مروری بر آلبوم Dua Lipa از دوآ لیپا

تلاش ستاره نوپا برای فراموشی عاشقانه

رسانه نوا - دوآ لیپا، خواننده و ترانه‌سرای انگلیسی-آلبانیایی با اعتمادبه‌نفس و ارادۀ یک هنرمند کارکشته مجموعه‌ای از قطعات گرانبهای پاپ را گرد آورده که چشم‌گیر و دل‌پذیر است، مجموعه‌ای که در آن ترانه‌ها در خدمت برجسته‌سازی قدرت صدای آوازه‌خوان‌شان هستند.

  • نام آلبوم: Dua Lipa
  • آهنگساز: Dua Lipa
  • سال انتشار: 2017
  • ترانه سرا: Dua Lipa
  • ناشر: وارنر
  • سبک: خارجی

مروری بر آلبوم Dua Lipa از دوآ لیپا

تلاش ستاره نوپا برای فراموشی عاشقانه

رسانه نوا – دوآ لیپا، خواننده و ترانه‌سرای انگلیسی-آلبانیایی با اعتمادبه‌نفس و ارادۀ یک هنرمند کارکشته مجموعه‌ای از قطعات گرانبهای پاپ را گرد آورده که چشم‌گیر و دل‌پذیر است، مجموعه‌ای که در آن ترانه‌ها در خدمت برجسته‌سازی قدرت صدای آوازه‌خوان‌شان هستند. این آلبوم آنقدری مختصر است که گرفتار زیاده‌گویی نمی‌شود و در‌عین‌حال حاوی همۀ آن چیزی است که غنی می‌سازدش.

دوآ لیپا بعد از سال‌ها کار در استودیو و انتشار شش تک‌آهنگ موفق (که سه‌تای آن‌ها جزو برترین پرفروش‌های بریتانیا قرار گرفتند) حالا به جایگاه جدیدی رسیده است. این نکات برجسته باعث شده وزن آلبوم در بخش ابتدایی بیشتر باشد و با قطعاتی مثل Hotter Than Hell، Be the One، Blow Your Ming و Lost in Your Light، دوئتی که همکاری با میگوئل است، هیجانی از جنس موسیقی رقص ایجاد شود. اما نیمۀ دوم این ال‌پی صدای لیپا را برجسته‌تر می‌سازد که تا حدی یادآور کنترل و قدرت صدای ادل و سیا است. Garden قطعه‌ای پراحساس و پرتاثیر است که دقیقا همین کار را می‌کند یعنی اِلِمان‌های دراماتیک بالادهای سیا را با شیوۀ بیان ادل درهم می‌آمیزد. No Goodbye نیز سفر احساسی دیگری است و یکی از معدود قطعاتی که حکایت از حسرت و اعترافات دردناک قلب شکستۀ لیپا دارد. قطعۀ آر اند بیِ Thinking Bout You سوزوگداز عاشقانه‌ای است که لیپا در آن تمام انرژی و توان خود را برای فراموش کردن عاشقانه‌ای از گذشته به کار می‌برد.

در همین راستا، قطعۀ New Rules هم هشدار هوشمندانه‌ای است که اخطار می‌دهد «اگر تحت سلطۀ او نیستی به این معنی نیست که حتما او را در سلطۀ خود داری». در این آلبوم به غیر از میگوئل نام چند مهمان دیگر نیز به‌چشم می‌خورد. قطعۀ IDGAF که تهیه‌کنندگی آن برعهده MNEK بوده است قطعه‌ای پرهیجان در سبک و سیاق اد شیران است و از آن دست ترانه‌هایی که عاشقان دلشکسته همراه آن زمزمه می‌کنند. Homesick که توسط کریس مارتین نوشته شده می‌توانست دنبالۀ بی‌وقفه‌ای برای تک‌آهنگ ۲۰۱۶ کلدپلی به‌نام Everglow باشد.

این بالاد لطیف آسیب‌پذیری و لطافت لیپا را آشکار می‌سازد و با حذف ملزومات تولیدات استودیویی لیپا، مارتین و یک پیانو را تنها می‌گذارد. چنین عریانی در هیچ‌جای دیگر این آلبوم که دغدغۀ اصلی‌ترِ آن اقتدار و روحیۀ مبارز لیپا است دیده نمی‌شود. لحظاتی مانند این در آلبوم دوآ لیپا که اولین تلاش این ستارۀ پاپ نوپا است تعادل ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی

برای ثبت رای باید ابتدا وارد شوید.