علی کمارجی: مقصر اصلی خلأ قانون کپی رایت، قانون گذار است!

سام بورنگ

رسانه نوا – نام علی کمارجی همواره درمیان ترانه‌سرایان آلبوم‌های رضا یزدانی دیده می‌شود. این ترانه سرا در تازه‌ترین آلبوم رضا یزدانی با عنوان «درهم» نیز حضور دارد.

درخصوص آلبوم رضا یزدانی و فعالیت‌های علی کمارجی در حوزه ترانه، گفتگویی با وی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

شما با یک قطعه در آلبوم رضا یزدانی حضور دارید، درخصوص این اثر و دیگر همکاری‌های مشترکتان بگویید.

ترانه من در آلبوم «دست تو کجاست» نام گرفته؛ این کار برای سال‌ها پیش است اما در آن زمان نتوانست مجوزهای لازم را بگیرد و به مرور زمان شرایط مجوز و انتشار آن فراهم شد و قسمت در این بود که در آلبوم «درهم» منتشر شود.

من همچنین یک قطعه دیگر نیز با رضا یزدانی تهیه کرده‌ام که «چریک» نام دارد. این قطعه هم آماده شده و در نوبت انتشار قرار گرفته است.

رضا یزدانی در این آلبوم اشعاری از شاملو و مولانا را خوانده است، شما تا چه حد موافق استفاده از این نوع اشعار در قطعات جدید هستید؟

به نظر من مخاطب جدید با شعر کلاسیک ارتباط برقرار نمی‌کند و این هم دلیلش به فرهنگ و زبان این روزهای ما باز می‌گردد. درکل و در این آلبوم هم من با این مسئله موافق نیستم و به نظرم نکته مثبتی در اثر به حساب نمی‌آید.

نام شما را بیشتر در همکاری‌هایتان با رضا یزدانی دیده‌ایم، دلیل این همکاری مداوم و عدم همکاری با دیگر خواننده‌های مطرح، محدودیتی در کارهایتان ایجاد نکرده؟

من این را محدودیت نمی‌دانم. اصلی ترین دلیل همکاری من با رضا یزدانی به دلیل نوع علایق و سلیقه‌های ما در کارهایمان است. اما درخصوص همکاری نکردن با دیگر خواننده‌ها باید بگویم به دلیل شرایط من و دور بودن محل زندگی من با تهران، کار کردن و در ارتباط بودن را برای من دشوار کرده است.

شما دو کتاب «هنر ترانه سرایی» و «بنیاد ترانه» را در حوزه آموزش ترانه منتشر کرده‌اید؛ از استقبال هنرجویان و علاقه مندان ترانه نسبت به این آثار راضی بوده‌اید؟

کتاب «هنر ترانه سرایی» برای افراد مبتدی تهیه شده بود که خوشبختانه به خوبی درمیان علاقه‌مندان جا افتاد و به چاپ دوم رسید. «بنیاد ترانه» هم به همین شکل به دومین چاپ خود رسید و با استقبال خوبی در میان کارورزان ترانه روبرو شد.

جدا از کتاب‌های آموزشی، قصد چاپ مجموعه ترانه‌هایتان را ندارید؟

به تازگی مجموعه ترانه‌هایم را آماده کرده‌ام اما هنوز با هیچ انتشاراتی درخصوص آن صحبت نکرده‌ام، اما همه سعی‌ام را می‌کنم تا این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آماده و در دسترس قرار بگیرد.

در کتاب‌هایتان همیشه یک فصل را به مسائل حقوقی و قراردادها اختصاص می‌دهید؛ اخیرا اختلافات و شکایاتی از سوی اردلان سرفراز مطرح شده، منشا این بحث‌ها را در چه چیزی می‌بینید و به کدام یک از طرفین حق می‌دهید؟

ما در این موضوع خلا قانونی داریم که مقاومت می‌کند و تا الان قانون کپی رایت جهانی را در کشور وارد نکرده؛ ما همچنین می‌توانیم مشابه داخلی همین قانون را درکشور اجرا کنیم. بسیاری از ما می‌توانیم با فروش یک قطعه تا مدتی خودمان را از لحاظ مالی پوشش دهیم اما با این شرایط امکان آن مهیا نشده است.

به نظر من تا وقتی قانون مدونی نداشته باشیم این اتفاقات رخ می‌دهند و من در این میان تنها گناه را از سمت قانون‌گذارها می‌بینم.

دیدگاه شما

1 دیدگاه

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت