شاهنامه‌خوانان، چاووشی‌خوانان و عاشیق‌ها از امام رضا گفتند

سام بورنگ

رسانه نوا – نخستین جشنواره آواها و نواهای رضوی سومین روز خود را با اجرای شاهنامه‌خوانان، چاووشی‌خوانان و عاشیق ملکی در برج میلاد پشت سر گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، گروه موسیقی «هزار آوا» از دهلران ایلام در دومین روز از جشنواره آواها و نواهای رضوی با اجرای قطعاتی از موسیقی محلی این منطقه در برج میلاد تهران به روی صحنه رفت. علی دوستی سرپرست این گروه در مورد قطعات اجرا شده گفت: به مناسبت ولادت امام رضا علیه السلام قطعه امام رضا را بر اساس ملودی وشعری محلی  با همراهی سازهای دهل، کمانچه و تنبک اجرا کردیم. همچنین تصنیف تشنه از اشعار شعرای بومی منطقه و ترانه ای از شادیانه های این منطقه که قدمت بسیاری دارند برای مخاطبان اجرا شد.

برگزیده کتاب موسیقی نواحی ایران ادامه داد: بخش اصلی این اجرا شاهنامه خوانی بود که در میان اقوام لر رایح بوده و شیوه خواننده در این بخش بر رجزخوانی و توصیف است. بخش شادیانه ها هم موضوع شادباشی دارد و برای انتقام جویی از دشمنان سید الشهدا علیه السلام که با همراهی رقص چوب آمادگی سربازان برای رزم را نشان می دهد از گذشته بخش مهمی از آیین این منطقه را شامل می شود.

وی تاکید کرد: بخش مهم موسیقی منطقه ما شاهنامه خوانی است که بن مایه مذهبی دارد ولی در حال از بین رفتن است، در سال های اخیر تلاش هایی برای ضبط قطعات آنآوا انجام داده ایم که خوشبختانه در قالب این جشنواره نیز بخش هایی از این میراث ضبط شد.

در ادامه اجراهای دومین روز جشنواره آواها و نواهای رضوی، گروه موسیقی «آرام یار» از علی آباد کتول استان گلستان قطعاتی را با همراهی ساز دوتار و نی اجرا کردند. این گروه تصنیف هایی خراسانی را با تلفیق اشعار منطقه خود به روی صحنه بردند. آهنگ یار خدیجه و جعفر قلی در شان امام رضا علیه السلام از آهنگ های اجرا شده بود.

به گفته جواد هستی سرپرست گروه «آرام یار» بسیاری از قطعات محلی این منطقه مانند چاووشی خوانی ها، شاه خطا، امیری، عباس مسکین و … اشعاری مذهبی دارند که هنوز اقبال عمومی خوبی به این قطعات وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه گفته می شود موسیقی اقوام ایران در حال از بین رفتن است گفت: در منطقه ما به جرات می توان گفت که در هر خانه یک نوازنده اصیل ساز محلی داریم و موسیقی جایگاه مهمی در زندگی مردم دارد.

گروه چاووشی خوانی ثامن الحجج از استان مرکزی، قطعاتی را که از سالیان دور برای بدرقه زایران حرم رضوی اجرا شده در برج میلاد به روی صحنه بردند.

در سومین روز از این جشنواره، چاووشی خوانان اجرای خود را با قبای آبی و پرچم امام رضا علیه السلام با طی کردن مسیر ورودی برج تا محل صحنه اجراهای جشنواره در گذرگاه آغاز کرده و مردم را همراه خود کردند.

چاووشی خوانان از گذشته گروهی بودند که با در دست داشتن پرچم ائمه در کوچه پس کوچه ها اشعاری را اجرا می کردند تا از مردم برای پیوسستن به کاروان زیارتی امامان دعوت کنند. حالا این رسم سینه به سینه حفظ شده است و در مناطقی از ایران همچون استان مرکزی رواج دارد. چاووشی خوانان برج میلاد در دعوت به زیارت امام هشتم، دو قطعه خواندند که با استقبال دوستداران اهل بیت روبه‌رو شد.

در ادامه اجراهای روز سوم جشنواره آواها و نواهای رضوی عاشیق احد ملکی داستان زیارت رفتن خود را به شیوه روایت عاشیق ها اجرا کرد. در این اجرا نوازنده های محلی با سازهای قوال، بالابان و قوپوز، عاشیق را همراهی می کردند.

در این اجرا ملکی داستان زیارت رفتن خود را به مشهد به صورت بداهه روایت کرد. عاشیق ها داستان گویانی هستند که اغلب بداهه شعرهایی را برای مخاطب خود روایت می کردند.

«عاشیق ها مبلغان دین اسلام در اقوام ترک ایران بودند» عاشیق احد ملکی با تاکید بر این نکته گفت: پیش از علمای اسلام این عاشیق ها بودند که با روایت های خود دین را تبلیغ می کردند. در واقع اشعار عاشیق‌ها هم نصیحت است و هم عرفان و هم حماسی و بزمی است.

وی در مورد موسیقی امروز عاشیقی ادامه داد: این موسیقی امروز فرقی با گذشته ندارد فقط معاصر شده و خود را با نیازهای امروز مردم و مخاطبانش تطبیق داده است البته هنوز اشعار و روایت های قدیمی نیز در این موسیقی جایگاه خود را دارد.

در ادامه اجراهای روز سوم جشنواره آواها و نواهای رضوی دوتارنوازان خراسانی تصنیف هایی در مدح امام رضا علیه اسلام اجرا کردند. قطعاتی با همراهی ۶ نوازنده دوتار اهل تایباد و خوانندگی عبدالکریم گزیکی در مدح امام رضا علیه‌سلام اجرا شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. پیش از این قطعات اجرا شده در قالب جشنواره آواها و نواهای رضوی به همراهی نواهایی از سایر مناطق ایران ضبط شده است.

نخستین جشنواره آواها و نواهای رضوی به میزبانی استان تهران از ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ با حضور ۸۰ هنرمند از سراسر کشور کار خود را آغاز کرده و امروز جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ آیین پایانی این جشنواره از ساعت ۱۷ در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود.

 

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت