آرمین زارعی: دوست دارم نه حاشیه داشته باشم نه کسی برایم حاشیه درست کند!

هاتف حسینی

رسانه نوا – «آرمین زارعی» خواننده سرشناس موسیقی که چند سالی است در پی اخذ مجوز برای فعالیت‌هایش به سر می‎برد، طی گفتگویی با رسانه نوا از مراحل دریافت مجوز و فعالیت‌های این روزهایش صحبت کرده است.

طی سه سال گذشته، کارهایت در چارچوب خیلی اخلاقی تر قرار گرفته، البته این چارچوب پیش از این هم در کارهایت دیده شده است. بر همین اساس می خواستم بدانم این یک تصمیم و نظر شخصی است یا اینکه بر اساس مشورت با نزدیکانت و حتی قول های مسئولین بوده؟

 

از اینکه به قول شما در ۴ سال اخیر و به نظر من در چند سال اخیر در چارچوب‌تر و عدول نکردن از قوانین آثارم را منتشر کردم، باید عرض کنم هم خودم می‌خواستم و هم احساس می‌کنم که این روش درست‌تر به نظر می‌آید، به این دلیل که ما هنوز کاملا مجاز نیستیم ولی باید قوانین و مقررات را رعایت کنیم، هر هنرمندی که مورد محبت و توجه مردم قرار می‌گیرد باید در احترام متقابل به مردمش و شرایط کشورش حد مرزی داشته باشد، باید عرض کنم هیچ‌کسی به من هیچ قولی نداده ولی از عزیزانی که در این عرصه دارای تجربه بیشتری هستند، برای کارهایم مشورت می‌گیرم.

 

 

 

پیش از این قطعات و کلیپ هایت را می شد در تمام سایت ها مشاهده کرد ولی مدتی است که قطعاتت را در سایت های مجاز منتشر می کنی. این به منزله اقدام برای مجوز است؟

 

باید عرض کنم که هیچ وقت کارهایم را برای سایت‌ها و شبکه‌ها ارسال نکردم و بخاطر اینکه در فضای مجازی منتشر می‌شد هر جایی که می‌خواستند استفاده می‌کردند و لگوی خودشان را میزدند، شما ببینید وقتی قانون کپی رایت وجود ندارد هر سایتی می‌تواند کارهای ما را بردارد و نمی‌شود جلوی این حرکت را گرفت مگر اینکه قانون حمایت از مولف اجرایی شود، در این صورت می‌توان نسبت به این گونه رفتارهای غیر حرفه‌ای اقدام کرد، اما در خصوص اینکه سایت‌های مجاز هم کارهای من‌را منتشر می‌کنند بسیار ممنونم ولی در گذشته هم هرازگاهی این اتفاق پیش رخ می‌داد ولی ادامه‌دار نبود اما به هر حال از این روند بسیار راضی هستم، ضمن اینکه اگر این روند به شرایط آینده من کمک می‌کند که خدارا شکر چرا که نه.

 

 

 

می توانم با قاطعیت بگویم تنها خواننده به اصطلاح زیرزمینی بودی که تا به حال هیچ حاشیه ای نداشتی، حالا به نظر خودت این بی حاشیه بودن می تواند به مجوز گرفتن کمک کند؟

 

من اصلا به حاشیه هیچ اعتقادی نداشتم و ندارم و معتقد هستم یک هنرمند اگر بخواهد دنبال حاشیه باشد نمی‌تواند هنرمند موفقی باشد. اصولا حاشیه را دیگران درست می‌کنند نه خود هنرمند که متاسفانه برخی هم به آن دامن می‌زنند، در مورد من هم این اتفاق افتاده که ویدیو و عکس‌های خصوصی‌ام به دست افردای به ظاهر دوست‌نما رسیده آن ها نیز از محبتی که مردم و عنایتی که خدا نسبت به من داشته سوء استفاده کردند، ولی همیشه اعتقاد داشتم و دارم اگر کسی با آبروی  کسی بازی کند، جوابش را در همین دنیا پس می‌دهد، دوست ندارم نه حاشیه داشته باشم نه کسی برایم حاشیه درست کند، بی‌حاشیه بودنم شاید شرط باشد ولی دلیل آن نیست که به‌خاطر بی‌حاشیه بودنم بخواهم مدعی مجوز باشم. هر آنچه که قوانین حاکم بر کشور هست برای من هم هست و طبیعتا تافته جدابافته‌ای نبودم و نیستم اما امیدم به خداست.

 

 

 

پاسخ به این سوال شاید کمی سخت باشد ولی بسیاری از مخاطبانت می خواند بدانند تا چه زمانی برای کسب مجوز صبر می کنی؟ آیا اصلاً برنامه خاصی برای ادامه فعالیت هایت در خارج از ایران داری؟

 

اینجا کشور من است و هیچ جای دنیا برای من ایران نمی‌شود، برای رفتن هم تصمیمی ندارم و هنوز هم خودم نمی‌دانم که چه زمانی این اتفاق می‌افتد و از اینجا از همه کسانی که حمایتم کردند تا این لحظه ممنونم و امیدوارم لیاقت این را داشته باشم که بتوانم این محبت‌ها را جبران کنم. اما در کل  زمان دقیقی برای انجام این اتفاق مشخص نیست، از هیچ‌کسی قولی نگرفتم ولی بارها به صورت رسمی اعلام شده که می‌توانم مراجعه کنم و برای دریافت مجوز اقدام کنم.

 

 

 

اغلب خواننده های رسمی که طی دو دهه اخیر فعالیت داشته اند نسبت به مجاز شدن خواننده های زیرزمینی واکنش نشان داده اند. نظرشان هم این است که مجاز شدن خواننده هایی که کلیپ ساخته اند و در شبکه های ماهواره ای پخش کرده اند، بی انصافی است چرا که آن ها از این امکان سود نبرده اند، نظر خودت چیست؟

 

نه اینطور نیست من در مورد خودم عرض می‌کنم که اگر جایی مانند تلویزیون خودمان یا حتی شبکه‌ای که بتواند آثار من را پخش کند بود، چرا باید جای دیگری که شاید خارج از چارچوب و قوانین کشور است پخش شود؟! که آن هم نه حمایتی مالی و معنوی شده نه اینکه تسکین دردم شده است، خیلی از عزیزان همکار از رسانه ملی استفاده کردند و دیده شدند، مگر من اعتراضی به این موضوع داشتم؟ به هر حال هر کسی از یک مسیری این راه را در پیش می‌گیرد، نمی‌شود گفت درست یا غلط ولی مگر دوستانی نبودند که از همین شبکه‌های مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای معرفی شدند و الان دارند اجراهایشان را می‌گذارند و از رسانه ملی استفاده می‌کنند و غیره، هر کسی مسئول کار خودش است و جوابگوی کارهایی که انجام داده یا نداده، خیلی‌ها هم از همین شبکه‌ها استفاده کردند که هیچ اتفاقی برایشان نیوفتاد پس باید توانایی و هنر وجود داشته باشد و مردم هم حمایت کنند، اگه لطف خدا و حمایت مردم نباشد هیچ اتفاقی برای هیچ هنرمندی نمی‌افتد شاید تلویزیون یا فضای مجازی تاثیر داشته باشد ولی نه به اون مقداری که شما بهش اشاره کردید اینطور نبوده و نیست البته این نظر شخصی من است شایدم در موردش باید بیشتر بررسی شود.

 

 

 

من فکر می کنم نسبت به اتفاقات اجتماعی، هنری، ورزشی و … خیلی کم واکنش نشان می دهی، این از همان رفتار محافظه کارانه که پیش از این در موردش صحبت کردیم می آید یا نه یک موضوع سلیقه ای است؟

 

ببینید این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و دوست دارم آن چیزی که خودم دلم می‌خواهد و احساس می‌کنم که انجام دادنش تاثیر گذار خواهد بود انجام دهم، من در مورد هر اتفاقی به خودم اجازه نمی‌دهم اظهار نظر کنم و بخواهم هر حرفی را که خودم به صورت دقیق و نداشتن آگاهی کامل است را با عزیزان در فضای مجازی یا هر کجای دیگری مطرح کنم. در درجه اول باید خودم به صورت کامل به موضوع آگاهی داشته باشم بعد آن کار را انجام بدهم ولی بارها شده پیام تسلیت، تبریک و یا تشکر کردم مثل حضورم در مراسم هلال احمر، یا همایش بنیاد بیماری‌های نادرایران، تیم ملی والیبال، کشتی المپیک، مراسم کن، فوت علی طباطبایی، استاد داوود رشیدی، یا مراسم فوت استاد اردشیر ارجمند، برجام، عیدها و شهادت‌ها، نکشیدن قلیان و … ولی نباید چهره تبلیغاتی و یا نباید استفاده ابزاری از این موضوع شود که باعث شبهه و حتی سوء تفاهم شود، باید دل بخواهد و عقل هم دستور دهد به همین سادگی.

دیدگاه شما

39 دیدگاه
پاسخ دادن

آرمین زارعی واقعا هنرمند بزرگیه و واقعا حیفه که این هنرمند مجوز نداره ولی انشاالله به زودی مجوز هم بتونه بگیره و به فعالیتش محکم تر ادامه بدهد

پاسخ دادن

خیلی باحالی ارمین . همیشه موفق باشی.

پاسخ دادن

آرمین عزیز من همیشه طرفدارت بودم و هستم و خواهم بود… دوستت دارم مهربون

پاسخ دادن

آرمین همیشه مصاحبه هاش خوبن و خیلی قشنگ جواب به سوالها میده

پاسخ دادن

آرمین جان من همیشه طرفدارت بودم و هستم و خواهم بود… بزرگترین آرزوم اینه که مجوز بگیری و کنسرت بذاری… دوستت دارم و بهترینارو برات آرزو میکنم… موفق باشی مهربون

پاسخ دادن

به به
درود به رسانه نوا
درود به تو ای اف ام
عالی بود

پاسخ دادن

آرمین جان همیشه طرفدارت بودم و هستم و خواهم بود…
بزرگترین آرزوم اینه که مجوز بگیری و کنسرت بذاری و همه ی طرفدارات بتونن از نزدیک ببیننت…
خیلی دوستت دارم و برات بهترینارو آرزو میکنم
موفق باشی مهربون

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت