جاستین تیمبرلیک Justin Timberlake

جاستین تیمبرلیک Justin Timberlake متولد ۳۱ ژانویه ۱۹۸۱ میلادی خواننده و ترانه‌سرای پاپ و بازیگر آمریکایی است.

تیمبرلیک با شرکت در مسابقه بدنبال ستاره خیلی سریع به شهرت رسید. سپس به شبکه تلویزیونی دیزنی رفت و در برنامه کلاب میکی ماوس حاضر شد، در این برنامه بود که با جی‌سی چیسز آشنا گردید.

در سال ۲۰۰۲، اولین آلبوم تک صدایی خود را با نام توجیه (به انگلیسی: Justified) روانه بازار کرد که ۷ میلیون نسخه در جهان فروش داشت. این آلبوم به لحاظ تجاری به واسطه ترانه‌هایی چون Cry Me a River «و»Rock Your Body” به موفقیت دست یافت.

او با پیوستن به گروه انسینک به شهرت رسید. این گروه در سال ۱۹۹۵ شکل گرفت. اولین آلبوم این گروه ۱۱ میلیون نسخه فروش کرد.

در سال ۲۰۰۰ آلبوم «No Strings Attached» را منتشر کردند که این آلبوم با فروش ۲٫۴ میلیون کپی در هفتهٔ اول رکورد پرسرعت‌ترین فروش یک آلبوم موسیقی را شکست.

سومین آلبوم گروه انسینک “Celebrity” نام داشت که از نظر سرعت فروش بعد از آلبوم «No Strings Attached» قرار گرفت. این گروه در سال ۲۰۰۲ منحل شد. گروه انسینک موفق به فروش ۵۰ میلیون نسخه آلبوم شده.

در سال ۲۰۰۲ او آلبوم جدای خود را با نام justified منتشر کرد که ۷ میلیون نسخه در جهان به فروش رفت.

این آلبوم موفقیت‌های زیادی را برای او بدست آورد مخصوصاً آهنگ‌های «Cry Me a River» و «Rock Your Body». این آلبوم در Billboard ۲۰۰ دوم شد و در هفتهٔ اول ۴۳۹۰۰۰ نسخه از آن فروش رفت.

بعد از ماجرای سوپر بال تیمبرلیک روی بازیگری متمرکز شد.

او در فیلم‌هایی مانند Edison Force, Alpha Dog, Black Snake Moan, Richard Kelly’s Southland Tales نقش آفرینی کرد. در کارتون شرک ۳ او شخصیت آرتور را دوبله کرد.

آلبوم دوم او با نام  Futuresex/Lovesounds در سپتامبر ۲۰۰۶ به بازار آمد.

این آلبوم در Billboard ۲۰۰ توانست رتبه اول را بدست آورد.

در سال ۲۰۰۸ تیمبرلیک در آهنگ «۴ Minutes» با مدونا و تیمبالند همکاری کرد. این آهنگ در ۲۱ کشور صدرنشین شد و موفق‌ترین آهنگ آلبوم «Hard Candy» مدونا شد.

او در سال ۲۰۱۳ آلبوم ” the 20.20 Experience ” را بازار دارد که بهترین آلبوم در بلبورد ۲۰۰ شد.

این آلبوم همچنین پر فروشترین آلبوم سال ۲۰۱۳ شد. او در ترانه عشق تاحالا حس خوبی نداشته از آلبوم اکسکیپ  Xscape نیز حضور داشت و مایکل جکسون را همراهی کرد. وی در فیلم در زمان نقش اول را نیز داشت.

 وی از سال ۲۰۰۷ با جسیکا بیل بازیگر آشنا شد و سرانجام در سال ۲۰۱۲ با او ازدواج کرد .