آرش نورایی: می‌خواهم موسیقی ایرانی را به گوش مردم سراسر دنیا برسانم/ جزئیات برنامه‌های این خواننده

آرش نورایی
سام بورنگ

رسانه نوا – آرش نورایی خواننده و آهنگساز جوان موسیقی است که نخستین آلبوم خود را در سال نود و چهار با عنوان «روزای بعد از تو» منتشر کرده است.

نورایی درفستیوال های مختلفی شرکت کرده و حائز چندین رتبه شده است. اولین اجرای وی در سن چهارده سالگی در تالار عماد کرمان بود که تکنواری ساز پیانو را داشت. اجرا در اولین فستیوال بین المللی آواز درایتالیا، دعوت به دور پایانی فستیوال و دریافت جایزه از پرفسور آنجلینی رییس کنفدراسیون وکال جهان، دریافت جایزه خواننده باریتون در جشنواره آواز بلونیا، دریافت جایزه گروه برتر دربخش آواز جمعی جشنواره موسیقی فجر، دریافت جایزه ویژه حوزه هنری در جشنواره خنیاگران، اجرای کنسرت آلبوم «روزای بعدازتو» در هفت سانس در ایران، فروش یازده هزار نسخه آلبوم منتشر شده در سال ۹۵ و … از فعالیت ها و جوایز این خواننده است.
اگر چه این روزها ارش نورایی بیشتر در زمینه خوانندگی شناخته شده و چندین تک قطعه وارد بازار موسیقی کرده است اما ید طولایی در زمینه آهنگسازی و نوازندگی دارد. او در اسفند ۹۴ توانست اولین آلبوم مستقل خود، با نام «روزای بعداز تو» را در کارنامه هنری خود به ثبت برساند.

در یک عصر پاییزی با او همکلام شدیم و راجع به موسیقی به گفتگو نشستیم که ماحصل ان را در ادامه می خوانید.

به عنوان اولین سوال چرا اقدام به انتشار البوم مستقل کردید؟ و چرا مثل اکثر خواننده‌ها با پخش تک قطعه به فعالیت‌های خودتان ادامه ندادید؟

خب شاید اینطور به نظر برسد که چون تک اهنگهایی که منتشر کردم خیلی مورد استقبال عموم قرار نگرفتند حالا رویه تولید آلبوم اورده ام اما واقعا اینطور نیست دلیل اصلی من برای تولید البوم اعتباریه که من برای البوم قایل هستم چون فکر میکنم آلبوم می تواند به عنوان روزمه و کارنامه در زندگی هنری یک خواننده ثبت شود در حالی که با تک آهنگ، این امکان فراهم نیست. ضمن اینکه در آلبوم شما می توانید کارهای مختلفی از خواننده و عوامل آلبوم بشنوید و در مقام مقایسه بربیایید. در حالی اکه تک اهنگ از چنین امکانی برخوردار نیست. به کمک آلبوم می شود یک خواننده و آهنگساز و … را نقد کرد همین موضوع است که اهمیت انتشار آلبوم را برای شخص من بیشتر و بیشتر می کند.

آالبوم روزهای بعد از تو را چقدر موفق میبیند؟ چه در ارزیابی عوامل البوم که فرمودید براتون بسیار مهم بوده و چه در جذب و رضایت مخاطب؟

من در این آلبوم سعی کردم با بهترین ها و حرفه ای های موسیقی کشور استفاده کنم ، ترانه‌های قطعات البوم را بابک بابایی، رویا برمردیان، یلدا انگالی، آرش مهرابی و یاسمین هاشمی سروده‌اند.و به جز دو قطعه که توسط بابک بابایی و وحید پویان ساخته شده‌اند، بقیه قطعات توسط خودم ساخته شده است آرش آزاد، مهبد شفیع‌نژاد، هامون میرزایی، آرون حسینی ومهرداد احمد‌زاده هم تنظیم کنندگان قطعات «روزای بعد تو» بودند.
مدیریت این پروژه کاوه نورایی، مدیر اجرایی حسام طحان‌زاده ومشاور طرح محمد توکلی بودند که همگی سالها در عرصه موسیقی فعالیت داشتند علاوه بر اینها سعی کردم دراین البوم از سبک‌های مختلف موسیقی از جز ارمنی تا آمریکن پاپ استفاده کنم است همینطور در قطعه فروغ مه نی یک آهنگ قدیمی را بازسازی کردم که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت در کل از جذب مخاطب این البوم راضی هستم و سعی میکنم در البوم بعدی نقاط ضعفی که وجود داشت را برطرف کنم.

با اینکه شما سال‌ها خارج از کشور زندگی کردید چطور توانستید فضای موسیقی داخل کشور را بشناسید و برای مخاطب داخلی موسیقی تهییه کنید‌؟

درست است که من سال‌ها خارج از کشور زندگی کرده ام اما من یک ایرانی ام و ریشه در این مرز و بوم دارم. شاید از ایران دور باشم ولی این دلیل نمی‌شود نسبت به هنر کشورم بی تفاوت باشم. من سفرهای بسیاری به ایران دارم، و از موسیقی ان دور نبوده ام. ضمن اینکه همواره پیگیر موسیقی همکاران و دوستانم بوده و هستم. از اتفاقاتی که در ایران می افتد مطلعم و مید انم در هنر ایران چه می گذرد من همواره موسیقی داخل ایران را به دقت گوش می کنم و به موسیقی ایرانی بسیار علاقه من هستم یکی از اهداف من در موسیقی این است که موسیقی ایرانی را به گوش همه مردم در سرتاسر دنیا برسانم. چرا که فکر میکنم موسیقی ایرانی بسیار خاص است و هنوز ظرفیتهای بسیاری برای کار و شناخته شدن دارد.

شما فرمودید که دوست دارید موسیقی ایرانی را منتشر کنید، می‌خواهم بدانم ایا موسیقی جهان خاصه گرجستان و کشورهایی که در انها تحصیل و زندگی کردید هم در موسیقی شما تاثیر گذاشته است؟

طبیعتا زندگی در هر کشوری اخلاق و خصوصیات و حتی هنر هر فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، من هم از این قاعده مستثنی نیستم. هنر و موسیقی گرجستان که در آن زندگی می کنم و در همانجا موسیقی را یاد گرفته‌ام، در کارهای موسیقیایی ام بسیار پررنگ است.

خب به نظرتان این تاثیر پذیری مثبت است؟

مطمینا مثبت است موسیقی یک زبان جهانی و بی حد و حصر است موسیقی بسیار گسترده است و می تواند تمام مرزهای سیاسی، تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی را بشکند و از انها عبور کند شاید یکی از دلایل پر طرفدار بودن موسیقی همین وجه محدود ناشدنی آن باشد.

درسته به عنوان سوال اخر برنامه تان برای آینده چیست؟

در حال اماده سازی البوم جدید هستم و قرار است همزمان با انتشار آلبوم جدیدم تور کنسرت های خود را در ایران را هم آغاز کنم.

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت