بریتنی اسپیرز Britney Spears

بریتنی اسپیرز Britney Spears متولد ۲ دسامبر ۱۹۸۱ به شمسی‎۱۱ آذر ۱۳۶۰ خواننده، رقاص، ترانه سرا، هنرپیشه و نویسنده آمریکایی است.

او در مک کام می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد و در کنوود، لوئیزیانا بزرگ شد. اسپیرز به اجرا علاقه‌مند بود و در کودکی درسن ۱۱ سالگی در برنامه‌های تلویزیونی میکی موس کلاب نیز بازی کرده‌است.

بریتنی نخستین آلبوم خود بنام عزیزم یک بار دیگر را در سال ۱۹۹۹ عرضه کرد، که او را به سمت شهرت سوق داد.

او دومین آلبوم استدیویی خودش را به نام اوه!… باز هم دسته‌گل به آب دادم در سال ۲۰۰۰ با موفقیت منتشر کرد. آلبوم اول و دوم بریتنی جایگاه او را به عنوان یک الگو تثبیت کرد و رکوردهای بسیاری به نام او ثبت شد.

در سال ۲۰۰۱ با آلبوم سوم خود به نام بریتنی و اجرای نقش اول در فیلم سینمایی چهار راه حوزه فعالیت خود را گسترش داد؛ و در پی آن، در سال ۲۰۰۳ آلبوم چهارم او به نام داخل محدوده شامل آهنگهای همچون من در برابر موسیقی و زهرآگین و هربار منتشر شد.

بعد از انتشار دو آلبوم بسیار موفق و به شهرت رسیدن او، زندگی شخصی و مشکلات بریتنی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. در سال ۲۰۰۷ آلبوم پنچم او به نام خاموشی منتشر شد که با استقبال نسبتاً کمی مواجه شد، با این وجود آهنگهای مثل باز هم می‌خوام و تکه‌ای از من نیز موفق بودند.

در سال ۲۰۰۸ به خاطر بیماری افسردگی-شیدایی در بیمارستان بستری شد و پس از وقفه‌ای در زندگی حرفه‌ای او، وی در اواخر سال ۲۰۰۸ و همزمان با سالروز تولدش آلبوم ششم خود را به نام سیرک منتشر کرد.

تک آهنگ او به نام زن‌باره آهنگ شماره یک بیلبورد شد. در سال ۲۰۰۹ او مجموعه تک‌آهنگ‌ها را روانه بازار کرد که تک‌آهنگ آن به نام ۳ آهنگ شماره یک در چارت کانادا و آمریکا شد.

دو سال بعد بریتنی در فوریه ۲۰۱۱ با انتشار آلبوم هفتم خود بار دیگر قدرت موسیقی خود را به رخ همگان کشید. این آلبوم که زن افسونگر  نام داشت یکی از قدرتمندترین البوم‌های پرنسس پاپ محسوب می‌شود، در این آلبوم از سازهای الکترونیکی بیشتری استفاده شده.

اولین آهنگ منتشر شده از این آلبوم به نام علیه من به کار می‌بری مقام اول را در بیلبورد ۱۰۰ بدست آورد، آهنگ بعدی که تا دنیا دنیاست نام داشت در مقام دوم قرار گرفت و آهنگ بعدی که اسپیرز منتشر کرد ترانه می خوام برم بود که جزو ده ترانه برتر قرار گرفت.

والدینش «لین ارنه» نویسنده، و جیمی پارنل اسپیرز» پیمانکار ساختمان هستند برادر بریتنی «برایان» به عنوان مدیر اقتصادی خانواده فعالیت می‌کند و خواهرش «جیمی لین» بازیگر و خواننده‌است.

بریتنی یک ژیمناستیک کار حرفه ای بود، تا سن ۹ سالگی در کلاس‌های ژیمناستیک و مسابقات نیز شرکت می‌کرد.

بریتنی اسپیرز در ابتدا با خواننده معروف آمریکا جاستین تیمبرلیک در سال ۱۹۹۹ ازدواج کرد اما رابطهٔ این دو بیش از سه سال دوام نیاورد و در دسامبر ۲۰۰۲ رابطهٔ این دو به جدا شدند.

بریتنی اسپیرز سپس در سال ۲۰۱۷ با سام اصغری مدلینگ ایرانی ازدواج کرد  و هم اکنون نیز در این رابطه عشقی بسر میبرند. سام اصغری متولد ۱۳۷۳ خورشیدی در ایران است که سال ۱۳۸۴ به اتفاق خانواده به آمریکا مهاجرت کرد, در ضمن وی مربی پرورش‌اندام و بدنسازی و بازیگر کلیپ‌های ویدئو و مدل تبلیغاتی نیز می‌باشد, همچنین چندی پیش در یکی از کلیپ‌های ویدویی برینتی اسپیرز حضور داشته.

بریتنی اسپیرز بعد از آغاز زندگی حرفه‌ای به سرعت به یک الگوی پاپ بین‌المللی تبدیل گشت. مجله رولینگ استون دربارهٔ وی نوشت «یکی از موفق‌ترین خوانندگان در قرن ۲۱» بریتنی در سال ۲۰۰۳ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ستاره دار شد.

در مراسم جوایز موزیک ویدئوی ام‌تی‌وی ۲۰۱۱ بریتنی «جایزهٔ ویدئوی پیشگام مایکل جکسون» را دریافت کرد. در این مراسم از بریتنی برای ۱۲ سال فعالیت هنری و تأثیرگذاری بر موسیقی پاپ و صنعت موزیک ویدئو تقدیر شد. بریتنی این جایزه را از لیدی گاگا گرفت.