ریدیوهد

مدیر وبسایت

رِیدیوهِد (به انگلیسی: Radiohead) نام یک گروه آلترنتیو راک انگلیسی از ابینگدن، آکسفوردشایر است که در سال ۱۹۸۵ پایه‌گذاری شد.

اعضای بنیان‌گذار گروه تام یورک (خواننده، گیتاریست و پیانیست)، جانی گرینوود(گیتار، کیبورد و دیگر سازها)، اد اوبراین(گیتار و صدای پشت)، کالین گرینوود(بیس و سینی‌سایزر) و فیل سلوی (درام و سازهای کوبه‌ای) هستند.

ریدیوهد اولین تک‌آهنگ خود به نام «خزش» را درسال ۱۹۹۲ منتشر کرد. این آهنگ در زمان پخش خود به موفقیت چندانی نرسید اما تنها پس از گذشت چند ماه و انتشار آلبوم پابلو هانی در سال ۱۹۹۳ تبدیل به یک اثر پرفروش در سطح جهان شد.

شهرت ریدیوهد در بریتانیا با انتشار دومین آلبومشان به نام بیماری تراکم زدائی در سال ۱۹۹۵ آغاز شد و گروه با انتشار سومین آلبومشان به نام اوکی کامپیوتر (۱۹۹۷) به شهرت فراگیر جهانی رسیدند.

کید ای(۲۰۰۰) و فراموشکار(۲۰۰۱) به عنوان تکامل و جهشی در کار موسیقی ریدیوهد شناخته می‌شوند چرا که بعد از این دو آلبوم گروه دست به تجربه‌هایی جدید در موسیقی الکترونیک زد و انواع موسیقی مانند جز، پست-پانک و موسیقی الکترونیک را با هم درآمیخت.زنده باد دزدها(۲۰۰۳) آخرین آلبومی بود که گروه برای کمپانی ای‌ام‌آی ساخت.

این آلبوم پر بود از صداهای نامفهوم و موسیقی الکترنیک که ترانه‌های آن بیش از همه تحت تاثیر جنگ بودند. شش آلبوم اول گروه که توسط ای‌ام‌آی منتشر شده بودند تا سال ۲۰۰۷ به فروش بالای ۲۵ میلیون نسخه در جهان رسیدند. ریدیوهد در سال ۲۰۰۷ آلبوم بعدی خود به نام در رنگین‌کمان‌ها را به صورت مستقل منتشر کرد. این آلبوم در اصل به صورت اینترنی منتشر شد و خریداران می‌توانستند به هراندازه که می‌خواستند برای آلبوم پول پرداخت کنند. در انتشار فیزیکی آلبوم بعدها ریدیوهد به موفقیت بالا در فهرست‌ها رسید و منتقدین نیز از آلبوم تمجید کردند. ریدیوهد هشتمین آلبوم خود، پادشاه درختان را در فرمت‌ها مختلفی در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد که تلاشی از سوی ریدیوهد برای اکتشاف و تجربه ریتم‌های جدید و خاص به شمار می‌رفت. در آلبوم نهم‌شان، یک استخر ماه شکل (۲۰۱۶) جانی گرینوود به خلق تنظیم‌های ارکسترال و وارد کردن عناصر موسیقی کلاسیک در موسیقی گروه دست زد.

ریدیوهد تاکنون بیش از سی میلیون نسخه از آلبوم‌های خود فروخته‌است و تاثیر زیادی چه بر روی شنوندگان عادی و چه بر روی منتقدین داشته‌است. در سال ۲۰۰۵ ریدیوهد توسط مجله رولینگ استونز به عنوان هفتادوسومین هنرمند تاثیر گذار تمام دوران انتخاب شد. همچنین در سال ۲۰۱۱ گروه از دید مخاطبان بی‌بی‌سی در یک نظرسنجی گسترده بعنوان یکی از ۱۰ گروه برتر همه دوران‌ها انتخاب شد. این درحالی بود که آلبوم‌های قبلی گروه نفوذ بسیاری در موسیقی راک بریتانیا داشتند و آهنگسازان بسیار زیادی در سبک‌های مختلف از ریدیوهد تاثیر گرفته بودند.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت