بررسی آلبوم This Is Acting از Sia

رسانه نوا - «Adele» ستاره موسیقی پاپ فدر فرصتی که در اختیار داشت را ندانست.البته باور این موضوع ممکن است سخت باشد چرا که آلبوم سوم ادل «۲۵»، در عرض کمتر از ۲ ماه ۱۵ میلیون نسخه در سراسر دنیا فروش داشته است.

 • نام آلبوم: This Is Acting
 • سال انتشار: 2016
 • ناشر: RCA Records
 • سبک: پاپ
9.2
مجموع رای نوا

بررسی آلبوم This Is Acting از Sia

رسانه نوا – «Adele» ستاره موسیقی پاپ فدر فرصتی که در اختیار داشت را ندانست.البته باور این موضوع ممکن است سخت باشد چرا که آلبوم سوم ادل «۲۵»، در عرض کمتر از ۲ ماه ۱۵ میلیون نسخه در سراسر دنیا فروش داشته است.

اما این فوق ستاره اجازه داد تا دو آهنگ از بهترین و قوی ترین آهنگ های «سیا فارلر» از چنگ او خارج شود. هر دوی این آهنگ ها در برنامه اجرای زنده شب یکشنبه (Saturday Night Live performance) در نوامبر سال گذشته توسط خود «سیا» خوانده شدند. آهنگ پیانو محور “Bird Set Free” و آهنگ ضرب دار “Alive” (ادل خواننده/آهنگساز بریتانیایی و Tobias Jesso Jr خواننده کانادایی در آهنگسازی این آهنگ سهیم بوده اند). این آهنگ ها در عوض در یک کهکشان و در یک آلبوم دیگر سر در آوردند. نیمی از ترک های آلبوم «۲۵» در مقابل این دو تا آهنگ حرفی برای گفتن ندارند. هر دوی این آهنگ ها، “Rolling in the Deep” ادل را به خاطر می آورند – و همه می دانیم که چقدر این آهنگ دلنشین به طور باور نکردنی موفق از آب درآمد.

اینکه چرا «ادل» این آهنگ ها را قبول نکرد ممکن است به صورت یک راز باقی بماند. خوشبختانه «سیا» این آهنگ ها را از افتادن در سطل زباله نجات داد تا در آلبوم هفتم خود بگنجاند. در کمال تعجب بسیاری از آهنگ های این خواننده استرالیایی که از طرف خوانندگان بسیار معروف درجه A تقاضا و سفارش شده بودند مقبول این خواننده های سرشناس قرار نگرفتند. به همین دلیل «سیا» تصمیم گرفت تا این آهنگ ها را در آلبوم جدید خود بگنجاند. در واقع او تصمیم گرفت آلبوم خود را فقط از آهنگ های مورد قبول واقع نشده توسط خواننده های معروف درجه A بسازد. این یک کار احمقانه بود. اما به هر حال وقتی شما آهنگ هایی مانند آهنگ سبک ترنس “Diamonds” را در عرض چهارده دقیقه برای «ریحانا» می نویسید مطمئناً کیفیت کار شما چیزی بیش از کلمه «عالی» است. 

برخلاف آلبوم “۱۰۰۰ Forms of Fear” در سال ۲۰۱۴ که جنبه شخصی داشت و منجر به انتخاب تک آهنگ فوق العاده “Chandelier” آلبوم به عنوان نامزد دریافت جایزه گرمی شد، آلبوم “This Is Acting ” تا حدی به ارتباط های عاطفی بستگی دارد. عنوان خود آلبوم تصدیقی بر این موضوع است چرا که «سیا» این آهنگ ها را برای اجرا توسط افراد دیگری نوشته بود و اکنون خود او این آهنگ ها را اجرا کرده است. در واقع عنوان آلبوم نیز به همین دلیل “This Is Acting ” انتخاب شده است. این وانمود کردن و اجرا به جای دیگران، اجازه می دهد تا هر آهنگ، خواننده مربوطه را به خاطر ما آورد در حالیکه در این گذر «سیا» با اجرای این آهنگ ها چک هنگفتی به جیب می زند! توانایی بی بدیل و وهم آور او در نفوذ به ماهیت «بیانسه» یا «کتی پری» این بازی حدسی را که او در حال اجرای آهنگ کدام خواننده است را بسیار ساده می کند.

آهنگ ضرب دار “Move Your Body” که مشابه سبک آهنگ “Rhythm Is Gonna Get You” است ما را به یاد «شکیرا» می اندازد. در این آهنگ «سیا» حتی صدای خود را در گلو جمع می کند تا مشابه صدای این خواننده هیپ هاپ کلمبیایی به نظر آید. آهنگ “Footprints” نیز به سادگی «بیانسه» را به خاطرها می آورد و می توانست به راحتی در آلبوم بیانسه قرار گیرد. 

آهنگ  پرقدرت “Unstoppable” تصویری از یک اتومبیل سریع و خشن را در ذهن القاء می کند و این حدس را قوت می بخشد که حتماً این آهنگ در اصل برای «ریحانا» ساخته شده است: «من غیر قابل توقف هستم/ من یک پورشه پرقدرت هستم/ من شکست ناپذیرم/ بله، من هر مسابقه ای را خواهم برد».  آهنگ “Cheap Thrills” با درامز مارچینگ بند که از میان یک نوع صدای رباتیکی شنیده می شود نیز می تواند مناسب کارهای ریحانا باشد. هم خوانی سریع و پرقدرت در این آهنگ از مشخصه های «سیا» است. 

شما می توانید کاری که او انجام می دهد را جدی نگیرید یا آن را فرمول بندی شده بدانید. حتی “سیا” نیز گاهی از کارهای خودش راضی نیست. او به مجله رولینگ استون گفته است: کارهای موفق گذشته مانند “Titanium” و ” Wild Ones ” واقعاً به طور وحشتناکی بی ارزش هستند. اما یک آهنگ خوب و هوشیارانه پاپ شوخی نیست. ساده گرایی دشمن شما نیست. و اگرچه کارهای «سیا» تلاش زیادی را طلب نمی کند صدای جا افتاده او یک نوع جدیت و اهمیت خاصی به این آهنگ های «قربانی شده و پیروز فعلی» می دهد (این عبارتی است که این خواننده که زیاد از مصاحبه و دوربین خوشش نمی آید در یک مصاحبه نادر با نیویورک تایمز آن را عنوان کرده است).

«سیا» یک خواننده فوق العاده است که شیوه عجیب خاص خود را دارد. “Bird Set Free” یک آهنگ پیانو محور در نت مینور است. حتی قبل از اینکه خواندن آغاز گردد می توانید حدس بزنید که مشتری آن «ادل» بوده است.هنوز هم معلوم نیست چرا «ادل» این آهنگ و آهنگ بعدی “Alive” را در آلبوم «۲۵» خود استفاده نکرد.

 «سیا» محسنات خود را در آهنگ “Bird Set Free” به صورتی عالی بیان می کند: «من اهمیتی نمی دهم که یک نت را خارج بخونم/ من خود را در ملودی ها در نظر می گیرم/ من برای عشق و برای خودم می خوانم/ من مثل یک پرنده که از قفس آزاد شده با صدای بلند می خوانم». روش مهیجی که «سیا» برای تغییر شکل صدای خود استفاده می کند یا قلب شما را تسخیر می کند یا روح و روان شما تسکین می دهد. از همه تحسین هیجان برانگیزتر ، «سیا» بدون بازی با کلمات مفاهیمی چون قدرت، آزادی، درد و رنج، آرزو، و صمیمیت را انتقال می دهد.

در “One Million Bullets”، تنها آهنگ آلبوم که از نظر “سیا” آنقدر با ارزش محسوب می شود که برای خواننده دیگری نوشته نشده است، صدای «سیا» که نشان از وفاداری کامل او به عاشق خود دارد با سوگند به اینکه برای حفظ پیوندشان خود را در مقابل اسلحه قرار خواهد داد به گونه ای کیفیت خود را از دست می دهد. سپس سریع تر از آنچه که یک گلوله بتواند از لوله اسلحه خارج شود او صدای خودنمایانه خود را از روی افتادگی و فروتنی تا حد ممکن پایین می آورد: «یک میلیون گلوله برای من، اما تو چند تا گلوله قبول می کنی؟». این یک لحظه زخم خورده خوشایند در آلبومی مملو از شکوه و جلال است.

 

نظرات 6

 1. محمد says:

  حیف که ادل آون اهنگو نخوند
  Alive واقعا معرکه است
  ولی چرا شعرش بیشتر مربوط به زندگی سیا میشه نمیدونم

 2. جلال says:

  خیلی ممنون واقعا برای توضیحاتتون…
  از وقتی sia رو پیدا کردم، واقعا آهنگای دیگه برام لذت بخش نیست…
  واقعا معرکه هست این زن

 3. مجتبی says:

  خخ میدونستم که ادل آهنگ alive رو به سیا داده ولی اون یکی رو نمیدونستم هرچند خودش خواسته .ولی خدایی آهنگ diamonds ریحانا خیلی قشنگه با umbrella سیا فقط بلده خز کنه ،خلاصه ممنون،ریحانا بهترین خوانندس بعد ادل بعد کتی بعد سیا از نظر من نیکی هم خوبه

 4. سایه سیاه says:

  با تشکر آقای رحیمی
  من واقعا به چنین نقدی نیاز داشتم و متنی که شما قرار دادید حقیقتا منو راضی کرد!
  از زحماتتون متشکرم و امیدوارم با امیدواری به کارتون ادامه بدید…

 5. یکی از خودتون says:

  عکس کم بود یا زدین عکس رو خراب کردین یا با سیا مشکلی دارین اگر هم مشکلی دارین پس چرا در موردش متن می زارینیا شاید هم مردم ازارین یا این کهمی خواین شهرتش رو پایین بکشین یا شهرتشو به پای خودتون بریزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.