سعید مقیمی: شباهتم به آن خواننده لس آنجلسی عمدی نیست!

محدثه برهانی

رسانه نوا – سعید مقیمی از خوانندگان پاپ با شباهت فراوانش به یکی از خوانندگان لس آنجلسی به شهرت رسید. این شباهت ظاهری خیلی زود سعید مقیمی را سر زبان ها آورد و البته انتقادهایی نیز متوجه او شد.

مقیمی پس از طی کردن موانع فراوان توانست اولین آلبوم رسمی خود را روانه بازار موسیقی کند. از این رو سعید مقیمی پاسخگوی سوالات خبرنگار رسانه «نوا» بوده که در ادامه آن را می‌خوانید:

ابتدا از شباهت شما و یک خواننده لس آنجلسی شروع کنیم. این اتفاق عمدی است؟

از دید من خوب است ولی از دید مردم را نمی‌دانم، این اتفاق ناخودآگاه بوده و من هیچ تلاشی نکرده‌ام که خودم را شبیه کسی کنم، شاید یکی از عواملی که مرا سوق داده به سمت موسیقی همین موضوع است.

همین اتفاق برای شما حاشیه ساز می‌شود؟ حاشیه‌هایی از قبیل اتهام به تقلید؟

۱۰۰% همین گونه است. البته من برای رفع این شباهت خشی را وارد صدایم کرده‌ام که همین موضوع سبب تفاوت در تونالیته صدای من و آن خواننده شده است. شباهت صدا وجود دارد و منکر آن نمی‌شوم اما برایم مهم است که چه کسی می‌گوید من تقلید می‌کنم.

این موضوع را خوش‌شانسی تلقی می‌کنید یا بد شانسی؟

من این موضوع را خوش‌شانسی می‌دانم و برایم خوش‌آیند است و شاید همین موضوع سبب ورود من به عرصه موسیقی است.

با توجه به شباهت صدا که آن را مثبت تلقی می‌کنید، آیا تلاشی هم برای مشابه سازی بیشتر این صدا انجام می‌دهید؟

من تلاشی برای شبیه‌سازی انجام نداده‌ام و اگر دقت کنید اندی یک لهجه ارمنی دارد که من از آن لهجه مستثنی هستم. به نظر من شباهت چهره‌مان به موضوع تقلید بیشتر از شباهت صدا دامن می‌زد.

از نخستین آلبوم رسمی‌تان بگویید؟

اولین آلبوم رسمی من با نام «روز شانس» از چندی پیش با آهنگسازی مهدی یغمایی، سعید رحیمی، سروش کاظمی، هومن آزما،  تنظیم سروش کاظمی، هومن آزما، عادل فلاح، سعید رحیمی، نوازندگی میلاد مجذوب، سروش کاظمی، رضا چشم‌شب و با ترانه‌هایی از بابک میمنت، مریم افرا، بهروز کشاورز، هادی زینتی، نیلوفر امجدی، حامد اسدی، سامان شاه‌محمدی، مهدی سنجابی  در بازار موسیقی منتشر شده است و فضای این آلبوم نیز شاد است.

کمی در خصوص وجه تسمیه آلبوم روز شانس بگویید؟

در بخش جمع‌آوری ترانه‌ها تمام سعی‌مان برای جلب ترانه‌های مثبت را انجام دادیم تا اینکه ترانه‌ای با نام «روز شانس» از نیلوفر امجدی به دست‌مان رسید و روند مثبت این ترانه نظر ما را به خود جذب کرد و همین موضوع علت نام گذاری این آلبوم شد.

در مرحله اخذ مجوز به دلیل شباهت بیش اندازه شما با اندی به مشکل خاصی بر نخوردید؟

۱۰۰% این شباهت سبب ایجاد مشکل برای اخذ مجوز شد. یک بار گفتند من تقلید می‌کنم، یکبار گفتند صورتم را با فتوشاپ درست کرده‌اند به همین دلیل مجبور شدم برای هر بار از این ایرادگیری ها در شورا حضور یابم و برایشان زنده اجرا کنم و مرا از نزدیک ببینند. البته به شورای موسیقی حق می‌دهم زیرا از این قبیل مشکلات ممکن است پیش بیاید.

فروش آلبوم تا به امروز چگونه بوده است؟

ما این آلبوم را به صورت فیزیکی وارد بازار موسیقی نکردیم و آن را در سایتی به معرض فروش قرار دادیم و هدفمان بیشتر از فروش معرفی بوده است. پخش فیزیکی امروزه منسوخ شده و تعداد زیادی از خوانندگان که آلبوم رسمی‌شان را روانه بازار می‌کنند با شکست روبرو می‌شوند اما از ترس آبرو‌یشان چیزی نمی‌گویند. باید به پخش فیزیکی آلبوم‌های صوتی خاتمه دهند و آلبوم‌های تصویری را جایگزین این آلبوم‌ها برای پخش در بازار کنند.

تحصیلاتی در زمینه موسیقی داشته‌اید؟

یک دوره یکساله زیر نظر استاد نوری دوره دیده‌ام اما رشته تحصیلی‌ام مکانیک بوده است.

برنامه‌تان برای برگزای کنسرت چیست؟

فعلاً به موضوع برگزاری کنسرت فکر نمی‌کنم و تمرکزم را بر آلبوم دومم معطوف کرده‌ام به امید خدا پس از انتشار آلبوم دوم برنامه ریزی دقیقی برای اجرای برنامه در تهران و شهرستان خواهیم داشت.

و کلام آخر؟

دوست دارم در کلام آخر بگویم، نه تنها برای من بلکه برای همهخوانندگان حاضر در بازار برچسب تقلید وجود دارد و از مردم خواهشمندم به هیچ هنرمندی به عنوان یک مقلد نگاه نکنید. تمام افراد از جایی شروع کرده‌اند و برای شروعشان الگویی را برگزیده‌اند و باید این موضوع را بدانید که تقلید درست خود یک هنرنمایی محسوب می‌شود.‌ البته این را بگویم که خواننده باید توانایی اجرای زنده را داشته باشد زیرا در استدیو هرکسی می‌تواند بخواند و خواننده شود. من توانایی زنده خواندن خود را بسیار دوست دارم و این را می‌دانم که خیلی از هرمندان از این توانایی مستثنی هستند.

 

دیدگاه شما

2 دیدگاه
پاسخ دادن

ملت برا مشهور شدن چه کارهایی نمیکنن ولی اندی عشقه، کپی هم نداره…

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ناصر چشم آذر

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ماکان بند

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی