افشین یداللهی

مدیر وبسایت
افشین یداللهی متولد دی ماه ۱۳۴۷ در اصفهان و بزرگ شده تهران است.
پدر او از بزرگان شهر ایزدخواست بود و مادر وی نیز اهل اسفرجان است.
وی دکتر روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) است که با وجود علاقه به شعر و ترانه به رشته تحصیلی‌اش وفادار مانده و معالجه بیماران را در اولویت کاری‌اش قرار داده است.

آثار  مرحوم افشین یداللهی

یداللهی کار حرفه‌ای خود در ترانه‌سرایی را در سال ۱۳۷۶ با سرودن ترانه‌ای در باب شخصیت امام حسین (ع) شروع کرد که با آهنگسازی فؤاد حجازی و خوانندگی خشایار اعتمادی در ارکستر سازمان صداوسیما اجرا شد.
 
کار دوم وی، ترانه «از فارس تا خزر» با آهنگسازی شادمهر عقیلی و خوانندگی خشایار اعتمادی اجرا شد. وی برای بسیاری از سریال‌های ماندگار تلویزیونی ترانه سروده است که آخرین آن ساخت ترانه برای سریال معمای شاه بود که ترانه آن از سوی سالار عقیلی خوانده شد.
 
یداللهی همچنین با خوانندگان مطرح موسیقی ملی و پاپ در آلبوم‌های مختلف همکاری کرده است. ترانه سریال «شب دهم» ساخته حسن فتحی از جمله معروف‌ترین ترانه‌هایی است که با آهنگسازی فردین خلتعبری و صدای علیرضا قربانی شهرت بسزایی یافت.

بخشی از ترانه شناسی افشین یداللهی

 • ترانه تیتراژ سریال تبریز در مه از سالار عقیلی
 • ترانه تیتراژ سریال مسیر زاینده رود از احسان خواجه امیری
 • ترانه تیتراژ سریال کمربندها را ببندیم از فتحعلی اویسی
 •  ترانه تیتراژ سریال غریبانه از احسان خواجه امیری
 • ترانه تیتراژ سریال میوه ممنوعه از احسان خواجه امیری
 • ترانه تیتراژ سریال مدار صفر درجه از علیرضا قربانی
 • ترانه تیتراژ سریال پول کثیف از احسان خواجه امیری
 • ترانه تیتراژ سریال شب دهم از علیرضا قربانی
 • و ترانه‌های برای آخرین بار، خیال تو، غریبانه، وقتی که نباشی و… از آلبوم «برای اولین بار» احسان خواجه امیری- ترانه‌های فال، تب تلخ، رفتن از آلبوم فصل تازه از احسان خواجه امیری
 • ترانه‌های شانس، جدایی، تمومش کنم، باور نمی‌کنم و… از آلبوم سلام آخر احسان خواجه امیری
 • ترانه شب نقاشی از آلبوم فقط نگاه می‌کنم از حامی
 • ترانه شب آفتابی از آلبوم نون و دلقک از محمد اصفهانی
 • ترانه طعنه از آلبوم طعنه خشایار اعتمادی
 • ترانه با من خطر کن از آلبوم با من خطر کن علیرضا بلوری

افشین یداللهی و شکل گیری خانه ترانه

افشین یداللهی، در سال ۱۳۸۰ با همکاری یغما گلرویی، سعید امیراصلانی، عباس سجادی، محمدرضا حبیبی، افشین سیاهپوش، نیلوفر لاری و… جلساتی را تحت عنوان خانه ترانه به صورت مستقل و وابسته به هیچ ارگانی راه‌اندازی کرد. ابتدا این جلسات در محافل دوستانه به صورت دوره‌ای برگزار می‌شد که به خواندن ترانه، نقد ترانه و جلسات کارگاهی می‌گذشت و به تدریج با هماهنگی‌هایی جلسات خانه ترانه به فرهنگسرای قانون منتقل شد و به علت افزایش تعداد شرکت کنندگان جلسات در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرا برگزار شد. اما بهترین جلسات خانه ترانه از نظر کیفیت و کمیت در فرهنگسرای شفق برگزار شده است تا جایی که آهنگسازان مشهوری چون بابک بیات، داریوش تقی پور در آنجا حضور پیدا کردند که فرهنگسرا بعد از مدتی به دلایل نامعلومی همکاری‌اش را با خانه ترانه قطع کرد و خانه ترانه، ۹ ماه را در خاموشی به سر برد تا اینکه دوباره جلسات در سالن آمفی تئاتر بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد و بعد به ترتیب دوباره به فرهنگسرای شفق، دانشجو و… رفت و مدتی در مرکز همایش‌های شهید قندی در خیابان شریعتی و زمانی هم در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شد.
 
افشین یداللهی هدف از گردهمایی خانه ترانه را این گونه عنوان می‌کند: “هیچ گاه ترانه جدی گرفته نشده، نقد و بررسی انجام داده نشده، ما می‌خواستیم بچه‌های علاقه مند و ترانه سراها دور هم جمع شوند، ترانه‌ها را بشنوند و از تجربیات دیگران استفاده کنند و در واقع به گردهمایی برای تبادل نظر بین ترانه سرایان تبدیل شود و خوانندگان و آهنگسازان بتوانند بدون واسطه از خود شخص ترانه سرا، ترانه ای را که علاقه مند هستند، بگیرند.”

درگذشت افشین یداللهی

افشین یدللهی روز سه شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ در راه بازگشت از شهر هشتگرد به تهران دچار سانحه تصادف شد و دارفانی را وداع گفت. 

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ناصر چشم آذر

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ماکان بند

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی