یک آلبوم خوب برای مهمانی

۲۴K Magic
انيسا رئوفي

رسانه نوا – در سالی که رقیبانی چون دریک و کانیا وست آلبوم‌های طولانی و مفصلی روانه بازار کردند و بیانسه آلبومش را همراه با یک فیلم ۶۰ دقیقه‌ای روانۀ بازار کرد، ایجاز و کوتاهی این آلبوم خوشایند است. آلبوم ۲۴K Magic [اثر برونو مارس] ۳۳ دقیقه و تنها شامل ۹ قطعه است و در کنار هیچ هیچ دولوکسی با قطعات اضافه دیده نمی‌شود.
کوتاه نگه داشتن این آلبوم حرکت جسورانه‌ای بود. در این آلبوم مارس نه‌تنها تلاش می‌کند هماهنگی با دو آلبوم پیشینش را حفظ کند بلکه حتی با قطعۀ بسیار موفق Uptown Funk که نتیجۀ همکاری او با مارک رنسون است نیز اشتراکاتی دارد. دو آلبوم قبلی مارس عبارتند از آلبوم Doo-Wops & Hooligans در سال ۲۰۱۰ و آلبوم Unorthodox Jukebox تولید ۲۰۱۲ که هردو آلبوم‌های مولتی‌پلاتینیوم و صدرنشین جدول‌های فروش بودند. اما مارس در این آلبوم به‌جای اینکه در تبعیت از آهنگ‌های پرفروش از ژانری به ژانر دیگر گریز بزند تلاش کرده است آلبومی بهم‌پیوسته و منسجم خلق کند که احساس یک آلبوم شایسته و مطبوع را در شنونده ایجاد می‌کند.

بااینکه قطعۀ هم‌نام آلبوم که یک الکترو فانک سرزنده است تلاش می‌کند قطعۀ Uptown Funk را تقلید کند، آلبوم عمدتا ادای احترامی به موسیقی آر‌اندبی اوایل دهه نود محسوب می‌شود. مارس خود در گفتگویی با مجله موسیقی ‌NME می‌گوید: «آهنگ‌هایی که دهه نود به آنها گوش می‌دادیم همان چیزهایی است که من برای جلب توجه در مدرسه می‌خواندم، آهنگ‌هایی هستند که دخترها دوست داشتند و ما وقتی بچه بودیم با آنها می‌رقصیدیم.» در این آلبوم هم اشتیاق و تمایل او نسبت به این موسیقی کاملا محسوس است. به عنوان مثال قطعۀ That’s What I Like سبک موسیقی Boyz ll Men را دارد؛ Versace On The Floor به راحتی می‌تواند موسیقی‌متن یکی از آن فیلم‌هایی باشد که در دبیرستان‌های دهه نود می‌گذرد و Finesse پاستیش درستی از موسیقی «نیو جک سوئینگ» است که یادآور قطعۀ پرفروش مایکل جکسون در سال ۱۹۹۲ به‌نام Remember The Time است.

اما شاید ترانه‌های مارس در سراسر آلبوم قابل دفاع نباشد. مثل ترانه قطعه Chunky که در آن می‌خواند «همه آنها را در کوپه من جا کن.» اینجا دیگر او نگاهی به گذشته ندارد بلکه فقط ازمدافتاده به نظر می‌رسد. بااین‌حال ناخشنودی شنونده از این اشتباهات چندان ادامه پیدا نمی‌کند. آلبوم‌های کمی هستند که برای رقص و مهمانی تولید شده و واقعا از پس این وظیفه بر آمده باشند اما برونو مارس به‌خوبی از عهدۀ این کار برآمده است.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ماکان بند

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

زانکو

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی