بررسی آلبوم نقش از گلفام خیام و مونا ریاحی

رسانه نوا – آلبوم نقش اثری از دوئت نقش است که اردیبهشت امسال به عنوان محصول مشترک کمپانی ECM و هرمس منتشر شد. این آلبوم ۹ قطعه ای سال گذشته نیز توسط مونا مطبوع ریاحی و گلفام خیام بصورت زنده شده بود و در قالب سه اپیزود سعی در ساخت فضاها و رنگ های مخلتف با بهره گیری از موسیقی اقوام ایرانی را داشت.آلبوم نقش یکی از مهم ترین آلبوم‌های سال ۹۵ به شمار می‌رود؛ اثری که خالقان آن در کنار مهارت‌های خیره کننده‌شان در نوازندگی، امکانات دو ساز کلارینت و گیتار را طوری گسترش دادند که به واسطه آن امکان ساخت فضاهای بکر و بی نظیری در گستره موسیقی اقوام ایران پدید آمده است. دوئت نقش، ساز کلارینت و گیتار کلاسیک را محدود به خصلت‌های همیشگی‌شان نمی‌بیند بلکه در جستجوی رنگ‌ها، جلوه‌های صوتى و نقش‌های خیالی گوناگونی است.

این آلبوم حاصل ادغام آهنگسازی ها و بداهه نوازی های مونا ریاحی و گلفام خیام است. در برخی قطعات هر ساز سعی در ساخت رنگ‌ها و نقش‌های خودش را دارد و در این فضا نقشی معلق شکل می‌گیرد اما در ادامه زیست مشترک این دو ساز با انفجاری همراه است، زمانی که رنگ‌ها و نقش‌ها، هرکدام در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. موسیقی در این نقطه ضرباهنگی پراضطراب را سراسر با افکت‌های متفاوت القا می‌کند اما این دوئت در پی ساخت نقشی بی انتها به نقطه ای می‌رسد که به تدریج دو ساز هم‌خوان شده و طنین هر یک به نوعی شبیه دیگری می‌شود و نقش هر یک در آیینه‌ی دیگری نمایان می شود، اینجاست که رنگ‌ها در هم می‌آمیزند و ترکیب این دو در مقابل هم، نهایتا نقشی بی‌انتها را تصویر می‌کند.

بدون شک بهره گیری از موسیقی نواحی ایران و همراه کردن آن با موسیقی معاصر و ایجاد امکانی روی سازهای غربی کلارینت و گیتار کلاسیک نقش را به اثری منحصر به فرد تبدیل می کند که در تصویرسازی بسیار موفق است و در کنار آن به واسطه تجربیات نوازندگان در اجرای زنده نیز پخته تر شده است. در این اثر مونا ریاحی و گلفام خیام با عبور از تکنیک‌های موسیقی غربی به درون موسیقی نواحی ایران رسیده‌اند و پیچیده‌ترین تکنیک های سازهای موسیقی نواحی ایران را روی کلارینت و گیتار پیاده کردند. این تجربه زمانی بی نظیرتر می شود که بخشی از آن به واسطه بداهه نوازی شکل گرفته و میتواند هربار در اجرای زنده تصاویر بدیعی بسازد.

اما نکته دیگری که آلبوم نقش را در میان آلبوم های منتشر شده امسال متمایز می‌کند؛ افتخار همکاری نشر هرمس و دو هنرمند ایرانی با کمپانی ECM است که یکی از معتبرترین و مهمترین کمپانی های موسیقی دنیا است. این همکاری نه تنها باعث جهانی شدن فعالیت های این دوئت شده بلکه امکانی بی نظیر برای ضبط آلبوم را در اختیار آنها گذاشته که قطعا تاثیری خیره کننده ای در کیفیت اثر گذاشته است.

ضبط آلبوم‌ در استودیو رادیو سوییس به همراه یک مهندس صدای حرفه ای باعث شده تا ضبط این اثر به صورت استودیویی که بسیار هم کار دشواری است به بهترین شکل انجام شود . استفانو مهندس صدایی بود که در ضبط استودیویی این آلبوم به مونا ریاحی و گلقام خیام کمک کرد و حتی نوازندگان در استودیو به طنز می‌گفتند که برای ضبط این آلبوم دیگر یک دوئت ساز نمی زند بلکه با حضور چنین مهندس صدایی یک تریو آلبوم را ضبط می‌کند. درواقع همه چیز دست به دست هم داده تا آلبوم دوئت نقش تبدیل به اتفاقی مهم در موسیقی ایران شود.

دیدگاه شما

جدیدترین رویداد موسیقی

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ناصر چشم آذر

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

رضا صادقی

محل برگزاری:

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

سیروان خسروی

محل برگزاری: مرکز همایش های برج میلاد

0
روز
12
ساعت
31
دقیقه
10
ثانیه

ماکان بند

محل برگزاری: سالن میلاد نمایشگاه بین المللی