اهدای جایزه پولیتزر به کندریک لامار و افق‌های جدید برای هیپ هاپ

انيسا رئوفي

رسانه نوا – اواخر ژانویۀ ۲۰۱۸، کندریک لامار رپر سرشناس کمپتونی جایزۀ بهترین آلبوم سال گرمی را به برونو مارس باخت. چهارمین ای‌پی لامار که سومین نامزدی او برای این جایزۀ محسوب می‌شد نتوانست پیروز میدان باشد و جایزه‌ای را دریافت کند که مهمترین جایزه در موسیقی پاپیولار محسوب می‌شود.

اما لامار با دریافت جایزۀ موسیقی پولیتزر قاعدۀ بازی را کمی تغییر داد و حالا خیلی‌ها معتقدند او افتخار بزرگ‌تری کسب کرده است. الکسیس پتریدیس منتقد گاردین نوشت «این برای اولین بار در ۶۰ ساله گذشته است که یک چهره از موسیقی پاپ این جایزه را می‌گیرد.»

جایزۀ پولیتزر، تاسیس شده در سال ۱۹۱۷، که مهمترین جایزۀ روزنامه‌نگاری است و در بخش ادبیات نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بخش‌های دیگری هم دارد که شاید کمتر توسط مردم دیده شده باشد. از جمله بخش موسیقی که در سال ۱۹۴۳ به آن اضافه شد و حالا یک موزیسین سرشناس هیپ‌ هاپ با بردن این جایزه در بخش موسیقی نظرها را به این بخش جلب کرده است.

کندریک لامار ۳۰ ساله که پیش از این موفق شده بود جوایز و افتخارات بزرگی کسب کند شب گذشته با اعلام نتایج جوایز پولیتزر در میان برندگان این جایزۀ بزرگ قرار گرفت و نام خود را به عنوان اولین خوانندۀ رپی که پولیتزر برده است ثبت کرد. او نه تنها اولین رپری است که این جایزه را دریافت کرده بلکه اولین برندۀ پولیتزر موسیقی در رشته‌هایی به غیر از جز و کلاسیک است. در واقع برندگان پیشین پولیتزر در بخش موسیقی تا پیش از این موزیسین‌هایی از سبک‌‌های کلاسیک و جَز بودند؛ از جمله این موزیسن‌ها می‌توان به الیوت کارتر، ساموئل باربر، استیو رایش، آرون کاپلند و اورنت کلمن اشاره کرد. کندریک لامار این جایزۀ را به خاطر آلبوم DAMN که سال گذشتۀ میلادی (۲۰۱۷) منتشر شد دریافت کرد. این آلبوم که ریهانا و یوتو هم در آن همکاری کردند صدرنشین جدول‌های پرفروش شد و همچنین در میان آلبوم‌هایی قرار گرفته که در سال گذشته بیشترین استریم را داشتند. ترانه‌ها یا کلام موجود در این اثر نیز به مفاهیم بحث‌برانگیز زیادی چه در حوزۀ خصوصی و چه در حوزۀ سیاسی می‌پرداخت و دربارۀ نژاد، ایمان و بارسنگین موفقیت اقتصادی سخن می‌گفت.

فینالیست‌های پولیتزر موسیقی که توسط یک هیئت‌مدیره پنج نفره انتخاب شدند غیر از لامار، مایکل گیلبرتسون و تد هرن بودند.دانا کانیدی مدیر این جایزه در بخشی از سخنانش در این مراسم گفت: «این اتفاق از جنبۀ کاملا متفاوتی، نور تازه‌ای بر موسیقی هیپ‌ هاپ می‌افکند. این لحظۀ بزرگی برای موسیقی هیپ هاپ و همچنین برای پولیتزر است.»

این جملات کانیدی اهمیت بسیاری برای موسیقی هیپ هاپ دارد. موسیقی هیپ هاپ و رپ به واسطه پیشینه خاص اغلب ستارگانش هم‌چنان از جانب بسیاری جدی گرفته نمی‌شد اما ظهور پدیده‌ای مثل کندریک لامار و تاثیر گذاری اجتماعی او و نگاه ویژه‌اش به مسئله فرم باعث شد تا اکادمی پولیتزر که سخت گیری بسیاری در مورد موسیقی دارد و تاکنون اغلب به چهره‌های شاخص موسیقی کلاسیک و آوانگارد این جایزه را اهدا کردند، این بار به یک رپر توجه کنند.

خانم کانیدی همچنین در این مراسم اعلام کرد «تصمیم هیئت مدیره به انتخابِ آقای لامارِ ۳۰ ساله به اتفاق آرا بود. هیئت مدیره این آلبوم را مجموعه‌ای از قطعات ماهرانه دانست که با اصالتی بومی و پویایی ریتمیکی که پیچیدگی زندگی افریقایی-امریکایی مدرن را به تصویر می‌کشد کنار هم گرد آورده شده‌اند.»

لامار تاکنون افتخارات بسیاری کسب کرده است دریافت یازده جایزۀ گرمی در رشته‌های مختلف، جایزۀ ای‌ام‌ای، بریت، بیلبورد، ام‌تی‌وی و جایزه ان‌ام‌ای اما دریافت پولیتزر مرتبه هنری بالاتری برای او به ارمغان آورد.

دیدگاه شما

ترند روز

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت