترانه های ماهرانه و سازهایی که همه چیز را با هم مرتبط می کند بهترین اثر گروه است. سوال بزرگ بعدی این است که “استون ساور چگونه قادر به ارائه آلبومی بهتر خواهد بود؟” اما این موضوع مقاله ای جداست و این مجموعه دو قسمتی با انتشار این آلبوم، خاتمه یافته است. خوشبختانه این آلبوم آنقدر گیرا است که مانند کتاب آن را بارها و بارها ورق می‌زنید. در بعضی قسمت ها این آلبوم طیف وسیعی از مخاطبان را در بر می گیرد. در واقع از اکثر کارهای مشابه دیگر برتر است و گروه را زبان‌زد خاص و عام کرده است. درخشش آلبوم نیز به دلیل برقراری ارتباط نزدیک آن با شنونده است. به هر شکل در حال حاضر این گروه در اوج حرفه کاری خود قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.