نشست خبری رویداد موسیقایی «شب‌های جنوب»/ موسیقی می‌تواند در این شرایط نقش عمده‌ای در فضای فعلی جامعه داشته باشد

سام بورنگ

رسانه نوا – نشست رسانه‌ای چهارمین دوره رویداد موسیقایی «شب‌های جنوب» روز شنبه بیست و هشتم دی ماه در بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران تهران برگزار شد.

به گزارش رسانه نوا، نشست رسانه‌ای چهارمین رویداد موسیقی «شب‌های جنوب»، ظهر شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ با حضور پدرام نیک سیرت مدیر برگزاری فستیوال، ماهان میرعرب از هنرمندان فعال حوزه موسیقی و امید خاکباز مدیر اجرایی فرهنگسرای نیاوران در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. «شب‌های جنوب» عنوان برنامه‌ای است که امسال چهارمین دوره‌اش را سپری خواهد کرد. در این رویداد طی سه روز گروه‌هایی به اجرای برنامه می‌پردازند.

پدرام نیک سیرت مدیر برگزاری فستیوال «شب‌های جنوب ۴» در ابتدای این نشست توضیح داد: ایده برگزاری شب‌های جنوب از چهار سال پیش برنامه‌ریزی شد و ما از همان زمان به این موضوع فکر می‌کردیم که موسیقی جنوب ایران، دارای ویژگی‌های زیادی است که حتی قابلیت‌های جهانی شدن هم دارد. ما از همان دوران بود که فضای کار را طراحی کردیم و در سه سال اول گروه‌های فعال این حوزه را دعوت کردیم. اما در دوره چهارم بنا را بر این قرار دادیم که فضای بین‌المللی کار را نیز تقویت کنیم به همین منظور در این دوره گروه‌ها و هنرمندان مختلفی از کشورهای دیگر در این رویداد حضور خواهند داشت.

در این دوره گروه‌های داماهی و هنرمندانی چون خالو قنبر راستگو در جریان برگزاری این رویداد حضور دارند. من فکر می‌کنم حضور توأمان نوازندگان ایرانی در کنار تعدادی از نوازندگان بین‌المللی می‌تواند فضای متفاوتی را در این دوره ایجاد کند. تعدادی از هنرمندان خارجی هم به دلیل شرایطی که طی دو هفته اخیر در کشور پیش آمده حاضر به شرکت در فستیوال نشدند.

ما فکر می‌کردیم در این شرایط برگزاری رویداد «شب‌های جنوب» شدنی نیست. اما وقتی تمرکز بیشتری روی ماجرا داشتیم، دیدیم موسیقی می‌تواند در این شرایط نقش بسیار عمده‌ای در فضای فعلی جامعه داشته باشد. ضمن اینکه ما به هیچ عنوان برای برگزاری رویداد دنبال درآمدزایی نبوده و نیستیم. پس این انگیزه علاقه به موسیقی و فضای رویداد شب‌های جنوب بود که ما را تشویق به برگزاری این فستیوال کرد.

ماهان میرعرب از هنرمندان فعال حوزه موسیقی نیز درباره انگیزه‌های حضورش در این رویداد گفت: موسیقی که من در این سال‌ها کار می‌کنم موسیقی است که تلاش شده که در همه انواع موسیقی حضور داشته باشد. من با توجه به آکاهی که از تجربه‌های خودم در ایران و خارج از ایران داشتیم سعی می‌کنم آمیخته‌ای از این تجربیات را به موسیقی تبدیل کنم. بر این اساس با توجه به پیشینه‌ای که در این زمینه وجود داشته برنامه ریزی برای اجرای کنسرت را به گونه‌ای طراحی کردیم که همراه با هنرمندان مراکشی فضایی را ایجاد کنیم که بتواند دربرگیرنده فضای موسیقایی کشوری چون مراکش با موسیقی جنوب کشور باشد. به هر حال موسیقی ایرانی در نقاطی از موسیقی عربی الهام گرفته است بنابراین نقطه تمرکز ما در این کنسرت‌ها ترکیبی از موسیقی کشورهای آفریقایی و موسیقی مناطق جنوبی کشور است که تلاش می‌کنم این ویژگی‌ها را به مخاطب ارائه بدهم.

امید خاکباز مدیر اجرایی فرهنگسرای نیاوران نیز در انتها گفت: فرهنگسرای نیاوران چند سالی است که میزبان رویداد «شب‌های جنوب» است و تمام تلاشمان را می‌کنیم که چنین رویدادهای خاصی به بهترین شکل برگزار شوند.

«شب‌های جنوب» در سال‌های گذشته میزبان هنرمند زیادی از جمله گروه جالبوت، کماکان، سلیدون، لیان، ماکان اشگواری بوده است.

«شب‌های جنوب» از ۲۹ دی تا اول بهمن ۱۳۹۸ با حضور چند گروه موسیقی در بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران تهران برگزار می‌شود.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت