میثم یوسفی: کارهایی که از من منتشر می‌شود را خیلی کم گوش می‌کنم!/همکاری با کاوه یغمایی، رضا یزدانی و سیامک عباسی

فاطمه صنیعی

رسانه نوا – میثم یوسفی ترانه سرایی است که با خوانندگان سرشناسی همچون رضا یزدانی، روزبه نعمت الهی، کاوه یغمایی، سیامک عباسی و… همکاری داشته. وی همچنین مدیریت هنری آلبوم کامران تفتی را نیز عهده دار بوده و قرار است به زودی نیز کنسرت -نمایشی با حضور روزبه نعمت الهی روی صحنه ببرد.

با میثم یوسفی درخصوص این کنسرت – نمایش و دیگر فعالیت‌های وی گفتگویی داشته ایم که در ادامه می‌خوانیم:

 

ابتدا در مورد کنسرت نمایش روزبه‌ نعمت‌اللهی بگویید که بعد از تاخیر یک ماهه به کجا رسیده است؟

در حال حاضر همچنان مرحله پیش تولید کنسرت نمایش در حال انجام است چون پروژه، پروژه‌ی سنگینی است و ۲۰ آذر ماه هم اجرا خواهد شد.

بازیگران این کنسرت نمایش مشخص شده‌اند؟

بازیگران هم تا حدودی مشخص شده و در حال تمرین هستند. اما به جهت سیاست‌های اعلام، زمان‌بر هست. تا هفته آینده اخبار دقیقش اعلام خواهد شد.

سال‌ها پیش با رضا یزدانی همکاری کرده بودید اما بعد از آن مشکلاتی بین شما به وجود آمده بود، اکنون نیز همکاری‌هایتان را از سر گرفته‌اید؛ در این خصوص هم توضیح می‌دهید؟

بله این مسائل برطرف شده و ما ۲ قطعه با رضا کار کردیم به نام کلافه و قرمز. یک‌سری کار هم در دست انتشار داریم و همچنین ۴ کار در آلبوم جدید رضا داریم و همینطور یک تک‌ترک که اوایل آذر منتشر می‌کنیم. به هر حال مشکلات هم طبیعی است. هم در مسیر کاری و هم رفاقتی آدم‌ها ممکن است مشکلاتی پیش بیاد. می‌توانند این مسائل را با هم حل کنند یا اینکه به همکاری ادامه ندهند. اما من و رضا به دلیل دوستی‌ای که داریم و خاطرات و همکاری‌های خوبی که در گذشته داشتیم، ترجیح دادیم مشکلات را کنار بگذاریم و خیلی دوستانه، درست و دقیق کارها را جلو ببریم. مشکلات حرفه‌ای هم که قبلا بوده تماما حل شده که البته حضور علی اوجی هم در پروژه بی‌تاثیر نبود. در قسمت‌های اجرایی و مالی ایشان در کنار ما هست و چون هر سه ما دوستی مشترکی داریم، دیدیم که همکاری ما بهتر از همکاری نکردن است. به هر حال هر کسی برای کاری که می‌کند پرداختی‌هایی باید داشته باشد. ما هم خیلی شفاف در این مورد صحبت کردیم و همه‌چیز در حال انجام است.

با توجه به موفقیت آلبوم «عکس زمستونی تهران» از کامران تفتی که مدیریت هنری و سرایش بخشی از ترانه‌های این آلبوم بر عهده شما بود، آیا باز هم قصد مدیریت هنری آلبومی را دارید؟ چه با کامران تفتی که فکر نمیکنم قصد انتشار آلبوم را داشته باشد، و چه با خوانندگان دیگر؟

من که در حال حاضر با خوانندگان زیادی همکاری می‌کنم همچنان. چه در بخش مدیریت هنری و هم تولید آثارشان.

کامران هم اتفاقا برنامه‌‌ای برای انتشار کار و آلبوم دارد. به هر حال ایشان از لحاظ بیزنسی در مرحله اول بازیگر است و سال‌ها شرایط زندگی و اقتصادی‌اش از این کار تامین شده و من کاملا به او حق می‌دهم که بخاطر اولویت‌های زندگی خوانندگی را کمرنگ کند. ولی الان در وضعیتی هستیم که سرش خلوت‌تر شده. سریال‌هایی که بازی می‌کرده و برنامه تلوزیونی وقتشه که اجرا می‌کرد، الان نیست. از این رو زمستان امسال آلبوم جدیدش را استارت می‌زنیم. البته اگر اتفاق عجیبی پیش نیاید، من و کامران تا همیشه قرار است با هم کار کنیم. چون ما قبل از قسمت بیزنسی رفیق نزدیک هم هستیم و او به من خیلی لطف دارد. به‌طور کل در مورد فعالیت‌های موسیقایی‌اش همچنان با من است.

البته همکاری گذشته شما در آلبوم عکس زمستونی تهران موفقیت‌آمیز بوده، در این مورد چه نظری دارید؟

موفقیت آلبوم عکس زمستونی تهران که نتیجه اعتماد کامران بوده. معمولا سر خیلی از همکاری‌های گذشته‌ام تجربه‌ای که با کامران داشتم را نداشته‌ام.  صد در صد اگر هنرمندی خودش را ‌در اختیار قرار بدهد و اعتماد کند نتیجه هم خوب خواهد شد. و خب همراهی دوستان دیگر، تهیه‌کنندگی خانم آیدا مصباحی و حضور حسین غیاثی، بهنام جبلیان، سعید رضایی و رامین عبدالهی هم خیلی خیلی موثر بود‌. چیزی نبود که فقط کار من باشد. این آلبوم یک کار تیمی بود که یک قسمتی از آن هم بر عهده من بود.

در مورد این آلبوم نکته دیگری هم وجود دارد، آن هم سبک ترانه‌هایی از آلبوم که از شما سروده شد‌ که در کتاب دوم شما هم به نوعی این تغییر سبک دیده می‌شود؛ آیا خودتان از این نوع ترانه‌سرایی رضایت دارید؟

من همیشه ترانه‌هایم همین مدلی بوده و اینطور نیست که فقط یک مدل کار بنویسم. آدمی هستم که وقتی یک ترانه تمام می‌شود شاید دو یا سه روز فقط با آن حال میکنم و بعد از آن خیلی از کارم بدم می‌آید. مثلا کاری که از من منتشر می‌شود را خیلی کم گوش می‌کنم و دلیلش این است که به‌نظرم اننقدر مفاهیم در جهان مشخص و واحد است و انقدر قبلا بهتر نوشته شدند که حالا کار عجیبی نیست. یک این و مطلب دوم اینکه خب اگر آدم خیلی ذوق زده باشد از انجام کاری که کرده اولین خیانت را در حق خودش می‌کند و جلوی اینکه کار بهتری را انجام دهد، می‌گیرد. هیچ‌وقت با این دیدگاه یک پله جلوتر نمیشه رفت. این موضوع همیشه به من خیلی کمک کرده‌ است. من آدمی هستم که هر دفعه دوست دارم تجربه‌های جدیدی داشته باشم، این مدل تجربه‌ها را هم از قدیم داشته‌ام. اما همان‌طور گفتم تا قبل از آلبوم کامران، به این اندازه کامل و صد در صد اعتماد لازم نبود. چون بچه‌ها می‌ترسیدند که چیز دیگری هم بخوانند یا کار دیگری هم بکنند. ماجرا فقط چیزی نیست که من به عنوان ترانه‌سرا فقط نوشته باشم. تمام این‌ها در کنار هم باید اتفاق بیوفتد. این تجربه‌ها یک مقدار جدی‌تر و مستمرتر شد بعد از همکاری با کامران و در ادامه مسیرم هم مثل همین قطعه کلافه که برای رضا (یزدانی) نوشتم، یک ترانه فانتزی و سوژه محور. و بعد از آن قطعه قرمز که ترانه تلخ و عاشقانه‌ای است و نگاه متفاوت‌تری نسبت به کلافه دارد.

در مورد خوانندگان دیگر هم همینطور است. و این تجربه‌ها هم تجربه‌های لذت‌بخشی هستند به شرطی که آدم تجربه‌های جدیدی هم بکند!

من حالا ۳۵ سالم است و حدود ۱۵-۱۶ سال است که به‌طور جدی می‌نویسم. تجربیات به حدی رسیده که کسی با من کار می‌کند می‌داند دغدغه متفاوت نوشتن را دارم. حالا این کار خوبی است یا نه، نمیدانم!

به همین دلیل این تجربه‌ها بوده، هست، و به نظرم خواهد بود. و حتی تلاش می‌کنم هم با خواننده‌های جدید و هم قدیمی‌تر ها از این تجربه‌ها داشته باشم تا ببینیم کمکی به حال و اشتیاق خودمان می‌کند یا نه. چون اول باید خودمان کاری که تولید می‌کنیم را دوست داشته باشیم، تا مردم هم دوست داشته باشند.

به عنوان حرف پایانی، اگر نکته‌ای دارید، بگویید

در مورد سوالی که راجع به مدیریت هنری آلبوم پرسیدید، من ۴-۵ خواننده جوان دارم که مشفول کار با آن‌ها هستم و خیلی زیاد به آن‌ها امیدوارم. از بچه‌های قدیمی‌تر هم لطف دارند، کسانی مثل سیامک عباسی که آلبوم جدیدی با هم کار می‌کنیم به همراهی حسین غیاثی، ملودی خود سیامک و تا این لحظه تنظیم هومن نامداری و سعید زمانی و شاید کسی به ما اضافه شود، شاید هم نه. و خیلی هم به این همکاری امیدوارم.

به جز این، آلبومی با کاوه یغمایی داریم، و فکر میکنم به زودی در کنسرتش قطعاتی را که با هم کار کردیم و هنوز منتشر نشده احتمالا اجرا شود. البته امیدوارم که مشکلات مجوز کنسرت کاوه (یغمایی) هم به زودی حل شود.

یکی از هنرمندانی هم که فکر میکنم اتفاق خیلی خوبی باشد، یکی از آهنگسازان خیلی خوب، که حالا در مرحله جدیدی از فعالیت هنری‌اش با ما خواهد بود، مهرداد نصرتی است که داریم تجربیات جدیدی با هم به دست می‌آوریم.

امیدوارم امسال سال همه باشد، بیشتر سال رفقای من که داریم با هم کار می‌کنیم.

دیدگاه شما

2 دیدگاه
پاسخ دادن

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و
مفیده.به کارتون ادامه بدین

پاسخ دادن

خبر همکاری جدید با سیامک عباسی خیلی دلچسب بود. مخصوصن با حضور حسین غیاثی و هومن نامداری. بشدت منتظر اتفاقای خوبیم در این زمینه. موفق باشید

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت