دور تازه هزارصدای سنتی/ اجرای گروه‌هایی از نقاط مختلف کشور و تجلیل از استاد فریدون حلمی

سام بورنگ

رسانه نوا – عصر روز دوشنبه هفتم مرداد، دور تازه برنامه هزارصدای سنتی با داوری مظفر شفیعی، علی قمصری و غلامرضا طریقی  و قدردانی از یک  عمر خدمتگذاری «فریدون حلمی به موسیقی و فرهنگ» برگزار شد.

این برنامه، به مناسبت قرار داشتن سالگرد درگذشت استاد ناصر فرهنگفر در مردادماه به این بزرگ موسیقی ایران تقدیم شد و تیتراژ برنامه  روی دو نوازی چهارمضراب سه گاه این نوازنده صاحب سبک تنبک و استاد محمدرضا لطفی ساخته شده بود. همچنین این برنامه به یکی از مطرح ترین سازندگان و پیشکسوت ساز تنبک، استاد فریدون حلمی تقدیم و در میانه های برنامه، با حضور مسئولین هنری و هنرمندان، مراسم تقدیر از ایشان برگزار شد.

مطابق روال برنامه های هزارصدا، اجرای اول برنامه، اجرای گروه برگزیده برنامه قبل یعنی گروه خیال از یزد به سرپرستی و آهنگسازی احسان توکل و خوانندگی سیداحمد دشمه بود اما به دلیل آنکه گروه موسیقی چام، یکی از گروههای شرکت کننده در برنامه از تعداد نفراتی بیش از ده نفر استفاده کرده و سیستم صحنه برای ساندچک تغییر کرده بود، آنها اولین اجرای برنامه در بخش مسابقه را برگزار کردند.

گروه های شورانگیز به سرپرستی رحیم عبدالملکی، آهنگسازی محسن مرآتی و خوانندگی علی امیری از نهاوند و گروه موسیقی نوا از قزوین به سرپرستی و آهنگسازی علیرضا خدایاری و آواز سینا شفیع آبادی درو گروه دیگر بخش مسابقه بودند و در نهایت با نظر کارشناسان برنامه، گروه چام به عنوان گروه برگزیده این برنامه معرفی شد.

نستوه رمضانی آهنگساز، تنظیم کننده و سرپرست گروه این گروه و کیانوش منتجمی(آواز)، بهار توسلی (همخوان)، هوزان زرنگ (تار)،  علیرضا غلامیان( تار)، مارال منتجمی(تار)، احسان  خسروی(بم تار)، یوسف سجادیه(کمانچه)، علی وطن خواه (کمانچه)، عظیم شمیسا(کمانچه)، امیر حسین خیاط خوشدوز( سنتور)، سجاد سورانی(نی) و مسعود جلولی (تنبک) اعضای آن بودند.

در میانه های برنامه گروهی یازده نفره از نوازندگان کودک و نوجوان تنبک با عنوان گروه ترنج و به سرپرستی سمانه گلکار به روی صحنه دعوت شدند تا به عنوان میان برنامه قطعاتی را اجرا و به سازساز پیشکسوت تنبک فریدون حلمی تقدیم کنند. این هنرمندان کوچک همگی از شاگردان مدرس شناخته شده تنبک فربد یداللهی بودند که سیستمی علمی و با عنوان ریتم صلح توانسته است نسل جدیدی از تنبک نوازان کم سن و سال با توانایی بالا را تربیت کند. بعد از اجرای یکی از این قطعات که مورد استقبال و تشویق کارشناسان و حضار قرار گرفت، آرش نصیری مدیر و مجری برنامه بخش تجلیل از این هنرمند پیشکسوت را برگزار کرد. برای این بخش  دکتر تابش، نماینده شهرستان اردکان در مجلس شورای اسلامی، نوازنده پیشکسوت سازهای کوبه‌ای امیر مقانلو، سیدعباس سجادی، شاعر و مدیر فرهنگسرای نیاوران، بابک ربوخه، مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حسن آزاده فر، نوازنده تنبک و جوادبطحایی نوازنده در کنار کارشناسان برنامه در کنار هم این بخش را برگزار کردند، سجادی، ربوخه و آزاده فر درباره حلمی و خدمات ایشان سخن گفتند و لوح تقدیر را تقدیم ایشان کردند.

پایان بخش این برنامه هم تارنوازی محمدامین اکبرپور و آوازخوانی اصیل و زیبای آوازخوان پیشکسوت محمود مخدوم بود که به شدت مورد تشویق حضار قرار گرفت.

چس از اتمام اجراها، سه گروه شرکت کننده و کارشناسان به روی صحنه دعوت شدند و به نمایندگی از گروه کارشناسان، علی قمصری پس از بیان سخنانی درباره سختی های داوری و انتخاب در این برنامه و همچنین بیان ویژگی های مثبت و منفی هر سه گروه، گروه چام را به عنوان گروه برگزیده گروه کارشناسی اعلام کرد.

عباس سجادی، فاضل جمشیدی، بابک ربوخه، جواد بطحایی، هاشم احمدوند، ابراهیم اسماعیلی اراضی و جمعی دیگر از هنرمندان مهمانان این برنامه بودند.

بنابر اعلام آرش نصیری برنامه بعدی هزارصدا، هفدهم مرداد و در بخش پاپ برگزار می شود.

برنامه بعد از آن هزارصدا هم دوشنبه چهارم شهریور و بخش کودک و نوجوان هزارصدا خواهد بود که به صورت گروه نوازی هنرمندان نوجوان زیر چهارده سال برگزار می شود.

عکاس: عاطفه کرمی قهی

 

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت