فردین خلعتبری

سام بورنگ

فردین خلعتبری، نخستین روز بهار سال ۱۳۴۳ در شهرستان نوشهر مازندران به دنیا آمد. او تحصیلات مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف را نیمه‌کاره رها کرد تا در دانشگاه هنر موسیقی بخواند، با ساخت موسیقی تئاتر «گرگ گرگم» با کارگردانی مسلم قاسمی در سال ۱۳۶۴ کارش را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد.

نام این آهنگساز با انتشار آلبوم «از روی سادگی» با صدای مهران مدیری که کاری مشترک با مرحوم بابک بیات بود به سر زبان‌ها افتاد.

اما ساخت موسیقی سریال شب دهم که پخش آن با نوروز همزمان شد و صدای علیرضا قربانی او را به آهنگسازی با ملودی‌هایی گوشنواز به ایرانیان معرفی کرد.

معرفی کامل فردین خلعتبری

پس از این تجربه‌‌ها، خلعتبری بیشتر وقتش را صرف ساخت موسیقی متن فیلم و سریال کرد و خیلی زود به یکی از مطرح‌ترین و پرکارترین چهره‌های این عرصه تبدیل شد.

او علاقه و تسلطش به موسیقی محلی و سنتی کشور را با ساخت موسیقی چند فیلم و سریال نشان داد و توانست با استفاده از سازهای ارکسترال و ایرانی، فضاهای جدیدی را پیش‌روی موسیقی فیلم بگشاید.

موسیقی‌‌های متن فیلم‌های «چتری برای دو نفر»، «گل یخ»، «به رنگ ارغوان»، «چه کسی امیر راکشت»، «اتوبوس شب» و «پستچی سه بار در نمی‌زند» از مهم‌ترین آثار او در سینما به شمار می‌آیند که نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما بوده‌اند.

آثار قربانی،فخرالدینی، خلعتبری و علیزاده در برج میلاد

با وجود فعالیت مستمر خلعتبری در سینما، اما آنچه نام او را به عنوان آهنگساز فیلم به سر زبان‌ها انداخت، ساخت موسیقی متن و ترانه‌های تیتراژ سریال‌های تلویزیونی «شب دهم» و «مدار صفر درجه» بود که با صدای علیرضا قربانی در حافظه موسیقایی مردم ثبت شدند.

این آثار بعدها از سوی ارکستری که خلعتبری طراحی و آهنگسازی آن را عهده‌دار شد، به صورت زنده از سوی ارکستر ملی و ارکستر زیر نظر خلعتبری به صحنه رفت.

آثار فردین خلعتبری

خلعتبری:چرا ما آهنگسازها در تلویزیون دیده نمی‌شویم

او در زمینه موسیقی سریال آهنگسازی سریال‌های شاهگوش و شهرزاد نیز از اثار اوست. در کارنامه کاری او داوری در چندین جشنواره نیز به چشم می‌خورد.

او خود در گفت وگویی از علاقه‌مندی اش به اهنگسازانی جری گلد اسمیت، جان ویلیامز و انیو موریکونه سخن گفته است و فضای موسیقی که او برای فیلم‌ها و سریال‌ها می سازد از ملودی‌های محلی یا سنتی ایرانی بهره‌های فراوانی برده است.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ناصر چشم آذر

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ماکان بند

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی