ابرو گوندش Ebru gundes

ابرو گوندش Ebru gundes یکی از خوانندگان مشهور و پر طرفدار ترکیه است.

پس از تحصیل در مدرسه ابتدایی در آنکارا و نقل مکان به همراه خانواده‌اش به استانبول، به علت مسائل مادی مجبور به ترک تحصیل می‌شود.

کیفیت صدای او از همان دوران نوجوانی کشف شد. روزی یکی از بستگانش، او و مادرش را به شرکت موزیک Raks Neşe Müzik به مدیریت Neşe Demirkat بردند. Neşe Demirkat اعلام کرد می‌خواهد صدای اِبرو را به عنوان یک صدای باشکوه و زیبا به همه معرفی کند.

آن شرکت چون در آن زمان هنوز تشکیل نشده بود برای ضبط صدای اِبرو، او را به دو تهیه‌کننده معروف، آقای Selçuk Tekay و آقای Koral Sarıtaş معرفی کرد.

Koral Sarıtaş از اِبرو خواست قبل از آنکه آلبومی عرضه کند، برای تمرین و کسب تجریه لازم در صحنه نزد خانم امل سایین برود و بااو کار کند. خواننده زیبا در مدّت زمان کوتاهی برای عرضه آلبوم شروع به کار کرد.

وی در سال ۱۹۹۳ با اولین آلبوم خود به نام مهمان خدا پا به عرصه موسیقی حرفه‌ای گذاشت.

میزان فروش این آلبوم از مرز ۱۲۵۰۰۰۰ آلبوم گذشت.

اِبرو با این آلبوم چندین جایزه گرفت از جمله در سال ۱۹۹۴ جایزهٔ بهترین خواننده زن که توسط کانال Kral ترکیه اهدا می‌شد را به خود اختصاص داد.

اِبرو بلافاصله بد از اوّلین آلبومش، دوّمین آلبومش را با نام بلای شیرین شروع به ساختن کرد و بعد از مدت کوتاهی، آن را پخش کرد.

اِبرو با این آلبوم جایگاه‌اش را به عنوان خواننده جوان آهنگ‌های رمانتیک محکم نمود.

آلبوم سوم‌اش سال ۱۹۹۵ به نام من هنوز بزرگ نشده‌ام منتشر شد. او در این آلبوم آهنگهای طوفانها  و آیا شادابی برای من زیاد دانستید به بازار عرضه نمود.

چهارمین آلبومش به اسم سفره گرگها منتشر شد. در این میان پیشنهاد بازیگری به اِبرو می‌شود و او در سریالهایی که نام آلبومش را به همراه داشتند، به عنوان نقش اول بازی کرد.

در فوریه ۲۰۱۰ میلادی، ابرو با یک تاجر سرشناس ایرانی‌الاصل دارای تابعیت جمهوری آذربایجان و ترکیه به نام رضا ضراب ازدواج کرد.

وی متعلق به یک خانواده ثروتمند ایرانی اهل تبریز است.

حاصل ازدواج این دو، یک دختر است.

در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، «واحد جرایم سازمان‌یافته پلیس ترکیه طی عملیاتی رضا ضراب و حدود ۵۰ نفر از افراد مرتبط با وی را دستگیر کرد.

رضا ضراب متهم بود که در جریان انتقال یک محموله طلا به ایران، دست به انتقال غیرقانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه شده‌است و در جریان این انتقال غیرقانونی به نزدیکان مقامات دولتی، رشوه پرداخت کرده‌است.

علت سکته مغزی ابرو گوندش

او در استودیو هنگام خواندن روبروی دوربین دچار سکته مغزی شد و به زمین افتاد و مجبور شد مدتی از دنیای موسیقی فاصله بگیرد.