علیرضا میرعلی‌نقی :عنوان «بازسازی اولین کنسرت ایران» اشتباه است

سام بورنگ

رسانه نوا – روز جمعه در کاخ گلستان تهران، پروژه‌ای به کارگردانی «آزاده اخلاقی» با محوریت بازسازی چهره‌های موسیقی دوران مشروطه با حضور «علیرضا میرعلی‌نقی»، «پویان آزاده»، «بهرنگ آزاده»، «سلمان سالک»،‌ «پیمان ناصح‌پور» و… برگزار شد.

علیرضا میرعلی‌نقی در همین راستا به گفتگو با نوا پرداخت و گفت: عنوانی که با نام «بازسازی اولین کنسرت ایران» برای این برنامه ذکر شده، اشتباه و این تنها بخشی از پروژه‌ی بزرگ خانم «آزاده اخلاقی» با نام فصل تهران است. این پروژه برای دوره‌ی مشروطه است که کنسرت تنها بخشی از آن را در برمی‌گیرد. نمی‌توان این را نخستین کنسرت نامید چرا که پیش از این نیز حتی قبل از مشروطه کنسرت‌هایی برگزار می‌شده اما ما اطلاعات کاملی از آن‌ها نداریم.

وی ادامه داد: اینکه ما بگوییم بازسازی کنسرت درحقیقت بی‌مفهوم است چراکه ما از اجراهای آن زمان و موسیقی‌های اجرا شده خبری نداریم و من تنها چند پوستر از آن دوران دیده‌ام که برای پیش از این است و مربوط به کنسرتی به نفع خسارت دیدگان آتش‌سوزی بازار تهران؛ من از روی مدارکی که جمع کرده‌ام، توانستم حدس بزنم درآن دوره چه کسانی بودند و به همین دلیل است که عنوان بازسازی کنسرت را اشتباه می‌دانم. البته که این تنها پروژه‌ی عکاسی بود و فیلم یا موسیقی درآن اجرا نشد و قصد ما فقط ساخت چهره‌ها بوده است.

علیرضا میرعلی نقی افزود: من به این پروژه توسط استاد ارشد طهماسبی معرفی شدم و در ادامه با پیشنهاد من و اعتماد خانم اخلاقی، پرسوناژهای کنسرت بر عهده‌ی من گذاشته شد. من هم از میان بچه‌های موسیقی، شبیه‌ترین‌ها را انتخاب و پیدا کردم، به عنوان مثال فردی که در نقش «عارف قزوینی» بود به مدت ده سال بر روی این شخصیت کار کرده و در این برنامه نیز کاملا به وی شبیه بود، همچنین نقش‌های «درویش خان» و «رضاقلی‌خان تجریشی» به طوری بود که کاملا به شخصیت‌های اصلی شباهت داشت.

شایان ذکر است آزاده اخلاقی کارگردان این پروژه است که پیش از این نیز با پروژه‌ی «به روایت یک شاهد عینی» صحنه مرگ اشخاصی چون فروغ فرخزاد، میرزاده عشقی، کلنل محمدتقی پسیان، محمد مصدق و… را به تصویر کشیده که از صحنه مرگ آن‌ها هیچ گونه تصویری ثبت نشده است. اخلاقی همچنین نمایشگاه‌های مختلفی در ایران، ترکیه و استرالیا برگزار کرده است.

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت