کاندیداهای جایزه‌ی مرکوری سال ۲۰۱۷ اعلام شدند

رسانه نوا – اد شیران، بزرگترین ستاره‌ی پاپ مرد در میان دوازده هنرمندی است که برای جایزه مرکوری سال ۲۰۱۷ کاندید شده‌اند.


هفته‌ی گذشته داوران مرکوری، «لیست کوتاه» برای کاندیداهای دریافت جایزه مرکوری را اعلام کردند. آن‌ها در بیانیه‌ی خود با دو عبارت «جستجوی امکانات جدید موسیقایی» و امتناع از «گیرافتادن در قواعد ژانری» معیارهای دریافت این جایزه را شرح دادند.
این لیست همچنین شامل دو برنده‌ی سابق این جایزه در سال‌های ۲۰۱۰ (گروه XX) و ۲۰۱۲ (Alt-J) است و در کنار این کاندیداها Stormzy ستاره‌ی سبک گرایم و Sampha، تهیه‌کننده و خواننده‌ی جنوب لندنی هم حضور دارند.
از جمله هنرمندانی که برای اولین بار برای جایزه مرکوری کاندیدا می‌شوند گروه Dinosaur است که از چهار موزیسین جوان تشکیل شده. آن‌ها هفت سال پیش در کالج، گروه‌شان را تشکیل داده‌اند و در سبک جز فعالیت می‌کنند. آلبوم آن‌ها یکی از هفت آلبومی است که اولین آلبوم استودیویی خالقشان محسوب می‌شوند و از دیگر هنرمندانی که اولین آلبوم آن‌ها برای دریافت این جایزه کاندید شده می‌توان به Loyle Carner که رپر است، Stormzy، Sampha، The Big Moon، Stockport indie band Blossoms، و J Hus اشاره کرد.
بسیاری از موزیسین‌هایی که نام‌شان در این لیست آمده از طریق شبکه‌های اجتماعی ابراز خوشحالی کرده‌اند و کاندید شدن برای این جایزه را جز افتخارات و دست‌آوردهای بزرگشان خوانده‌اند.
سال گذشته برنده‌ی جایزه مرکوری Skepta با آلبوم Konnichiwa بود و سال ۲۰۱۵ هم بنجامین کلمنتاین با آلبوم At Least for Now برنده‌ی این جایزه شد.
جایزه‌ی مرکوری هر ساله به یک آلبوم (در بریتانیا و ایرلند) که از نظر داوران بهترین آلبوم سال باشد تعلق می‌گیرد. این جایزه که در سال ۱۹۹۲ تاسیس شده جایزه‌ای معتبر و الترنتیو جایزه‌ی بریتز (The Brit Awards) محسوب می‌شود چراکه جایزه‌ی بریتز در حوزه‌ی موسیقی پاپیولار فعالیت می‌کند. هر آلبومی که توسط یک هنرمند یا گروه بریتانیایی تولید شده باشد یا ۵۰ درصد اعضای گروه بریتانیایی باشند می‌تواند توسط کمپانی ضبط خود برای دریافت این جایزه نام‌نویسی کند. آلبوم می‌تواند در هر سبکی باشد و در نهایت تنها یک آلبوم برنده‌ی جایزه می‌شود به این معنا که جایزه‌ی مرکوری گروه‌بندی و برای گروه‌های مختلف، جوایز متفاوت ندارد.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت