«شهر خاموش» کیهان کلهر در تالار وحدت نواخته شد/ روایتی برای حلبچه به یاد سیل‌زدگان!

سام بورنگ

کنسرت‌های «شهر خاموش» کیهان کلهر و کوارتت «مینیاتور» از ۲۱ تا ۳۱ فروردین در تالار وحدت تهران درحال برگزاری است.

به گزارش رسانه نوا، یهان کلهر و کوارتت «مینیاتور» در این کنسرت‌ها که با استقبال قابل توجه مخاطبان برگزار شد، قطعاتی از آلبوم جهانی «شهر خاموش» را برای مخاطبان اجرا کردند.

پدرام فریوسفی نوازنده ویولن، میثم مروستی نوازنده ویولن، نیلوفر محبی نوازنده ویولن، آتنا اشتیاقی نوازنده ویولنسل و تونی اورواتر نوازنده کنترباس اعضای کوارتت مینیاتور را شامل می‌شوند.

در آغاز این اجرای زنده که بدون نور صحنه با شروع غیرمنتظره‌ای همراه بود، کیهان کلهر این بار به جای تک نوازیکمانچه به عنوان ساز تخصصی خود، به اجرای قطعه «طرقه» با تک نوازی سه تار پرداخت. «طرقه» نام قطعه‌ای از ساخته‌های کیهان کلهر برای سه تار و کوارتت زهی است که کلهر سال‌ها پیش آن را در آلبوم «شب، سکوت، کویر» منتشر کرده است.

وی پیش از این نیز در تور کنسرت‌های اروپا و آمریکا کنسرت‌های خود را با ساز سه تار برگزار کرده بود.

قطعه «آتشگاه» ساخته کالین جیکوبسن دومین قطعه‌ای بود که اجرا شد. جیکوبسن نوازنده آمریکایی ویولن و آهنگساز عضو گروه «جاده ابریشم»، سال‌ها پیش پس از حضورش در ایران و بازدید از شهر تاریخی اصفهان که مجذوب تاریخ و قدمت کشورمان مخصوصاً بنای آتشگاه مربوط به دوره ساسانی در نجف آباد شده بود این قطعه را ساخت و به کلهرتقدیم کرده است.

«محبوب من مرا از خود مرنجان» که نامی برگرفته از ترجمه ابیات «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی به آهنگسازی کالینجیکوبسن است، سومین قطعه‌ای بود که در این کنسرت اجرا شد تا «شهر خاموش» قطعه پایانی باشد؛ این قطعه به یاد قربانیان حمله شیمیایی صدام به مردم بی‌پناه حلبچه با بهره‌گیری از موسیقی اصیل و محلی ایران ساخته شده است و کلهر پیش از اجرای آن ضمن همدردی با سیل‌زدگان کشورمان و آرزوی توجه بیشتر مسئولان به محیط زیست این قطعهرا همراه با گروه اجرا کرد.

پس از اتمام کنسرت با تشویق‌های مکرر مخاطبان طرقه دوباره نواخته شد.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت