موسیقی «مفیستو» چگونه متولد شد/ تعامل فزاینده با کارگردان

سام بورنگ

رسانه نوا – رهبر ارکستر، تنظیم کننده و یکی از آهنگسازان نمایش «مفیستو» با اشاره به انگیزه های خود در ساخت موسیقی این اثر درباره نحوه تعامل با کارگردان صحبت کرد.


آرمان پارسیان یکی از آهنگسازان نمایش «مفیستو» که این روزها به کارگردانی مسعود دلخواه در تالار مولوی تهران روی صحنه رفته و با استقبال مخاطبان نیز روبه رو شده است در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضورش در این اثر نمایشی به عنوان تنظیم کننده و رهبر ارکستر بیان کرد: فضای موسیقی و تنظیم موسیقی نمایش «مفیستو» فضایی بین موسیقی «تونال» و «آتونال» است و با توجه به اینکه شخصیت های این نمایش به طور دائم در واقعیت و توهم سیر می‌کنند بنابراین ما نیز تلاش کردیم با استفاده از چنین طراحی و البته استفاده از افکت های مختلف فضای موسیقی را به فضای نمایش نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: گروه موسیقی نمایش «مفیستو» بیش از ۶ ماه است که همراه با گروه درگیر پروژه هستند و من حدود سه ماه و نیم است که به بقیه دوستان ملحق شدم. البته همان طور که در بروشور نمایش نوشته شده کار آهنگسازی، طراحی صدا و افکت بر عهده من و محمد اسلامی بوده و احسان آنالویی نیز به عنوان مشاور در کنار ما حضور داشته است. موسیقی نمایش قبل از حضور من اغلب به صورت انتخابی بود اما پس از حضورم تلاش کردیم با استفاده از مشاوره هایی که با کارگردان اثر انجام می دهیم علاوه بر کارهای انتخابی، قطعه هایی را نیز تولید کنیم.

این آهنگساز که از سال ۸۷ در نمایش های مختلفی به عنوان آهنگساز حضور داشته است، توضیح داد: نحوه فعالیت من در عرصه تئاتر به گونه ای بوده که کارهای زیادی را در عرصه موسیقی تئاتر تجربه کردم اما باید بگویم حضور در نمایش «مفیستو» به عنوان یکی از طولانی ترین آثار نمایشی تئاتر ایران در دهه های اخیر تجربه بسیار متفاوتی بود که هرگز آن را تجربه نکرده بودم. این در حالی است که حضور دکتر دلخواه به عنوان کارگردان و انگیزه های بسیار فراوانی که به گروه موسیقی برای خلاقیت و نوآوری می دهد به قدری تجربه شیرینی را برایم رقم زد که هیچ گاه آن را فراموش نمی کنم. مسعود دلخواه یکی از معدود کارگردانی بود که دست ما را برای موسیقی کار باز گذاشت و حتی اگر در جایی هم مخالف بود هیچ وقت آن را سرکوب نکرد.

پارسیان در پایان اظهار کرد: همچنین آشنایی محمد اسلامی به عنوان عضو گروه موسیقی با مقوله بازیگری بسیار راهگشا بود و او به دلیل سابقه اش در این زمینه کمک بسیار قابل توجهی برای آهنگسازی کرد. دیدگاه متفاوت کارگردان نمایش به موسیقی و ایده هایی که در این زمینه برای تولد موسیقی «مفیستو» به وجود آمد از جمله عواملی بودند که باعث خوب شنیده شدن گروه موسیقی نمایش شد.

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت