اسکاتی مور، اولین گیتاریست الویس پریسلی درگذشت

علی رهبری

رسانه نوا – گیتاریستی که به معنای واقعی کلمه در زمان تولد راک اند رول حضور داشت، درگذشت. اسکاتی مور، که با الویس پریسلی در سال‌های اول شهرتش همکاری می کرد، در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

به گزارش نوا به نقل از Commercial Appeal او در زمان مرگ در خانه اش در نشویل بود، که پیش از آن هم مریض بود. در اکتبر گذشته، او به دلیل بیماری بیش از حد نتوانست در مراسم گرامی داشت خودش در تالار مشاهیر ممفیس حضور پیدا کند و کیت ریچاردز به نمایندگی از او این جایزه را دریافت کرد.

متولد ۲۷ دسامبر سال ۱۹۳۱، وینفیلد اسکات مور سوم از سن هشت سالگی شروع به نواختن گیتار کرد و پس از جدایی از نیروی دریایی در سال ۱۹۵۲، در ممفیس اقامت گزید. در حالی که تلاش می کرد برای گروه خود Starlite Wranglers که شامل نوازنده بیس بیل بلک هم می شد، قرارداد آلبوم فراهم کند، با سم فیلیپس از خدمات استودیو ممفیس دوست شد، که بیشتر با عنوان Sun Studios شناخته می شود.

فیلیپس از مور خواست تا برای بررسی امکان همکاری با خواننده ای که به تازگی به این استودیو آمده، بیاید و ببیند که آن ها می توانند با هم کار کنند یا خیر. پس از اجرای قسمت هایی از یک آهنگ با حضور بلیک، این سه نفر صبح روز بعد یک جلسه در تاریخ ۵ جولای ۱۹۵۴ برگزار کردند. پس از این که ساعات ضبط آن ها بدون هیچ پیشرفتی هدر می رفت، تصمیم گرفتند که ادامه کار را کنسل کنند، تا این که الوین شروع به خواندن آهنگ “That’s All Right (Mama)” از “Big Boy” کرد و آن ها به طور اتفاقی صدایی را کشف کردند که همزمان برابر با موسیقی کانتری و R&B بود.

مور تقریبا به تمام آهنگ های اوایل کار الوین زیبایی داده و حتی آن آثار را مدیریت کرده و وقتی که الوین در سال ۱۹۵۸ وارد ارتش شد، با او سفر کرد. او همکاری خود را پریسلی در سال ۱۹۶۰ و پس از ترخیص از ارتش ادامه داد، ولی اولیس به هالیوود رفت و شروع به ساخت فیلم های متعدد نمود و نقش او به عنوان یک گیتاریست به حاشیه رفت. او در سال ۱۹۶۴ آلبومی تولید کرد و نام آن را “The Guitar That Changed the World” گذاشت که به معنی «گیتاری که دنیا را عوض کرد» است. آخرین باری که این دو با هم برنامه اجرا کردند در سال ۱۹۶۸  بود.

مور به عنوان یک موسیقیدان فعال در نشویل باقی ماند و در سال ۱۹۷۰ با گروه Ringo Starr‘s بر روی آلبوم “Beaucoup of Blues” کار کرد. او در اوایل دهه ۹۰ میلادی مجددا شروع به نواختن گیتار کرد و بسیاری از افراد نظیر کارل پرکینز، رانی وود، لون هلم و جف بک را تحت تاثیر خود قرار داد. مور در سال ۲۰۰۰ در تالار مشاهیر راک اند رول پذیرفته شد.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت