تارکان tarkan

تارکان با نام اصلی تارکان توت‌ اوغلو به انگلیسی Tarkan در ۱۷ اکتبر ۱۹۷۲ در شهر آلتزی، آلمان غربی متولد شد.

پدرش علی توت‌ اوغلو و مادرش نشه قهرمان زاده که هر دو ترک تبار هستند.

عشق و علاقه تارکان به موسیقی از سال‌های کودکی آغاز شد تا اینکه در سال ۱۹۸۶ همراه با خانواده راه ترکیه را در پیش گرفت و ساکن شهر کارامورسل شد.

او در مدرسه موسیقی کارامورسل شروع به تحصیل در زمینهٔ موسیقی سنتی کرد و چند سال بعد همراه خانواده به استانبول مهاجرت کرد و در مدرسه موسیقی uskudar ادامه تحصیل داد و برای امرار معاش در مکان‌ها و مراسم‌ها مختلف ترانه‌های سنتی اجرا می‌کرد.

بعد از اتمام دبیرستان، وقتی که در رشتهٔ دانشگاهی موردعلاقه‌اش پذیرفته نشد، تصمیم عزیمت به آلمان را گرفت، ولی در همین موقع با صاحب شرکت موزیک استانبول پلاک، mehmet sogutoglu آشنا شد و قرارداد ساخت آلبوم موسیقی را امضا کرد.

تارکان یک برادر ناتنی به نام آدنان و دو خواهر ناتنی به نام های گلیه و نوری از ازدواج او مادرش دارد، او همچنین یک برادر بزرگتر به نام هانان و یک خواهر کوچکتر به نام هانتان دارد.

تارکان در ۲۶دسامبر سال ۱۹۹۲ اولین آلبوم اش را با نام yine sensiz را به صورت نوار کاست منتشر کرد.

او در سال ۱۹۹۳ چند ورژن دیگر به آلبوم اضافه کرد و دوباره مارکت‌های موزیک از آلبوم تارکان مملو شد. فروش آلبوم مذکور حدود ۷۰۰ هزار اعلام شده است.

تارکان در سال ۱۹۹۷ شرکت موسیقی خود را تأسیس کرد و تحت عنوان آن آلبوم olurum sana را منتشر کرد که در مدت زمانی کوتاه به فروش سه و نیم میلیونی رسید. لازم به ذکر است که در این آلبوم تارکان وظیفهٔ ترانه‌سرایی و آهنگ‌سازی بیشتر ترانه‌ها را خودش بر عهده داشت.

آلبوم اولوروم سنه به معنی واست می‌میرم با فروش نزدیک به ۲/۷میلیون نسخه پرفروش‌ترین البومِ او بحساب می‌آید.

در سال ۹۷ پس از موفقیت و فروش شگفت‌انگیز آلبوم اولوروم سنه در اروپا و آمریکا کارشناسانِ موسیقی به تارکان لقبِ مگااستار یعنی فوق ستاره را دادند. تارکان در سن ۲۵ سالگی تبدیل به مگااستارِ ترکیه شد.

تارکان در سال ۱۹۹۹ برای قطعه شیماریک موفق به دریافتِ جایزه موسیقی جهانی شد.

از دیگر جوایز او می‌توان به یازده جایزه کرال، شش جایزه پروانه طلایی و یک جایزه موسیقی جهانی اشاره کرد.

تارکان در ششم ماه مِی ۲۰۱۶ در شهر کلن آلمان با پینار دیلک ازدواج کرد. pinar dilek یکی از طرفداران دیرینه تارکان بود که در سال ۲۰۱۰ در یکی از کنسرتهای تارکان با هم آشنا شده بودند.

جوایز بین‌المللی او نیز به شرح ذیل می باشد:

جایزه موسیقی جهانی ۱۹۹۹

پرفروش‌ترین آهنگ خاورمیانه برای شیماریک

جایزه بهترین آهنگِ سال (dudu)

جایزه پرفروش‌ترین آهنگ پاپ