«شب یلدا» با صدای «آرش اوستا» منتشر شد

سام بورنگ

رسانه نوا – تک قطعه «شب یلدا» با صدای «آرش اوستا»، نوازنده، پژوهشگر موسیقی نواحی و دبیر جشنواره «سورنای وحدت»، به مناسبت این شب باستانی به صورت رایگان منتشر و در دسترس مخاطبین قرار گرفت.

به گزارش رسانه نوا، قطعه موسیقی «شب یلدا»، به عنوان اولین اثر رسمی با صدای «آرش اوستا» بر روی شعری از «سعید بیابانکی» به اجرا در آمده است.

«آرش اوستا»، نوازنده سه تار و همنواز زنده یاد استاد «ذوالفنون»، با اشاره به این قطعه عنوان کرد: «تا پیش از این، در اکثر آثار اجرایی با محتوای شب یلدا، بیشتر با فضاهایی حزن آلود مواجه بوده ایم یا صرفاَ اشاره ای مختصر به این شب می شده است تا اینکه به گونه ای مفصل تر به عنوان شبی از شبهای آیینی و مهم کشور ما با توصیفاتی از شادی و دورهمی های به یاد ماندنی از آن یاد شده و به فضای ریشه ای، قومی و ملیتی آن اشاره شود. یا حداقل اینطور بگویم که من تا به حال چنین آثاری را نشنیده ام.»

این موزیسین افزود: «با صحبتها و مراوده های چندین باره ای که با استاد «سعید بیابانکی» در خصوص ملودی این قطعه انجام دادیم، وی با تبحر و کاملاَ استادانه، شعری در خور و بسیار زیبا برای این قطعه سرودند و آهنگسازی لازم را پس از آن انجام دادیم و دوستان عزیزی همچون «مسلم علیپور»، «میلاد علیپور» و «رضا پیرجانی» اجرای این اثر را همراهی کردند.»

اوستا در پایان خاطر نشان کرد: «ریشه این ملودی از آیین های شادی آور مجالس بانوان گرفته شده است. در واقع نغمه هاییست که بعضا در مجالس شاد زنانه به مناسبتهای مختلفی همچون شب یلدا خوانده می شود که تم آشنایی دارد و در مایه افشاری به اجرا در آمده است. تا جایی که توانسته ایم سعیمان بر ارائه یک موسیقی ساده، روان و همطراز با فضاهای شناخته شده آیینی و بومی بوده است و به خاطر حفظ ارزش های این شب باستانی که از دیرباز، ایرانیان آن را پاس داشته و جشن می گرفته اند، بر پایه موسیقی ایرانی و محوریت سازهای ایرانی، به صورت رایگان، در دسترس مخاطبان و هموطنان عزیز قرار می گیرد.»

شایان ذکر است که قطعه «شب یلدا» با صدای «آرش اوستا» آماده شنیدن است و علاقمندان می توانند جهت دانلود رایگان آن به سایتهای معتبر دریافت موسیقی در ایران مراجعه نمایند.

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت