اپرای عاشورا امسال اجرا نمی‌شود

سام بورنگ

رسانه نوا – بهروز غریب پور که هرساله در ایام محرم اپرای عروسکی عاشورا را روی صحنه می‌برد، از اجرانشدن اثرش برای اولین بار در این ایام خبرداد.


به گزارش رسانه نوا، بهروز غریب پور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا گفت: «همیشه برای اجرای اپرای عاشورا در ماه محرم برنامه‌ریزی دقیقی انجام می‌دادم اما امسال به دلیل تداخل زمانی با فیلم سینمایی و اپرای عروسکی خیام، شرایط لازم فراهم نشد.»

وی ادامه داد: «سال گذشته نیز اپرای عروسکی عاشورا را که برای اجرا در ماه محرم تناسب دارد، روی صحنه بردم اما امسال نتوانستم برای اجرای این اثر برنامه‌ریزی کنم و به همین دلیل هم امکان اجرای اپرای عاشورا در محرم ۱۳۹۶ وجود ندارد.» سرپرست گروه تئاتر آران همچنین گفت: «حتما اپرای عاشورا را در سال آینده اجرا خواهم کرد.»

اپرای عاشورا اولین اپرای ملی ایران است که در سال ۱۳۸۷ لیبرتو آن (متن آوازها و گفتارها) توسط بهروز غریب پور نوشته و موسیقی آن توسط بهزاد عبدی ساخته شد. این اپرا برای اولین بار به شکل عروسکی در تالار فردوسی به کارگردانی بهروز غریب پور به روی صحنه رفت و پس از آن اجرا بارها به مناسبت روز عاشورا در ایران و خارج از ایران به اجرا در آمده است.

در این اپرا؛ بهار موحد (همسر شمر، همخوان جبرئیل)، مهدی جاور (یزید)، فرشاد فولادوند (عمر بن سعد)، محمد رضا صادقی (شمر)، محمد معتمدی (حر)، علی خدایی (امام حسین(ع))، مهدی امامی (حضرت ابوالفضل)، عامر شادمان (ابن زیاد)، کیوان فرزین (مصعب، همخوان جبریل)، اسماعیل مؤمن ثانی (قاصد)، سینا ولی پور سکینه، سارا رضازاده (همخوان ملائکه) را خوانده‌اند.

همچنین ارکستر سمفونیک تهران در ۲۴ مهرماه سال ۱۳۹۴ برای اولین «اپرای عاشورا» نوشته بهروز غریب پور را به رهبری نصیر حیدریان در تالار وحدت اجرا کرد.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت