انتقام موسیقایی سیاه پوست معترض از سفیدها

رسانه نوا – آلبوم جدید کندریک لامار رپر آنارشیست بنا بر اعلام سایت متاکریتیک با کسب ۹۶ درصد رای مثبت منتقدان عنوان موفق‌ترین آلبوم منتشر شده در ماه آپریل را از آن خود کرد. این آلبوم همچنین به مدت ۳ هفته پروفروش‌ترین آلبوم ایالات متحده بر اساس جدول ۲۰۰ آلبوم پرفروش بیلبورد بود.«لعنت» یا «DAMN» عنوان آلبوم جدید کندریک لامار (Kendrick Lamar) است که مثل آلبوم قبلی‌اش سر و صدای بسیاری به پا کرده و تا اینجای کار توانسته با فروش بسیار موفق و گرفتن امتیاز بالا از منتقدان تبدیل به یکی از شاخص‌ترین آلبوم‌های سال جاری میلادی بشود.
لعنت توانسته از رسانه‌های معتبری همچون گاردین، مجله کیو، روزنامه آبزرور، اینترتیمنت ویکلی، دیلی تلگرف و… امیتازی معادل یک آلبوم شاهکار(۱۰۰ از ۱۰۰ یا همان ۵ ستاره از ۵ ستاره) را کسب کند. همچنین رسانه‌های معتبر دیگری مثل مجله رولینگ استونز، سایت آل میوزیک و مجله پیچفورک هم به ستایش از این آلبوم رپ پرداختند. برآیند نقدهای ۳۶ رسانه معتبر نشان می‌دهد «لعنت» مورد رضایت منتقدان بود و امتیازی معادل ۹۶ از ۱۰۰ را تصاحب کرده است.

کندریک لامار سال ۲۰۱۵ برای آلبوم قبلی‌اش «دلالی پروانه» هم به شدت مورد توجه رسانه‌ها و جوایز هنری قرار گرفت. او برای این آلبوم توانست ۵ جایزه گرمی دریافت کند. لامار در «دلالی پروانه» یک کانسپت آلبوم رپ با مایه‌هایی از جَز و فانک ارائه کرده بود.
لعنت، چهارمین آلبوم استودیویی کندریک لامار حدود یک ماه پیش منتشر شد. تولید این آلبوم ماحصل همکاری لامار با ۲۰ پردیوسر محتلف از جمله دکتر دره، ۹th Wonder، The Alchemist، جیمز بلیک و BadBadNotGood بود. ری‌هانا و گروه یوتو در دو قطعه این آلبوم به عنوان هنرمندان مهمان حضور دارند.

کندریک لامار هم مثل دکتر دره، آیس کیوب و اسنوپ داگ متولد محله پر سر و صدا و خلاف «کمپتون» است. او اولین آلبومش را سال ۲۰۱۱ و در ۲۳ سالگی منتشر کرد. آلبوم مستقلی که با لییل مستقل و ناشناخته «Top Dawg» منتشر شد. این آلبوم «Section.80» نام داشت و از فرم کانسپت آلبوم (فرم مورد علاقه لامار) تبعیت می‌کرد. او در همان آلبوم اول خودش را به عنوان یک استعداد ناب در موسیقی «رپ» مطرح کرد. کسی که می‌توانست از سبک‌های مختلف در بستر موسیقی خواننده- محور رپ استفاده کند. بلافاصله بعد از موفقیت آلبوم اول و مقبولیت میان منتقدان، تهیه‌کنندگان مختلفی در پی همکاری با او بودند و همکاری دامنه‌دارش با دکتر دره در آلبوم دومش با عنوان «بچه خوب و شهر دیوانه»/ «Good Kid, M.A.A.D City» در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. برای این آلبوم او بارها مورد ستایش قرار گرفت و نامزد ۷ جایزه گرمی شد که تک آهنگ «i» او از این آلبوم توانست دو گرمی تصاحب کند. بعد از این موفقیت او با اطیمنان خاطر بیشتر روی آلبوم «دلالی پروانه» کار کرد.

این آلبوم در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. آلبوم رپی که صدای آزادانه موسیقی جز هم در آن شنیده می‌شود و ارکستراسیون متنوعی دارد که در موسیقی رپ متداول نیست. این آلبوم نامزد ۱۱ جایزه گرمی شد اتفاقی که تا پیش از آن برای هیچ خواننده رپی رخ نداده بود و لامار ۵ جایزه گرمی را به خانه برد. آلبومی که به تندترین و عصیانی‌ترین شکل ممکن به مشکلات نژادپرستانه فرهنگ امریکا می‌پرداخت.

و حالا دو سال بعد از آن اتفاق او با «لعنت» بازگشته تا مسیر موفقیت را به درستی طی کند. در این آلبوم هم او بار دیگر موضوعات نژادی را دستمایه خلق اثر کرده است. باید منتظر بود و دید که نظر ویژه منتقدان و فروش بسیار خوب آلبوم (دو اتفاقی که در موارد کمی در کنار هم رخ می‌دهند) تا چه حد او را به کسب جوایزی مثل گرمی و ام.تی.وی آواردز نزدیک می‌کند.

دیدگاه شما

2 دیدگاه
پاسخ دادن

تو این آلبوم یه ختاب خیلی قوی ای به فاکس نیوز که به اجرای ۲۰۱۵ ش تحلیل و تجزیه کرده بودن , کرده بود .

اگه دقت کنین تو آهنگ blood و dna صداهاشون شنیده میشه .

داستان از این قراره که تو اون اجرا آهنگ alright از آلبوم to pimp a butterfly ش اون قسمت میگه و فاکس نیوز میاد موضوع برای بحث جلو دوربین درباره این تیکه راه میندازن . و نه تنها کندری جوابشونم داد , بلکه اونجا آلبوم damn رو داد ; البته کل damn درباره این قضیه نبود , بلکه قضایایی خیلی بیشتر و غیره تر که تو زندگیش اتفاق افتاده بود و میتونست اتفاق بیفته

پاسخ دادن

تو اون تیکه میگه “ما از اون پلیسایی که مارو تو خیابونا میکشن بدمون میاد”

تو یوتیوب فیلمشم حتی پیدا میشه

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت