ریکی مارتین Ricky Martin

انریکه خوزه مارتین مورالس معروف به ریکی مارتین Ricky Martin متولد ۲۴ دسامبر ۱۹۷۱ در سان خوآن خوانندهٔ برندهٔ جایزه گرمی و جایزه گرمی لاتین و اهل پورتوریکو است.

مارتین در ۲۴ دسامبر ۱۹۷۱ در هاتو ری، پورتو ریکو به دنیا آمد.

تنها فرزند انریکه مارتین یک روانشناس و نردیا مورالس یک حسابدار که دو فرزند نیز از ازدواج نخست خویش داشت.

والدین او وقتی که تنها دو ساله بود از یکدیگر جدا شدند و با اشخاص دیگری ازدواج کردند که ما حصل ازدواج دوم پدر او سه برادر / خواهر است.

گرچه هیچ‌کس از خانواده او با شو بیزینس ارتباطی نداشت و نور صحنهٔ نمایش مارتین را در کودکی در سن ۶ سالگی به سوی خود کشاند، که به پدر خود گفت که می‌خواهد بر روی صحنه اجرا داشته باشد.

او خواننده‌ ی  پاپ آمریکایی لاتین تبار است که ابتدا با عضویت در گروه لاتین Menudo به شهرت رسید و سپس از سال ۱۹۹۱ به عنوان هنرمند سلو مطرح می‌باشد.

از بزرگ‌ترین ستاره‌های دنیای پاپ لاتین است که گفته می‌شود درهای پیروزی را در کشورهای انگلیسی زبان به روی افراد زیادی در این سبک از جمله شکیرا و انریکه ایگلسیاس باز کرده‌است.

آهنگ Livin’ la Vida Loca او به معنای «زندگی دیوانه وار» به مدت ۹ هفته پیاپی در صدر جدول‌های موسیقی ایالات متحده قرار داشته‌است و اولین آهنگی از یک خواننده لاتین آمریکایی می‌باشد که در تاریخ بریتانیا شمارهٔ یک شد.

فروش آلبومهای ریکی مارتین در سراسر جهان از مرز ۶۵ میلیون نسخه گذشته‌است.

مارتین سفیر حسن نیت یونیسف بنیاد ریکی مارتین را در پورتوریکو برای حمایت از رفاه کودکان در سراسر جهان بنیان گذاشت.

وی همچنین با سازمان بین‌المللی مهاجرت در کمپین (جلگه) «LIama y Vive» (بیا و زندگی کن) با هدف تسهیل ممانعت از سوداگری انسان و محافظت از قربانیان کم سن وسال، سوداگری کودکان و تعقیب سوداگران، همکاری کرده‌است.

آلبوم‌های ریکی مارتین

Ricky Martin (۱۹۹۱)

Me Amarás (۱۹۹۳)

A Medio Vivir (۱۹۹۵)

Vuelve (۱۹۹۸)

Ricky Martin (۱۹۹۹)

Sound Loaded (۲۰۰۰)

La Historia (۲۰۰۱)

The Best of Ricky Martin (۲۰۰۱)

Almas del Silencio (۲۰۰۳)

Life (۲۰۰۵)

Música + Alma + Sexo (۲۰۱۱)