استعفای علی رهبری پذیرفته نشد

مدیر وبسایت

رسانه نوا – مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران از عدم موافقت با استعفای او از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ خبر داد.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران اظهار کرد: شامگاه سه‌شنبه به دعوت آقای علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در حضور آقای فرزین پیروزپی مشاور ارکستر سمفونیک، جلسه‌ای در موزه موسیقی داشتیم که از ساعت ۲۱ تا یک بامداد به طول انجامید.

او ادامه داد: «آقای مراد خانی ضمن تایید بر پیشرفت‌های بی‌نظیر در نظم و کیفیت هنری ارکستر سمفونیک تهران در ۱۲ ماه گذشته، بارها اشاره کردند که به هیچ و جه نمی‌خواهند، من ارکستر و راهی را که پیش گرفته است، ترک کنم».

رهبری در پایان سخنانش نیز اظهار کرد: «ایشان از من خواستند که یک هفته صبر کنم تا پس از بررسی کامل نارضایتی‌های من از بنیاد رودکی راهی را برای ادامه کار ارکستر سمفونیک تهران پیشنهاد کنند. من شخصا به قول ایشان اطمینان می‌کنم و یک هفته دیگر صبر خواهم کرد».

لازم به ذکر است که روز گذشته علی رهبری پس از مدتها نارضایتی از وضعیت برخورد با این ارکستر و همچنین عدم همکاری بنیاد رودکی با ارائه نامه ای سرگشاده به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سمت خود استعفا کرده بود. وی با اشاره به اینکه اداره این بنیاد در دست افراد غیر حرفه ای است در بخشی از نامه خود خطاب به علی جنتی این طور آورده است:

آقاى علی جنتی وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

احتراما به عرض مى رساند همانطور که مستحضرید ،ارکستر و گروه کر سمفونیک تهران در ۱۲ ماه گذشته با زحمت فراوان و نظمی بی نظیر به بهترین شکل ممکن وظایف هنری خود را انجام داده و باعث افتخار این مملکت شده است.

لازم به بیان است که این ارکستر در این ۱۲ ماه نه تنها تمام کنسرت های خود را با بالاترین کیفیت اجرا کرده است بلکه به کشور هایى چون چین و اتریش نیز دعوت شده است که نشان همین کفایت بالاى آن بوده است .

همچنین در این مدت اثار ۱۱ اهنگساز ایرانی را نیز براى عرضه به بازار بین المللی ضبط کرده است.

ولی متاسفانه دادن اختیار این ارکستر به بنیاد رودکی از همان ابتداى کار،اشتباهی بزرگ بوده است و هر ماه که از شروع فعالیت گذشته ، این اشتباه واضح تر خود را نشان داده است تا جایی که این ارکستر از نظر اداری هنوز بعد از ۱۲ ماه کوچکترین پیشرفتی را نداشته است.

مسولیت اداری ارکستر با اقای بهرام جمالی مدیر عامل بنیاد رودکی بوده است. عدم مدیریت، عدم شناخت کافی موسیقی کلاسیک، داشتن مشاوران بسیارغیر حرفه ای و بی نظمی های افراد زیر دست آقاى بهرام جمالی و در آخر بدقولی های این بنیاد نسبت به این هنرمندان ایرانی سبب آن شده است که چند نوازنده و خواننده بسیار خوب ما، ارکستر را ترک کنند و افراد با استعداد ایرانی هم که از خودگذشتگی نشان داده و تمام مشکلات را تحمل کرده اند و در ارکستر مانده اند نیز حتی یک ماه آرامش نداشته اند.

همچنین با وجود اخبار غیر واقعی در رسانه ها از طرف اقای جمالی در ۶ ماه گذشته حتی یک‌بار هم دستمزد این افراد بطور کامل پرداخت نشده است و قراردادی هم برای آینده در دست ندارند. بنده هم تا به امروز تمام مشکلات راتحمل کرده ام ولی نه تنها دیگر امیدی برای ادامه کار با این بنیاد غیر حرفه ای ندارم بلکه با تقدیم استعفای خودم از سمت رهبر دائم و مدیر هنری این ارکستر، راه را برای نوازندگان باز می کنم تا شاید بتوانند سازمان دیگری را در این مملکت برای ادامه کار خود پیدا کنند.

با تجربه بنده که ۶ بار مدیریت هنری ارکستر های کشور های مختلف را به عهده داشته ام،واگذاری ارکستر سمفونیک تهران به دست افرادی غیر حرفه ای و ضعیف در مدیریت و بنیادی مانند بنیاد رودکی از روز اول اشتباهی بزرگ بوده است که امیدوار هستم دیگر تکرار نشود.

ارکستر سمفونیک تهران باید مانند بیش از ۲۰ ارکستر دولتی در کشور همسایه ترکیه صد در صد مستقل باشد.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت