رضا تاجبخش: منتظر کنسرت‌های آینده عاشقانه های پاپ باشید

پریا حیرتی

رسانه نوا – اردی‌بهشت ماه امسال، برای نخستن‌بار کنسرت مشترک شش خواننده سرشناس موسیقی پاپ به رهبری و تنظیم «رضا تاجبخش» در تالار وزارت کشور برگزار شد.

این اجرا با عنوان کنسرت عاشقانه‌های پاپ و با حضور خواننده‌هایی همچون روزبه نعمت‌الهی، امیرعباس گلاب، رضا صادقی، حامی، مهدی یراحی و سیامک عباسی در تالار وزارت کشور روی صحنه رفت. درخصوص این اجرا، جزئیات و ایده شکل‌گیری آن، گفتگویی با رضا تاجبخش داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ایده کنسرت «عاشقانه های پاپ» چگونه شکل گرفت؟

من تقریبا با تمام خوانندگان پاپ همکاری داشتم. از ابتدا در ذهنم بود که یک شب موسیقی‌هایی که برای خوانندگان مختلف ساختم را روی استیج اجرا کنم. یک سال پیش این ایده برایم جدی‌تر شد، با خیلی‌ها صحبت کردم و در نهایت این افراد در خواست من را پذیرفتند و بی منت در کنسرت حاضر شدند. کنار هم قرار دادن این شش نفر که هر کدامشان سبک منحصر دارند، بسیار سخت بود.

در این یک سال چه پروسه‌ای طی شد؟

طولانی‌ترین بخش این پروسه مربوط به وزارت ارشاد و اخذ مجوز بود. اما از آقای صادق نژاد باید تشکر کنم که به زمان اخذ مجوز من را سرعت دادند و اسفند سال ۹۶ مجوز این کنسرت صادر شد. بعد از اخذ مجوز همراه با محمد رضا عقیلی تنظیم قطعات و تمرین را شروع کردیم. اما این پروژه سختی‌های خودش را داشت. تلفیق ارکستر پاپ و ارکستر سمفونیک، تلفیق هر کدام از این خواننده ها و … اتفاق تازه‌ای بود که در این کنسرت انجام شد و فیدبک خوبی هم داشت. خواننده‌هایی انتخاب کردم که کمی جنس موسیقی شبیه هم داشته باشند، اما تفاوتشان بیشتر باشد. دو به دو بهم نزدیک شدند. به طور مثال حامی و امیرعباس گلاب که یک قطعه مشترک هم اجرا کردند.

به چند خواننده پیشنهاد دادید که در نهایت به این شش نفر رسیدید؟

من فقط به یک نفر دیگه پیشنهاد دادم که در این کنسرت حضور داشته باشد که به خاطر قراردادش با شرکت جدید نمی توانست در این کنسرت باشد. بابک جهانبخش غایب این کنسرت بود.

انتظار می رفت خوانندگان دیگری هم که شما همکاری‌های درخشانی با آنها داشتید در این کنسرت حضور داشته باشند، به طور مثال مانی رهنما، نیما مسیحا، سیروان خسروی و … ، چرا این افراد حضور نداشتند؟

من برنامه‌ای طولانی مدت دارم. این خوانندگان و شاید افراد جدیدتر در پروژه بعدی من به طور قطع حاضر هستند. در حال حاضر در باره آن پروژه حرفی نمی‌زنم اما یک خواننده سنتی معروف هم حضور دارد. تمرکز اصلی من روی پروژه فعلی و کار با همین خوانندگان است.

دلیل انتخاب این شش خواننده چه بود؟

من با این افراد کار مشترک دارم و قطعات مختلفی برای آن ها تنظیم کردم. البته با سیامک عباسی کار مشترکی نداشتم اما شاید به زودی این اتفاق رخ بدهد. این افراد دوستان بسیار خوب من بودند و هستند.

تهیه کنندگی این کنسرت به عهده چه کسی بود؟ چون از کلمه برگزارکننده برای موسسه «اکسیر نوین» استفاده کردید.

یکی از دوستان من قرار بود تهیه کنندگی این کنسرت را بر عهده بگیرد اما از اواسط راه کنار کشید. تهیه کنندگی این کنسرت به عهده خودم بود. با چند نفر صحبت کردم اما در نهایت به توافق نرسیدیم. محمدرضا خانزاده و موسسه اکسیر نوین مسئولیت اجرای این کنسرت را به عهده گرفتند.

تنظیم قطعات برای این کنسرت کامل به عهده خودتان بود یا با آقای عقیلی هم همکاری داشتید؟

تمامی تنظیم ها بر عهده خودم بود و محمدرضا عقیلی وظیفه رهبری ارکستر را بر عهده داشت.

چرا ارکستر سمفونیک را برای این اجرا انتخاب کردید؟

ارکستر سمفونیک باعث افتخار هر کشوری است. من احساسم این بود که اگر هدفم کار بزرگ است، از همان ابتدا قدم بزرگ بردارم. با آقای محمدرضا صفی مدیر داخلی ارکسترسمفونیک این موضوع مطرح کردم و با هم خدمت آقای شهرداد روحانی رفتیم. آقای روحانی لطف زیادی به من کردند، با این که شنیده بودم اجازه ارکستر را به کسی نمی دهند اما پیشنهاد من را قبول کردند. یک شب هم ارکستر سمفونیک اجرا داشت اما به خاطر این کنسرت آن اجرا را لغو کردند.

چرا به عنوان رهبر ارکستر با شهرداد روحانی همکاری نکردید؟

به شخصه بسیار دوست داشتم این اتفاق رخ دهد. اما به خاطر مشغله کاری زیاد احتمال می‌دادم ایشان پیشنهادم را قبول نکنند.

درباره نحوه انتخاب آهنگ‌های این کنسرت هم کمی توضیح می‌دهید.

قطعاتی انتخاب کردم که خودم برای هر کدام از این خواننده ها تنظیم کرده بودم. شاید مردم درک درستی از اجرا با ارکستر سمفونیک نداشتند، شاید منتظر اجرای شش و هشت بودند یا می‌خواستند قطعات هیت این خواننده‌ها را بشنوند اما من دوست داشتم قطعات خودم همراه با ارکستر سمفونیک اجرا شود.

ارکستر پاپ را چگونه انتخاب کردید؟

اعضای ارکستر پاپ همه از دوستان من بودند و من همیشه با آن ها کار کردم.

در اعضای ارکستر سمفونیک هم تغییری دادید؟

بله. آقای همایون رحیمیان به عنوان مایستر ارکستر ویولن و کریم قربانی را به عنوان مایستر ویولنسل اضافه کردیم.

ساند چک این کنسرت چقدر زمان برد؟

سخت ترین بخش اجرایی این کنسرت بود. میکروفن‌های سالن وزارت کشور مورد تایید ما نبود و ما مجبور به اجاره تعداد زیادی میکروفن شدیم که هزینه زیادی برای ما داشت. من استرس زیادی داشتم اما حضور حمیدرضا آداب به عنوان صدابردار خیال من را راحت کرد. اما در نهایت خوشحالم که صدای بسیار خوبی مردم شنیدن و شاید روزی این قطعات صوتی یا تصویری منتشر کردیم. البته این موضوع بستگی به خیلی موارد دارد.

در این کنسرت هم پیانو زدید، هم کاخن و هم خوانندگی کردید. دلیلش چی بود؟

کاخن به این علت زدم که علیرضا میراقا در آن قطعه باید ترومپت می‌زد و سروش عمومی نوازندگی پرکاشن به عهده گرفت و من به ناچار کاخن زدم. اما خوانندگی همیشه علاقه من بود و قطعه‌ای را که اجرا کردم نیز به زودی منتشر می شود.

خوانندگی را به طور حرفه ای و جدی قرار است، ادامه دهید؟

خوانندگی را دوست دارم. شاید یک روزی هم آلبوم منتشر کردم؛ اما در حال حاضر چند قطعه آماده دارم. یک آلبوم اینسترومنتال هم با بهترین موزیسین‌های جهان شروع کردم. این افتخار بزرگی برای خود من است. این موزیسین‌ها افرادی بودند که من از بچگی آرزو همکاری با آنها را داشتم. شاید روزی هم کنسرت دادیم اما در ایران این موضوع امکان پذیر نیست.

در کنسرت به رهبری ارکستر رضا صادقی اشاره کردید، ممکن رهبر ارکستر جدید رضا صادقی هم شما باشید.

خیر. قبل‌تر این پیشنهاد بود اما در حال حاضر همچین قصدی نداریم. رضا صادقی در حاضر ارکستر قوی دارد و از این موضوع هم راضی است.

درباره رهبری ارکستر صحبت کردیم. شما رهبر ارکستر بابک جهانبخش بودید و جدا شدید. ممکن است باز هم همکاری داشته باشید؟

در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارم. ما به اندازه کافی همکاری داشتیم؛ امیدوارم بابک جهانبخش هم در راه جدید خود موفق باشد.

این کنسرت به شدت تحت تاثیر یادبود ناصر چشم آذر بود. هدف شما از اول این بود یا فوت ایشان تاثیر داشت؟

آقای ناصر چشم آذر برای همه ما عزیز است. ۱۰ روز از فوت ایشان گذشته بود و به طور قطع روی همه این اتفاق تاثیر داشت. به خصوص در شب دوم که همسر و دختر ایشان مهمانان ما بودند. مردم هم با ما همراهی کردند.

این کنسرت تمدید می‌شود؟

اگر خوانندگان زمان داشته باشند، این اتفاق رخ می‌دهد. شاید در شهرها و کشورهای دیگر هم اجرا داشته باشیم، شاید با قطعات دیگر هم این کنسرت را اجرا کردیم. ما برای این کنسرت برنامه ریزی قوی داشتیم و داریم.

در همین اجرای اول به هدفی که داشتید، رسیدید؟
بله. در ایران بیشتر و بالاتر از این کاری نمی‌توانستیم کنیم. یکی از اهدافم بود که ۸۰ درصد محقق شد. شاید در بخش مالی برایم رضایت بخش نبود اما برای بار اول اتفاق خوبی بود. این کنسرت برای شخص نبود و یک تیم آن را اجرا کرد و همه به هم اعتبار دادیم.

اوضاع امروز موسیقی را چطور می بینید؟
من قضاوتی نمی کنم. اگر مردم این را می‌پسندند، اجازه دارند گوش کنند. من هیچ وقت موسیقی خودم را تحمیل نمی‌کنم. اگر خوب باشند می‌مانند و اگر بد باشند حذف می شوند.

و حرف آخر

از مردم می‌خواهم وقتی قرار است در کنسرتی شرکت کنند، با فکر بروند و از قبل بدانند قرار است چه اجرایی را تماشا کنند. به طور مثال از کنسرت رضا تاجبخش با ارکستر سمفونیک توقع اجرای شش و هشت و ترنس نداشته باشند.
ما غذاهای مختلفی داریم. یکی ممکن است پای مرغ انتخاب کنند اما من همیشه استیک انتخاب می‌کنم. موسیقی هم دقیقا همین است.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

کنسرت بهنام بانی | 1 اسفند 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

بهنام بانی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت سیروان خسروی | 29 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت آرون افشار | 28 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

آرون افشار

محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی

کنسرت گروه رستاک | 27 بهمن 98
0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

گروه رستاک

محل برگزاری: تالار وحدت