نگاهی به آلبوم پنجره بگشای از وحید عسکریان

رسانه نوا - آلبوم «پنجره بگشای» با صدای وحید عسکریان و موسیقی پیمان خازنی، بر مبنای موسیقی ارکسترال و با اشعاری از شاعران معاصر شکل گرفته است. 


نگاهی به آلبوم پنجره بگشای از وحید عسکریان

رسانه نوا – آلبوم «پنجره بگشای» با صدای وحید عسکریان و موسیقی پیمان خازنی، بر مبنای موسیقی ارکسترال و با اشعاری از شاعران معاصر شکل گرفته است. 

طی سال‌های گذشته، انتشار تعداد زیادی آلبوم موسیقی در ژانرهای گوناگون باعث شده تا حتی شنوندگان حرفه‌ای موسیقی نیز از شنیدن همه این آثار بی‌بهره بمانند. 

آلبوم «پنجره بگشای» به آهنگسازی پیمان خازنی و با صدای وحید عسکریان با طرحی نو بر شعر نو و معاصر ایران در ازدحام این انبوه تولید و عرضه‌ی موسیقی ایرانی سخنی دگرگونه است که باید به آن توجه کرد و شنید. 

در واقع نام آلبوم «پنجره بگشای»، از شعر «شبگیر» هوشنگ ابتهاج انتخاب شده است.

اگر شعر معاصر ایران را از وام‌دار دوره مشروطه بدانیم، طرح مسائل اجتماعی، نزدیکی زبان شعر به زبان مردم کوچه و بازار و همچنین الگوگیری از شعر غرب از مهم‌ترین المان‌های این دوران شعر ایران به حساب می‌آید.

تقریباً از دهه‌ی ۵۰ خورشیدی موسیقی ایرانی‌ــ که سال‌های زیاد با شعر کلاسیک فارسی پیوند خورده بودــ با شعر معاصر هم ارتباط برقرار کرده و ما شاهد آثار زیبایی از این پیوند هستیم که در آن اشعار بزرگانی چون نیما، اخوان، شاملو، سیاوش کسرایی و بزرگان دیگر با موسیقی آهنگسازانی همچون فرهاد فخرالدینی، مصطفی کسروی، محمدرضا درویشی، پرویز مشکاتیان و… پیوند می‌خورد و جان و روح شنونده را عطرآگین و شاداب و گاهی غمگین می‌سازد. در آلبوم «پنجره بگشای» موسیقی خوب پیمان خازنی با اشعار ابتهاج، احمد شاملو، فروغ فرخزاد و حسن هنرمندی عجین شده و قطعات «پنجره بگشای» (برگرفته از شعر «شبگیر» سایه)، «آی عشق» (برگرفته از شعر «بر سرمای درون» و «ماهی» احمد شاملو)، «خاموشی» (برگرفته از شعر «ناقوس» سایه و «مه» احمد شاملو)، ساز و آواز، «آفتاب می‌شود» فروغ فرخزاد، «ناآشنا» از حسن هنرمندی را رقم می‌زند که با صدای وحید عسکریان فضای خوبی را پدید آورده است. 

صدای عسکریان با صداهای شنیده‌ شده و آشنا به گوش متفاوت است و حتی نوع خواندن، لحن و تمرکز بر کلام نیز طور دیگری نمایان می‌شود. 

عسکریان با کوله‌باری از دانش آوازی و تجربه که از اساتید به نامی چون اصغر بهاری، شهرام ناظری، صدیف، ناصح‌پور، احمد ابراهیمی، دکتر حسین عمومی و کسب فیض از ناصر فرهنگ‌فر درباره‌ی ریتم و ضرب در موسیقی ایرانی آموخته، در جای‌جای این اثر با علاقه و ارتباطی که با این اشعار داشته و موسیقی خوب پیمان خازنی حالت نوستالژی اشعار را برای شنونده تداعی می‌کند.

«پنجره بگشای» با توجه به موسیقی و نوع خوانش اشعار، اثری نو با طرحی نو است که شنیدنش را به شنوندگان موسیقی خوب ایرانی توصیه می‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.