علیی ایلیا: به استفاده از طنز تلخ در ترانه علاقه دارم/ تاریخ برگرازی جشن افشین یداللهی همچنان مشخص نیست!

فاطمه صنیعی

رسانه نوا – علی ایلیا شاعر و ترانه سرایی است که توانسته با خوانندگان سرشناسی همچون فرزاد فرزین، رضا بهرام، علیرضا طلیسچی، محمد علیزاده و… همکاری داشته است. از این هنرمند سه مجموعه ترانه نیز به انتشار رسیده است.

علی ایلیا را می‌توان یکی از پرکارترین های ترانه در سال گذاشته دانست؛ به همین بهانه گفتگویی با این هنرمند داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

طی سال‌های گذشته، شما بیشتر آثارتان به چاپ می‌رسید و چند مجموعه نیز منتشر کرده‌اید اما در یکی دو سال اخیر بیشتر به سمت کارهای اجرایی رفته‌اید. با پرسش درباره این مسیر صحبتان را شروع کنیم.

اتفاقا ده سال اخیر کارهای اجرا شده از من بیشتر استقبال شده تا مجموعه کتاب‌هایم‌، شاید به این دلیل که کلا سرانه سالیانه کتاب‌خوانی پایین‌تر آمده و ترانه هم هنری است که وابسته به موسیقی است و طبیعتا همچین مسئله‌ای رویش تاثیر می‌گذارد. اما در مورد فعالیت‌هایم باید بگویم بله چون یک دهه هم کار می‌کردم و هم در زمینه موسیقی فعالیت داشته‌ام، کمی از فضا دور بودم. بار ها پیش آمد که به دلیل مسائل کاری ماه‌ها از فعالیت‌‌های موسیقی دور باشم‌. ولی الان یک سال است که فقط به موسیقی و ترانه می‌پردازم که نتیجه‌اش را هم سال قبل دیدم که خداروشکر نتیجه بسیار خوبی هم داشت.

پس فعلن قصدی برای انتشار کتاب جدید ندارید؟

قصد که دارم‌؛ نه تنها ترانه بلکه در زبان کلاسیک هم می‌خواهم چند یا نهایتا یک کتاب منتشر کنم یا یک مجموعه داستان نیز می‌نوشتم. ولی خب هر چه جلوتر می‌روم فکر می‌کنم باید بذارم پخته‌تر شوم، و شاید روزی منتشرشان کنم. البته مشغول نوشتن یک مجموعه ترانه هم هستم که تقریبا ماه‌های آخرش است که اصلا فکر نمیکنم هم به لحاظ محتوا و هم نام مجموعه مجوز بگیرد. ولی خب دارم می‌نویسم، شاید روزی منتشرش کردم.

راجع به فعالیت‌های سال ۹۸ که از نظر خودتان هم نتیجه خوبی داشته بگویید.

سال ۹۸ کارهای منتشر شده از من شامل قطعه رفت دلم از حمید عسگری بوده، کار دل از رضا بهرام که تیتراژ ابتدایی سریال دل بود و کار نم‌نم بارون از محمد علیزاده.

با خواننده‌هایی که صدای تازه‌ای دارند هم کار کردم مثل سعید ترابی، سعید شریعت، محمدرضا بیاتی، امیرحسین وادیدار، نوید حکیمی و چند نفر دیگر که خداروشکر بازخورد خیلی خوبی داشت. چندتا از کارها بوده با آقای فریدون آسرایی و آقای محمد اصفهانی که به دلیل مسائل بیماری کرونا و موضوعات دیگر منتشر نشد. اما سال درخشانی برای خودم بود و در کنار آهنگسازانی مثل میلاد بابایی، امیرحسین توحیدی، بابک مافی و از همه مهم‌تر افتخار این را داشتم که در کنار آقای بابک زرین کار کنم که تجربه بسیار درخشان و طلایی بوده و همچنان ادامه دارد.

آیا ادامه این همکاری در آکادمی تازه تاسیس بابک زرین رخ می‌دهد؟

بله، در کنار آقای زرین قرار است در این آکادمی باشیم. فعلا بگویم که دوره اول این آکادمی در زمینه ترانه و کشف صدا های تازه است و اگر اجازه بدهید بیشتر از این در موردش نگویم. تا چند روز دیگر ویدئویی منتشر می‌شود که توضیحات تکمیلی را حتما اعلام می‌کنیم. ولی یک آکادمی بسیار جذاب است و فرصتی برای ترانه نویسانی که هنوز به جایی که باید برسند، نرسیدند و یا خواننده‌هایی که صدایشان شنیده نشده و دنبال این هستند که کارهایشان شنیده شود.

پیش‌تر زبان کارهای شما به طنز نزدیک بوده ولی الان اینطور نیست، آیا به دلیل همین اجرایی شدن کارهاست یا دلایل دیگری دارد؟

نه نه! زبان من کاملا زبان محاوره است‌. البته شعرهایی با زبان آرکات کلاسیک هم دارم و حتی زبان کتابت، مثل کار دل از رضا بهرام که کار آرکائیک کلاسیکی نیست، زبان کتابت است‌ که بین زبان محاوره و کلاسیک حرکت می‌کند‌.

زبانی که خودم دوست دارم کار کنم زبان محاوره است. چون در آن صمیمیت مخاطب بیشتر است و خیلی راحت آدم می‌تواند حرف‌هایش را بیان کند. ترانه هم پکیجی است که خیلی متکی به احساسات و عاطفه است و خب همچین چیزی را در زبان محاوره بیشتر می‌توانید استفاده کنید.

و طنز هم که شما میگویید، بله من همیشه به طنز مخصوصا طنز تلخ بسیار بسیار علاقه دارم و دوست دارم که از همچنین تکنیکی در شعرهایم استفاده کنم. مثل کنایه زدن و جاهایی حتی به تمسخر گرفتن و تمسخر گرفته شدن. دوست دارم که همچین فضایی هم در شعر هایم زیاد تجربه کنم.

و به عنوان سوال آخر، زمان برگزاری جشن دکتر یداللهی که در اسفندماه به دلیل رعایت شرایط مقابله با ویروس کرونا لغو شد، مشخص شده است؟

با توجه به شرایط بهداشتی و این بیماری که جهانی شده و در همه‌ی دنیا این ویروس مرموز وجود دارد، فعلا زمان مشخصی را برای آغاز جشن نمی‌توانیم تعیین کنیم.

حتی ممکن است که مجبور شویم برگزاری دوسال از جشن دکتر یداللهی را در هم ادغام کنیم‌.

فعلا شرایط جوری است که برگزاری سمینار و جشن‌ها و همچین برنامه‌هایی مهیا نیست و اطلاع دقیقی ندارم. تا اینکه درمانی یا راهی برای پیشگیری این ویروس پیدا شود تا ما هم بتوانیم این جشن را برگزار کنیم.

دیدگاه شما

1 دیدگاه

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت