امراه

امراه خواننده، بازیگر و ترانه سرای مشهور کردتبار ترکیه است که در ۱ ژانویه سال ۱۹۷۱ میلادی برابر با ۱۱ دی ماه ۱۳۴۹ شمسی در دیار بکر بدنیا آمد.

او در سال ۱۹۷۱ در روستای ایرگانی (قسمت کردنشین)، دیاربکر به دنیا آمد.

۱۸ ماه پس از تولدش پدرش را از دست داد.

صدای او زمانیکه در مدرسه موسیقی مشغول تحصیل بود توسط استادش کشف شدو در همان زمان اولین آلبوم آماتوری خود را وارد بازار کرد به طوری که پس از پایان دوره متوسطه ۴ آلبوم را به طور آماتور اجرا کرد که توانست نظر خیلی‌ها رو بخودش جلب کند.

امراه زمانیکه فقط ۱۳ سال داشت اولین آلبوم حرفه‌ای خود را در دیار بکر خواند.

ودر همان سالها به خاطر موفقیت و محبوبیتش در بین مردم لقب امراه کوچک را گرفت.

امراه به خاطر اینکه کار خوانندگی را از کوچکی شروع کرده است تاکنون آلبوم‌های فراوانی وارد بازار کرده است و با اینکه سن زیادی ندارد اما جزء باسابقه‌ترین خواننده‌های ترک به حساب می‌آید که این خود افتخاری برای امراه است.

امراه هر زمان که کنسرتی اجرا می‌کند استادیوم پر از تماشاچی می‌شود که از این لحاظ در بین خوانندگان ترک رکورد دار است به طوری که در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار یک خواننده ترک توانست یک استادیوم پنجاه هزار نفری را پر کند.

امراه در ایران نیز طرفدارن زیادی دارد. او سال ۲۰۰۵ میلادی یک ترانه فارسی به نام بی تو هرگز با شهیاد خواننده ایرانی اجرا کرده است.

امراه تا کنون۲۲ آلبوم ترانه و ۱۸ فیلم سینمایی و ۳ برنامه تلویزیون و ۴ فیلم سینمایی تلویزیون و ۸ سریال بازیگری خود را به تصویر کشیده است.

درسال ۲۰۱۳ کارگردانی و نویسندگی فیلم سینمایی (بهاری که نمی یاد) انجام داد.

۵ میلیون دلار سهام توییتر هم خرید امراه یکی از ثروتمندترین شخصیت‌های ترکیه است.

آوردن ورزش به شیوه زندگی در یکی از اقامت لوکس‌ترین استانبول سالن ورزشی متعلق اوست.

شعار به نمایندگی از سلامتی با نمونه «ورزش عشق است» بهترین تلاش خود را به نشان داد.